Србија и Балкан

Не мрзети Србе за њих је грех: Шта се крије иза забране изложбе у Сињу?

Изложба је требало 23. августа да отвори етно-фестивал "Камичак" у Сињу, али пред отварање је стигло упозорење градских отаца да се поклапа са обележавањем догађаја из деведесетих, због чега је одложена за 4. септембар, када је стигла и потпуна забрана
Не мрзети Србе за њих је грех: Шта се крије иза забране изложбе у Сињу?© Српско народно веће/Иниа Херенчић

Код политичке деснице у Хрватској у последње време примећује се тенденција не само да забрањују све што је српско, већ да то раде што јавније, да што више људи за то чује и да буду на такве гестове што поноснији, јер мисле да ће скупити поене и политички преживети.

Овако за "Новости" коментарише председник Програмског савета СДСС Никола Вукобратовић најновији гест градоначелника Сиња Мира Буља да забрани изложбу фотографија "Сусрет на Тромеђи" Иније Херенчић, која је јуче требало да буде свечано отворена у Градској галерији "Сикирица" у Сињу. У организацији, односно суфинансирању изложбе учествовало је Српско народно вијеће, које је за Буља, очигледно, "извор проблема" јер на акцију "Олуја" гледа другачије од уобичајеног наратива у суседној држави.

Буљ је прозвао СНВ због портала "Новости", који, како је рекао, "из недеље у недељу пљује по хрватским бранитељима и хрватској држави", а јавно је извређао и Милорада Пуповца и профesora Дејана Јовића, председника Савета СНВ. Ову забрану осудили су бројни хрватски културни радници и министарка културе Нина Обуљен Коржинек, међутим то није променило ствари - изложба је отказана.

"Срби достижу једва три одсто становништва у Хрватској, па опет велики део политичке сцене бави се управо њима иако су на маргини. Разлог за то је немогућност да реше стварне, озбиљне проблеме, па кривицу пребацују на мањину, као на жртвеног јарца. Чекају нас локални избори, па ће се користити још грубља реторика. Десно оријентисани политичари ће се међусобно такмичити у све горем вокабулару, оптуживаће једни друге да не мрзе довољно Србе, а не мрзети Србе за њих је грех. Али, оно што је њима тек пука предизборна реторика, у реалном животу има опасне последице, које се огледају у уништавању ћириличних натписа, наших просторија и цркава",  наводи Вукобратовић.

Анета Владимиров, водитељка Одељења за културу СНВ, објашњава да је изложба "Сусрет на Тромеђи" резултат сарадње овог одељења са уметницом.

"Реч је о достојанственој манифестацији, високих критеријума, "Сијело Тромеђе", која није попустила пред процесима естрадизације, због чега заслужује нашу посебну пажњу. Настала је из велике љубави према очувању обичаја и "ојкаче", и спада у догађаје сеоске културе који су задржали квалитет, што је све ређе. Дуго подржавамо ову манифестацију, па смо замолили фотографкињу Херенчић да је забележи у визуелној форми. За средства смо конкурисали код Владиног уреда за људска и права мањина и добили их, а Градска галерија "Сикирица" ју је најавила раније представљајући план рада",  напомиње Анета Владимиров.

Изложба је требало 23. августа да отвори етно-фестивал "Камичак" у Сињу, али пред отварање је стигло упозорење градских отаца да се оно поклапа са обележавањем догађаја из деведесетих, због чега је одложена за 4. септембар, када је стигла и потпуна забрана.

"Она илуструје да живимо у тешком и бременитом контексту, од нас се очекује да се стрпамо у мањински фолклор, а када то урадимо, стигну забране. Али, није само нама, као грађанима и мањини, ускраћено уставом загарантовано право, већ и хрватској установи културе, што показује да се фашизација друштва, која увек креће нападом на мањине, на крају одрази и на већинско становништво. Драго нам је да нам је пуно колега из културе пружило подршку, као и ресорна министарка. Поступак градоначелника Сиња треба посматрати у контексту локалних избора, али су овакви догађаји опасни јер нису усамљене појаве",  примећује Анета Владимиров.

Она истиче да је ове године било проблема и са књигом "Крајина" Косте Николића, чије излажење је помогло СНВ, а прошле са изложбом "Објектив НДХ", која је десет дана трајала у Музеју града Загреба. Надали су се да ће изложба гостовати у другим хрватским градовима, што се није догодило.

Саша Милошевић, генерални секретар СНВ, каже да се и раније дешавало да имају проблема са представљањима својих програма јавности.

"Пре неколико година у Петрињи је онемогућен фестивал песама "ојкача". Прошле године смо у Карловцу били присиљени да откажемо скуп за мањинске наставнике, који смо припремали са Агенцијом за школство, о Србима у Другом светском рату. У неким су местима забрањивани наступи певача народне музике из Србије, ове године је нашу изложбу "Објектив НДХ" одбило шест музеја. Осим што је најновија, забрана градоначелника Буља издваја се и зато што напада саме фундаменте правног поретка земље. Оспорена је, не - забрањена је слобода уметничког изражавања фотографкиње, госпође Херенчић, а то су преамбула и почетни чланови нашег Устава", каже Милошевић.

Он наводи да је онемогућен рад мањинске самоуправе - СНВ, "једном произвољном, незаконитом, претећом и дискриминишућом одлуком". Њоме је уједно онемогућен и програм Владе РХ, која, кроз своје оперативне програме, финансира овакве делатности.

"Није претерано рећи да су понижени и људи галерије "Сикирица", да је обезвређен рад те институције. Подсећам да се за изложбу знало месецима унапред и да фотографије обичаја, ношњи, етнографског блага немају баш никаквог збуњујућег, упитног, а камоли негативног набоја. Уједно, злобна је, манипулативна и претећа изјава градоначелника Буља да председник СНВ "држи леђа Вучићу", а исто је таква и његова изјава о председнику Савета СНВ проф. Јовићу", констатује Милошевић.

image