Србија и Балкан

Вучевић поручио Пленковићу: Проверите ко вам недостаје, па ћете видети да ухапшени шпијун није јети

Варнице између Београда и Загреба око ухапшеног хрватског шпијуна у Србији и даље трају, а хрватски премијер упорно говори да не зна о коме је реч
Вучевић поручио Пленковићу: Проверите ко вам недостаје, па ћете видети да ухапшени шпијун није јети© FOTO TANJUG/VLADA REPUBLIKE SRBIJE/ SLOBODAN MILJEVIĆ

Председник Владе Србије Милош Вучевић изјавио је данас да ухапшени хрватски шпијун није јети, како је то рекао његов хрватски колега Андреј Пленковић, а да Хрватска, ако жели да зна о коме се ради, може да погледа списак својих дописних чланова и утврди ко им недостаје.

"Није јети, на жалост или на срећу. Није јети, а нажалост, бавио се стварима које су незаконите. Нек њихова обавештајна агенција погледа свој списак дописних чланова, нек виде ко се не јавља по плату и не шаље извештај. Поступа се у складу са законом, са свим међународним законима, процесуиран је и има сва права која има сваки грађанин који се нађе пред истражним органима Републике Србије", изјавио је Вучевић новинарима у Новом Пазару након обиласка спортске сале, коментаришући изјаву хрватског премијера да му "прича о хрватском шпијуну није озбиљна и да се ради о јетију".

Он је додао да је Пленковићу на Бледском стратешком форуму пренео да се против једне особе води поступак због недозвољених активности у корист Хрватске, а које су угрожавале безбедност наше земље.

Истакао је да му није дао податке о особи која је притворена и да је против ње на књишки начин спроведен поступак када је реч о форензици, праћењу и материјалним доказима.

Вучевић је додао и да ће Република Србија, када буде сматрала да то треба да се обзнани и подели са јавношћу Србије и региона, то и урадити.

Премијер Хрватске Андреј Пленковић претходно је изјавио да је ухапшени хрватски шпијун у Београду попут "јетија" и да нико не зна ко је он.

"И ми бисмо волели да знамо ко је, не зна нико и даље. Не зна амбасада, не зна министар, не зна Безбедносно-обавештајна служба (СОА), нико од нас не зна - шпијун звани 'јети' ", рекао је Пленковић новинарима у Бледу у Словенији, пренела је Хрватска радиотелевизија.

Сваки грађанин Србије је безбедан

Вучевић je додао да сваки грађанин Србије, без обзира на националност или вероисповест мора да буде и јесте безбедан у Србији и да не сме да се дозволи да нас ико дели, јер како је рекао, непријатељи Србије то раде вековима.

"И то је нешто о чему нема преговора и нема размишљања. Као што свако ко крши закон и Устав ове државе, без обзира да ли је ове или оне националности или вероисповести, је исто одговоран и не може да буде заштићен због тога", рекао је Вучевић.

Он је рекао да је важно да се држимо заједно и да је његова суштинска порука доласка у Нови Пазар да желе да нас поделе они који нам вековима не дозвољавају да живимо у миру.

"То су сви они који не желе да ми будемо стабилни и независни, него желе да зависимо од неких других. Сви они који никад нису дозволили да се балкански народи договарају на Балкану", рекао је Вучевић и оценио да би се Срби, Бошњаци и други народи који овде живе лакше договарали сами и у Босни, и у Србији, и свуда.

"Него увек мора да дође неко ко је паметнији од нас са стране па да нам он нешто модерира и да нам он нуди неке добре услуге", рекао је Вучевић.
Додао је да, када погледате историјске књиге, без обзира ко их је писао, да ли српски историчар или бошњачки историчар, видеће се да је увек неко са стране долазио.

"Не смемо да дозволимо да нас поделе они који би да посвађају муслимане и православне хришћане. Па нека свако донесе закључак ко је то. А ја мислим да је свако довољно информисан и свестан ко то ради и зашто то ради. То је нешто што не смемо да дозволимо", поручио је премијер.

Он је рекао да нема никакав проблем са евентуалним већим учешћем Бошњака у државним органима, али да би волео да види веће активности бошњачке заједнице са жељом да учествује у тим органима.

"Сигуран сам да није потпуно пропорција каква би требало, као што сам сигуран да не можете увек по националном или верском кључу да попуњавате сва места. Имали смо тај пројекат у бившој Југославији, па се није показао потпуно успешим, али равномернија и равноправнија заступљеност свих који живе у нашој држави је потребна и неопходна", рекао је Вучевић.

Додао је да то искрено мисли, пошто долази из средине која је више национална и више верска и увек је те ствари разумео или се трудио да их разуме.

Истакао је да је поносан што владу, коју предводи, има два бошњачка министра и да нема проблем да их сутра буде још више, али да би волео да види и већу активности бошњачке заједнице са жељом да учествује у државним органима, и то не само у Пазару, Сјеници или Тутину, него да то буде на територији целе Републике.

"Ја сам с министром туризма и омладине Хусеином Мемићем имао неколико разговара. Рекао сам му немој само да се бавиш овим делом Србије, ти си министар за целу Србију. Без обзира из које странке долазиш или ком народу припадаш, ти си министар за целу државу и равноправан си као сви други министри. Без обзира које су нације, вере или из ког града су дошли", навео је Вучевић.

Он је додао да верује да је Мемић осетио да има праву и пуну подршку.

"Треба још много од тога да радимо и нећемо ни сутра све променити да буде идеално, али ће бити оптималније", поручио је Вучевић.

Он је одбацио, као "невероватну глупост", тврдње Ненада Чанка и Соње Бисерко који су приликом сусрета са премијером приштинских привремених институција Аљбином Куртијем рекли да, према њиховим информацијама, Србија жели Србе са КиМ да пресели у Рашку област.

Премијер је оценио да је та изјава дата да би се направила тензија између Срба и Бошњака у Рашкој области.

"Да би правили алиби Куртију за наставак терора и притиска над Србима на КиМ, да ако, не дај Боже, Срби крену да напуштају масовно север, да кажу да је то одавно припремљена акција од стране Београда. А онда, имају још овај посебно одвратан део да би то неко радио намерно и мењао међуетничку структуру овде у рашкој или санџачкој области", упозорио је Вучевић.

Истакао је да се Србија бори да задржи сваког Србина на КиМ.

"Нама је опстанак Србије на КиМ директно повезан са опстанком Срба на КиМ. Суштински, нема Србије на КиМ без Срба у њој", нагласио је Вучевић.

image