Србија и Балкан

Дачић: Србија одлучно изабрала јачање сарадње с Кином као доказаним пријатељем

Потпредседник Владе Србије је подсетио да је Србија кроз бројне пројекте више од деценије активни учесник кинеске иницијативе "Појас и пут" и да је ове године у мају Србија имала посебну част да угости Си Ђинпинга
Дачић: Србија одлучно изабрала јачање сарадње с Кином као доказаним пријатељем© FOTO TANJUG/ OMK MUP REPUBLIKE SRBIJE

Потпредседник Владе Србије и министар унутрашњих послова Ивица Дачић поручио је на Глобалном форуму о сарадњи у области јавне безбедности у Лиањунгангу, у Кини, да је Србија у условима светске нестабилности "одлучно изабрала даље јачање сарадње с доказаним пријатељем" - Кином.

Ова конференција је показатељ да је Кина спремна да, у новом, мултиполарном свету, преузме улогу једног од светских лидера у области безбедности, рекао је Дачић, који је, такође, истакао да је Србији веома важна подршка Народне Републике Кине по питању територијалног интегритета Косова и Метохије.

Како је нагласио Дачић, Србију и Кину везује челично пријатељство исковано интензивном економском сарадњом, међусобним поверењем и разумевањем у питањима од највишег националног и стратешког интереса обе земље.

Дачић је подсетио да је Србија кроз бројне пројекте више од деценије активни учесник кинеске иницијативе "Појас и пут" и да је ове године у мају Србија имала посебну част да угости председника НРК Си Ђинпинга који је "имао прилику да се увери да ужива велику популарност међу српским народом, као и да постоји константна и снажна подршка иницијативи 'Појас и пут' ".

Он је подсетио да су председник Србије Александар Вучић и НР Кине потписали Заједничку изјаву о продубљивању и подизању свеобухватног стратешког партнерства и изградњи заједнице Србије и Кине са заједничком будућношћу у новој ери, која сада представља највиши стандард у билатералној сарадњи наших пријатељских земаља.

Дачић је објаснио да се тим документом, између осталог, предвиђа и подршка Републике Србије Глобалној безбедносној иницијативи, која говори о концепту безбедности, "на начин који је нашој земљи, нашем народу, близак, јасан и разумљив".

"Више пута смо као народ патили и трпели јер су одређени центри моћи или терористичке организације покушале да остваре своје интересе насиљем, науштрб живота и безбедности наших грађана. Из свега смо изашли снажнији и свеснији слабости постојеће глобалне безбедносне структуре. Изналажење једног свеобухватнијег приступа безбедности у којем је безбедност заједничка, а не супротстављена, може да допринесе безбеднијем свету", поручио је Дачић.

Србија за принципе УН

Како је истакао, Министарство унутрашњих послова Републике Србије је спремно да пружи подршку развоју Глобалне безбедносне иницијативе, коју је предложила Народна Република Кина.

"Наша земља се у међународним односима залаже за принципе које ова иницијатива подржава. Република Србија константно инсистира на придржавању принципима Уједињених нација, као и на поштовању суверенитета и територијалног интегритета свих земаља. Безбедност је увек била и остаће комплексно питање. Стога прихватање безбедносних питања свих земаља као легитимних и мирно решавање спорова између земаља и актера кроз дијалог је циљ којем треба тежити", рекао је Дачић.

Такође, министар Дачић је подсетио и да су Република Србија и НР Кина у области јавне безбедности, на нивоу два министарства потписале више правних споразума, као и да су потписаним актима омогућене заједничке полицијске патроле у туристичким подручјима, бројни заједнички тренинзи, обуке и размена искустава.

"У контексту концепта 'заједничке безбедности', истичем да транснационални криминал који укључује трговину људима, трговину оружјем и опојним средствима као и 'прање новца' из године у годину постаје све комплекснији и организованији", рекао је Дачић.

Он је подсетио да је претходних година, на територији Србије, било је више кривичних дела извршених од стране организованих криминалних група и она су у значајној мери расветљена.

"Показали смо да нећемо дозволити да било српски, било кинески држављани у Републици Србији наносе штету кинеским држављанима који мирно живе и раде у Републици Србији", рекао је Дачић.

Он је подсетио да је имао прилику да се састане са државним саветником Сјаохонгом са којим је разговарао на тему безбедности у свету, као и да ове недеље у Гуангџоу почињу треће по реду заједничке полицијске патроле српске и кинеске полиције и друга заједничка вежба специјалних јединица.

Дачић је нагласио да је подизање безбедности туриста, од посебног значаја откако расте број заједничких економских пројеката од којих су многи капитални, као и број директних авио-летова.

"Република Србија активно ради на унапређењу свих видова међународне сарадње и стварању безбедног амбијента како за грађане, тако и за економске послове. Република Србија придаје велики значај развоју економског амбијента, као једног од безбедносних темеља", поручио је министар Дачић и подсетио да ће Београд бити домаћин Експо 2027.

Овом приликом, министар Дачић је нагласио да су доласком кинеских компанија као што су Зиђин, Хбис, ЦМЕЦ, Шандонг, Коско, Хуавеи, Сјингју у Републику Србију, покренути заједнички српско-кинески економски пројекти који су убрзали развој српских региона.

"И даље ћемо наставити да са нашим кинеским пријатељима спроводимо заједничке пројекте, али и да учимо о методама унапређења безбедности на брзим пругама, да активно сарађујемо у области сузбијања транснационалног криминала и да, у пријатељској и искреној атмосфери, разговарамо о нашим даљим корацима“, навео је Дачић.
Према његовим речима, МУП је препознао значај изградње безбедносног коридора на новом економском путу свиле и значај сарадње са земљама на траси иницијативе Појас и пут.

"Министарство јавне безбедности Народне Републике Кине, у Министарству унутрашњих послова има партнера који разуме да се јавна безбедност једне земље може остварити само међусобним уважавањем безбедносних интереса, поштовањем суверенитета и територијалног интегритета", казао је Дачић.

Према његовим речима, МУП Србије, кроз постојеће механизме сарадње, остаје поуздан партнер у унапређењу сарадње са свим земљама а Србија је стуб мира и сигурности у комплексном региону југоисточне Европе.

"Чврсто смо опредељени да пружимо пун допринос стабилности у региону и у свету. Желимо да будемо део решења и да, уз максималан напор, солидарно преузмемо одговорност", закључио је Дачић на форуму.

image