Амерички амбасадор у Србији Кристофер Хил изјавио је данас да је проширење Европске уније веома сложен процес и да је од суштинског значаја да постоји Европа која је целовита и са којом САД могу да сарађују.
Он је на панелу на панелу "Европа цела и слободна: Проширење као стратешки пројекат помирења" у оквиру Бледског стратешког процеса да су дешавања у Украјини учинила "јединство Европске уније веома важним, а трансатлантске односе још важнијим".
"Сви смо се сложили око потребе за јачом и још већом Европском унијом. Чињеница је да Европска унија има стандарде и да ти стандарди постоје за чланство у Европској унији и да се ЕУ доста консултују са онима који нису чланови, укључујући и нас, али укључујући и многе кандидате", рекао је Хил.
Он је истакао да је много важно да се међу земљама кандидатима развија осећај да заједно раде, да ЕУ жели да прими нове чланице, али да неће да прими и проблеме тих земаља, односно да жели да види напор да се ти проблеми реше.
Министарка за европске интеграције у Влади Србије Тања Мишчевић рекла је да Србија разуме значај дијалога на процес приступања ЕУ, али да у том процесу једнострани потези које предузима Приштина нису у духу европских вредности.
Она је као пример навела забрану српске робе на Косову и Метохији и додала да то није у складу са ЦЕФТ-а споразумом, као и да то није нешто што представља европску вредност.
"Очигледно је да имамо различита мишљења, а ипак имамо обавезу у оквиру стабилизације. Процес придруживања је регионална сарадња, што значи да ако нисмо у стању да докажемо да можемо заједно да радимо, да сарађујемо, да живимо заједно, знате, то ће бити веома тешко доказати државама чланицама ЕУ", рекла је она.
Мишчевић је рекла и да Србија испуњава критеријуме за отварање Поглавља 23 и 24, али да је свесна да постоје геополитички критеријуми и услови.