Премијер Милош Вучевић изјавио је да не постоји план Б у плановима Србије у односу на Европу, али да, у исто време, није вољна да раскине своје блиске везе са Русијом и са Кином.
"Србија не крије ништа, ми смо суверена, независна држава са главним циљем да постанемо пуноправна чланица ЕУ, то су наши национални и државни интереси на начин који сматрамо најбољим. Дакле, ми не радимо ништа иза кулиса, ми имамо другачије мишљење о санкцијама и не видимо како то помаже да се види крај у Украјини. Србији су уведене санкције током 90-их, много смо пропатили и не верујемо у ту политику. Не видим какве резултате могу да донесу санкције", указао је Вучевић.
Вучевић је, на "Панелу лидера" на 19. Стратешком форуму на Бледу, рекао да верује да сви морају да теже да се нађе мирно решење и да се коначно оконча рат у Украјини.
"Желим да нагласим да Србија у потпуности признаје територијални интегритет и суверенитет Украјине. Они су нам словенска браћа као и Руси. Украјина не признаје такозвану независност Косова, тако да имамо пуно поштовање за Украјину, као и за Русију", поручио је премијер Србије.
Пројекат Европске уније неће бити завршен без земаља Западног Балкана, казао је Вучевић и додао да ниједно питање - било економско, безбедносно или везано за културу, неће моћи да буде у потпуности решено.
"Остаје празна рупа тако да без те територије не може да се говори о завршеној Европи", истакао је Вучевић.
Он је додао да Србија нема ништа против тога што неке бивше совјетске републике, Украјина, Молдавија или Грузија, имају свој процес приступања.
"То је у реду за њих, али није фер. Није фер за државе Западног Балкана да смо негде у ћошку због геополитичког замаха рата у Украјини. Али добро, разумемо то, али морате рачунати и наше напоре са Западног Балкана, да смо и ми део Европе. И мислим да треба да будемо и део Европе", поручио је Вучевић.
Вучевића "посебно охрабрило излагање Фон дер Лајен"
Председник Владе Србије Милош Вучевић изјавио је током конференције за медије на на 19. Стратешком форуму изјавио да га је посебно охрабрило излагање председнице Европске комисије Урсуле фон дер Лајен, која је, како је оценио, добар део излагања посветила проширењу Европске уније, пре свега на земље Западног Балкана.
"Врло јасно је поручила да ће комесар за проширење имати 'фул џоб', односно посао 24/7, да се бави проширењем. Да ли је проширење - прво Украјина, па Западни Балкан или Украјина и Молдавија, па онда ми, то је сад велико питање", рекао је Вучевић за Тањуг, после учешћа на панелу лидера, односно председника влада балканских земаља на 19. Бледском стратешком форум (БСФ), који се одржава под слоганом "Свет паралелних стварности".
Он је то рекао одговарајући на питање да ли му се чини да је стратегија проширења поново на агенди ЕУ и истакао да је на Србији да ради све оно што треба да ради у процесу реформе, да сарађује регионално и објаснио да постоји више нивоа регионалне сарадње.
"Ми ћемо да радимо наш посао и да штитимо наравно, државне и националне интересе Републике Србије", поручио је премијер.
Он је навео да је у разговору на панелу на коме је учествовао на Бледском стратешком форуму доминирала тема сукоба у Украјини и односа према Русији, сукоба у Гази и односа Израела и Палестине.
"Нема се времена, нема се простора, очигледно и даље, за земље Западног Балкана. Тај део ме није учинио посебно срећним. И на нашем панелу, где смо учествовали четворица председника влада, четворица премијера - Албаније, домаћина Словеније, Хрватске и Србије, добар део питања се опет односио на однос са Русијом, Украјинцима, Кином... Мање смо причали о европској перспективи Западног Балкана", рекао је Вучевић.