Ђурић: Стојимо уз Србе на КиМ, данас посебна седница Владе Србије о Космету

На седници ће сви министри добити задатке како би мере које је синоћ најавио председник Вучић биле што пре спроведене у дело

Влада Србије одржаће данас посебну седницу на којој ће тема бити Косово и Метохија, односно потези и захтеви које је представио председник Србије Александар Вучић.

Како је рекао министар спољних послова Марко Ђурић, на седници ће сви министри добити задатке како би најављене мере биле што пре спроведене у дело.

"Посебна седница владе о КиМ биће одржана на позив премијера Милоша Вучевића и сва ресорна министарства ће добити задатке из своје надлежности како би ове мере биле што ефикасније операционализоване, како би се брже и боље осетиле на терену и како би подршка и помоћ што пре стигла у народ", рекао је Ђурић за РТС.

Мере које представио председник Србије Александар Вучић представљају почетак нове ере у борби за права Срба на КиМ и опстанак дијалога, истакао је Ђурић.

"Навикли смо на неприхватљиве вести са простора Косова и Метохије када је реч о положају Срба. Само седам пута су Срби рањени од стране Куртијеве полиције, укидају се институције, платни промет и исплата плата и пензија, основни услови за живот", рекао је Ђурић, и подсећа да је 86 Срба затворено вансудски, а многи се држе као политички затвореници.

Министар Ђурић верује да ће мере које је представио председник Србије имати далекосежне последице, а да је за Србе то коначно важна и добра вест.

"То значи да ће држава Србија стати уз Србе на КиМ кроз законе. Ми не желимо да мењамо локалне и међународне правне институције, али ће ове мере попунити све оне рупе које су користили они који су кршили основна људска права. У ту сврху ће бити формирано посебно тужилаштво и судска већа. Не може некажњено да се крше људска права, узурпира српска имовина", нагласио је Ђурић.

Министар спољних послова каже да је председник Вучић на начин који није уобичајен за политичаре крајње искрено говорио о ситуацији у каквој се налазимо.

"Ми се не одричемо Косова и Метохије и јачаћемо га и институционално и економски. Већ данас ћу разговарати са амбасадорима земаља Квинте, започињемо глобалну дипломатску кампању како би сачували елементарна права Срба на КиМ. Идемо на јесење заседање ГС УН, растрчаћемо се свуд по свету", наглашава Ђурић.

Он каже да оно што Србија захтева није ван оквира међународног права и потписаних споразума.

"Не можемо да ћутимо и нормализујемо да по општинама у којима живи 99 одсто Срба владају Албанци који тамо не живе или чине свега 0,3 одсто становништва, а уз то су следбеници Куртијевог режима", истакао је Ђурић.