Србија и Балкан

Ђукић Дејановић: Наставници ће имати статус као адвокати, оцена из владања улази у коначни збир

Безбедност ће бити приоритет, најављује министарка просветe
Ђукић Дејановић: Наставници ће имати статус као адвокати, оцена из владања улази у коначни збир© FOTO TANJUG/VLADIMIR ŠPORČIĆ/ bs

Наставници запослени у просветним установама имаће исти статус као адвокати, поручује министарка просвете Славица Ђукић Дејановић у гостовању за РТС поводом почетка школске године.

У више од 1.700 основних и средњих школа данас је, иначе, почела настава, а у учионице улази око 538.000 основаца и око 240.000 средњошколаца. Министарка уверава да ће безбедност бити приоритет, и да ће санкције за евентуалне агресивне, непримерене поступке према запосленима у образовању бити знатно строже него за све друге.

Као и у већини претходних година, наставници су и за ову школску годину најавили неки облик штрајка, незадовољни статусом и примањима.

"Од јануара 2023. до јануара 2024. године примања су повећана за 31 одсто. Сада на те повећане плате планира се да повећање за просветне раднике буде за 50 одсто веће него за повећање у било којој другој области. Тежимо ка томе да када почетник почне да ради у образовној установи, треба да има плату каква је просечна у осталим ресорима", истакла је Ђукић Дејановић.

Реформе у просвети огледају се и у ограничавању броја ученика за први разред.

"У првим разредима број ученика не треба да пређе 28, што даје могућност бољег квалитета рада. Индивидуални приступ детету је могућ када је мањи број деце", рекла је Ђукић Дејановић.

Новитет је и да ће оцена из владања улазити у просек, односно у коначан збир за успех.

"Сви треба да скренемо пажњу на оцену из владања, психолози, педагози, учитељи, разредни старешина и родитељи како да дете поправи нешто што у његовом понашању није адекватно. Што пре поправити оцену владања, то значи да смо тимски успели да дамо подршку детету", нагласила је министарка правде.

Родитељи често од деце имају превелика очекивања, која се огледају и по питању успеха у школи. Оцена испод петице вреднује се као неуспех.

"Жеља да дете има петице је најчешће нека неостварена жеља или фрустрација родитеља. Детету треба дати могућност да напредује, да се такмичи само са собом и да из дана у дан, из недеље у недељу показује један прогрес. То је петица. Деци треба да шаљамо поруку да заволе оно што раде. Њихов посао је учење", нагласила је Ђукић Дејановић.

Почетком нове школске године ученици првог и другог разреда имаће и читанку. Министарка просвете наводи да ће имати доста сликовних порука из области историје и књижевности.

image