Шеф дипломатије из Астане: Србија и Казахстан проширују сарадњу у одбрамбеној индустрији
Астана и Београд имају одличне билатералне односе, који ће се подићи на још виши ниво након посете председника Казахстана Касима Жогарта Токајева Србији у новембру, рекао је заменик шефа дипломатије те земље Роман Василенко.
Василенко је истакао да су председници Казахстана и Србије два пута разговарали телефоном ове године и да су се договорили да се подигне ниво заједничке комисије коју ће водити министри Ивица Дачић и Серик Жумангарин.
Трговинска сарадња две земље такође расте, према казахстанској статистици око 100 милиона долара годишње, односно 400 милиона долара према српској, навео је казахстански дипломата.
Он је напоменуо да ће Београд и Астана проширити сарадњу у одбрамбеној индустрији, као и у пољопривреди, узгоју и семенарству.
"Око 10 или 11 докумената припрема се за потписивање до посете нашег председника, почев од сарадње између истраживачких института, универзитета, пореских органа, размени информација. Све ово се заснива на, као што сам рекао, одличном разумевању и сарадњи наших лидера", рекао је Василенко у интервјуу за РТС.
"Срећни смо што од 2011. године између наше две земље постоји безвизни режим, а знам да су наши председници разговарали о отварању директног лета између Астане и Београда. Морамо да радимо на томе и надамо се да ће се то можда догодити", оценио је он.
Говорећи о животу у Казахстану данас, Василенко је рекао да је та земља у протеклих пет година прошла низ реформи под председником Токајевом, укључујући четири пакета политичко-економских реформи, као и опсежну уставну реформу.
Напоменуо је да казахстанска привреда расте последњих 25 година за између 3 и 5 одсто на годишњем нивоу, не рачунајући пад током пандемије ковида-19 2020, додавши да је земља ипак погођена инфлацијом због рата у Украјини.
Поводом кризе глобалне безбедности, Василенко је рекао да је циљ Казахстана да води избалансирану и прагматичну спољну политику.
"Као резултат тога, Казахстан тренутно нема напете или лоше односе ни са једном земљом на свету. Тако је већ 32 године и сигуран сам да ће се тако наставити", изјавио је он.
Поручио је да Астана интензивно ради на међурелигијском дијалогу на глобалном нивоу, подсећајући да је Казахстан иницирао Конгрес поглавара светских и традиционалних религија.
Тај конгрес се одржава у Казахстану и окупља поглаваре хришћанства, православне, католичке, и протестантске цркве, као и исламистичке и будистичке религије.
"Подржавамо Повељу Уједињених нација, принципе Повеље Уједињених нација, пре свега територијалног интегритета држава и поштовање суверенитета држава као основе наших односа", додао је заменик шефа дипломатије.
Астана је угостила Експо 2017. и Василенко је посаветовао да Београд треба да искористи све што остане након Експа 2027.
"У Београд треба да дође КазахсЕкспо конгрес, компанија одговорна за изложбе, и да о нашем учешћу разговарамо са српским партнерима. Ова важна изложба указаће на Балкан, Београд. Србија је економска сила у региону и мислим да ће имати велику корист од изложбе. Мени се свиђа и тема коју сте изабрали, то је нешто што сви треба да подржимо јер спорту и музици нису потребни преводи, тумачења, сви разумеју тај језик", рекао је Василенко.