Србија и Балкан

Човић: На КиМ се спроводи апартхејд над Србима, хитно потребан програм за њихов опстанак

Некадашњи шеф Координационог тела за КиМ истиче да га не плаши Курти коме је задатак да непрекидно провоцира, већ држање међународних фактора који губе из вида да у Европи расте један велики малигни тумор
Човић: На КиМ се спроводи апартхејд над Србима, хитно потребан програм за њихов опстанак© Bane T. Stojanovic/ATAImages

Власти у Приштини сваким даном појачавају притисак на српску заједницу на КиМ гашењем институција и готово свакодневним хапшењима. Некадашњи шеф Координационог тела за Косово и Метохију Небојша Човић је изјавио за РТС да га не плаши Аљбин Курти, већ држање међународних фактора који, како је рекао, не виде опасност од избијања "огромног сукоба".

Човић је истакао да држава под хитно мора да изнесе програм опстанка српске националне заједнице на простору КиМ.

Небојша Човић констатује да премијер привремених институција у Приштини Аљбин Курти годинама непрекидно провоцира и притиска српску националну заједницу, нарочито на северу КиМ.

"Притисак се у последње време још више повећао, у виду учесталих хапшења", подсетио је Човић.

Према његовим речима, на простору Косова и Метохије спроводи се апартхејд над Србима.

Некадашњи шеф Координационог тела за КиМ је истакао да га не плаши Курти коме је "задатак да непрекидно провоцира, већ држање међународних фактора".

"Они губе из вида да у Европи расте један велики малигни тумор, јако опасан који може да доведе до разбијања Старог континента. КиМ је место потенцијално огромног и опасног жаришта и сукоба", каже Човић.

Говорећи о сусрету председника Александра Вучића са европским посредником за дијалог Београда и Приштине Мирославом Лајчаком и амбасадором САД Кристофером Хилом, Човић је рекао да Хила на том састанку видео као неку врсту додатног ауторитета и мониторинга, у смислу некаквих гаранција.

"Није добро што се Лајчак стално враћа на Охридски споразум, а при томе заборавља Бриселски споразум. Није добро што није спроведено оно што је договорено још 2013. године, а то је Заједница Српских општина", каже Човић.

Сматра да када се то једног дана и спроведе ЗСО ће бити нека врста невладине организације без икаквих овлашћења, а то, како истиче, није записано у Бриселском споразуму.

Човић је указао да се у одређеним дипломатским круговима, прича по оном принципу, "ако немате Србе, немате проблеме". 

image