Србија и Балкан

Школе без клима-уређаја на плус 35 степени: Родитељима предложено да их сами финансирају

Ситуацију додатно усложњава то што су поједине школе донеле правилник о облачењу, па су деца приморана да носе фармерке, а за оне које су решење виделе у скраћењу наставе на 30 минута - уследило је негодовање Школске управе Београда
Школе без клима-уређаја на плус 35 степени: Родитељима предложено да их сами финансирају© TANJUG/VLADIMIR ŠPORČIĆ

За разлику од ђака из Босне и Херцеговине и Хрватске, у којима је почетак школске године померен за недељу дана због несносних врућина, српски ученици од 2. септембра уредно одлазе у школске клупе, а поједини званичници су чак упутили позив родитељима да се самоорганизују како би школама купили расхладне уређаје.

Упркос необично високим температурама од 35 степени и више за почетак овог месеца, деца уредно похађају наставу у установама без клима-уређаја.

Многи родитељи огорчени су и јер су поједине образовне институције донеле посебан правилник којим се прописује адекватан дрес-код, који најчешће подразумева забрану шортсева и кратких панталона.

Такође, неке школе скратиле су часове због неусловних учионица у којима деца колабирају од врућине, али су директори у току дана добили допис Школске управе Београда у коме се наводи "да немају одлуку од надлежних институција на националном нивоу за такво поступање, те да могу да се обратите Штабу за ванредне ситуације на нивоу локалне самоуправе".

Повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић је чак отишла и корак даље па је предложила да родитељи набављају клима уређаје.

"Не мислим да је то системски начин решавања проблема, али је у реду ако треба и ми да учествујемо", рекла је она, додајући да би у најврелијим данима у школама требало бити флексибилнији када је реч о облачењу, како не би деца у панталонама била цео дан.

Да је њен предлог наишао на одобрење родитеља школараца, показало се у ОШ "Јован Ристић" у Борчи где деца чак немају ни воду за пиће, али и у Четрнаестој београдској гимназији.

"Тим поводом смо јуче били на родитељском састанку, јер деца у нашој основној школи немају клима-уређаје у већини учионица, а тамо где их има оне нису сервисиране и пуњене фреоном годинама. Из школе су нам поручили да немају пара и упутили нас на општину. Зато смо решили да се самоорганизујемо - прво за сервис, а потом и куповину нових уређаја", наводи огорчена мајка једног првака која више не може да гледа како су деца знојава, нервозна и деконцентрисана.

Она за РТ Балкан каже да јој није јасно зашто та установа није на време обновила и цеви за воду.

"На ове температуре још данима немају воде у школи. У дворишту је постављена једна цистерна и малишани пуне флашице водом, буквално пију воду да се расхладе...", рекла је она.

На сличан корак су се одлучили и родитељи гимназијалаца, јер како кажу, ученике који дођу у кратким панталонама, дежурни наставници враћају кући.

"Правила облачења у школи морају да постоје, али то да баш морају стриктно да се поштују када је напољу пакао и температура достиже 40 степени, стварно није у реду. Деца седе шест или седам часова у фармеркама. Прихватили смо и да учествујемо у куповини клима-уређаја, иако не разумем зашто то финансирамо ми, родитељи. Куповали смо је у вртићу, у основној школи, ево сад ћемо и у гимназији, вероватно ћемо и на факултету", рекла је револтирана мајка за београдске медије.

Александар Марков из Форума београдских гимназија за РТ Балкан каже да је требало да надлежни за креирање образовних политика у земљи благовремено раде на системском решењу.

"Уместо одговорног управљања ситуацијом, добили смо ригидне мере и упозорења у виду претњи инспекцијом за школе које су скратиле часове. Улагање у образовање не иде преко ноћи, али не треба ни да почива на вољи наставника и родитеља", закључио је Марков.

image