Домови здравља препуни пацијената: Круже респираторни и стомачни вируси, корона још вреба
Временске прилике утицале су на то да су српски домови здравља препуни пацијената који долазе у поодмаклим фазама болести.
Присутан је велики број вирусних и бактеријских инфекција, откривају лекари и додају да људи махом имају високу температуру, болове у грлу праћене кашљем, а долазе и пацијенти са упалом плућа.
Докторка Бисерка Обрадовић за "Нову" је испричала да смо суочени са "конгломератом вируса и бактерија" и да долазе пацијенти заражени новом варијантом вируса ковид-19.
"Поред уобичајених аденовируса за ово доба године, највећи број пацијената долази са норо и риновирусом, али присутан је и даље ковид" - каже докторка Обрадовић.
Симптоми болести узроковане норовирусима обично су мука, повраћање, пролив и стомачни грчеви. Понекад људи додатно имају блажу грозницу, осећај хладноће, главобољу, бол у мишићима и генерално се осећају уморно. Болест често почиње изненада, и инфицирана особа се може осећати веома болесно.
Рино вируси изазивају синдром обичне прехладе. Промене на слузокожи су катаралне природе и прати их појачано сузење које је у почетку слузаво, а касније са суперинфекцијом може постати гнојно. У клиничкој слици након инкубације од једног до три дана јављају се локални симптоми као што су запушеност носа и ушију, појачано сузење из очију, кијавица, гребање у гуши, сув надражајан кашаљ. Општи симптоми као што су температура и малаксалост најчешће недостају. Може да траје до недељу дана, обично се завршава оздрављењем. Болест може да се компликује пурулентним ринитисом, синуситисом, отитисом.
Докторка наглашава да пацијенти углавном допуштају да им имунитет јако падне, а тек када стање се погорша јављају се лекару.
"Пацијенти долазе којима је имуни систем већ јако пао због вируса, па су присутне гнојне ангине, стомачни вируси и инфекције, упале плућа, такође доста има респираторних вируса", додаје Обрадовић.
Највећа грешка коју пацијенти праве
Докторка Бисерка Обрадовић каже да сви греше у истој ствари.
"Добију температуру, скидају ју је сами, а онда обично следећи дан уследе болови у грлу. Дакле, лече се сами. Када се ситуација мало смири, одлазе на посао и у колективе, а такви људи су клицоноше. Међутим, није била адекватна терапија и болест није прележана, па се после седам дана ситуација озбиљно погорша када је већ имуни систем већ пао и тада се захтева озбиљнији приступ лечењу", наводи докторка.
Наглашава да морамо да будемо одговорни према себи јер, као што је током лета прављена велика грешка преласком са високе спољне температуре у јако расхлађене просторије, тако и у овом периоду због вируса, морамо организам да чувамо и када се појаве први симптоми треба да реагујемо како би се што лакше опоравили.
Наглашава да је физичка активност најбоља превентива против свих болести и да ниједан лек не може да учини толико.
"Физичка активност, осмех и позитиван став, то је најважније", закључује докторка.