Дунав код Апатина и Бездана расте: Приближава се граници ванредне одбране од поплава

У случају даљег пораста и проглашења ванредног стања активираће се посебне мере утврђене планом заштите и спашавања, наводи се у саопштењу Штаба за ванредне ситуације Општине Апатин

Републички хидрометеоролошки завод (РХМЗ) упозорио је да ће ниво Дунава данас и сутра код Апатина и Бездана превазићи границу редовне одбране од поплаве, али грађани Апатина нису забринути, јер, како кажу памте гора времена - поплаве 2013 и оне из 1965. године.

Штаб за ванредне ситуације Општине Апатин навео је у саопштењу да прати ситуацију и за сада се припрема за предузимање мера редовне одбране од поплава у смислу попуне материјалних средстава, џакова са песком, људства и потребне механизације.

У случају даљег пораста и проглашења ванредног стања активираће се посебне мере утврђене планом заштите и спашавања.

По последњим доступним подацима РХМЗ-а, од јутрос, водостај Дунава у Апатину је 515 центиметара, са тенденцијом даљег пораста, док је граница редовне одбране у овој општини на 600 центиметара, а ванредне на 750.

Стање у Бездану је нешто другачије, где Дунав данас износи 480 центиметара.

Надлежни су најавили превазилажење граница редовне одбране од поплаве код Бездана сутра, 20. септембра, а код Богојева и Бачке Паланке 21. и 22. септембра са тенденцијом даљег пораста.

Најновији подаци РХМЗ 

У најновијем упозорењу РХМЗ-а, наводи се да се врх таласа код Бездана очекује 25. септембра, а код Новог Сада 27. и 28. септембра испод граница ванредне од поплава, истиче се у упозорењу.

"Био сам сведок '65. када је поплавило све, вода је била око осам метара, а никада после тога није било тако. Тада су насипи били слаби, а сада је то другачије", каже за Танјуг један Апатинац.

Други додаје да мисли да не би требало да буде никаквих проблема.

"Мислим да ће други талас, за пар дана, бити критичан. Срећа па је била суша, па ће вода отићи у канале, у подводне воде и на ово наше подручје", предвиђа локални становник.

У Апатину је данас одржана и једнодневна вежба спасавања и рад на води у организацији Друштва подводних активности Апатин, који делује као део специјализоване јединице цивилне заштите МУП-а Србије и Сектора за ванредне ситуације из Сомбора.

На апатинској марини, учесници вежбе изводили су проверу опреме на обали и из чамца, спасавање утопљеника и лица угрожених у ванредним ситуацијама, као и њихову евакуацију и превоз чамцима.

Чланови ове јединице и друштва наредних дана ће наставити са обиласком насипа код Апатина, ради идентификовања потенцијалних слабих тачака и спречавања евентуалних опасности.

Када се проглашавају редовне и ванредне одбране од поплава?

Иначе, редовна одбрана од поплава се проглашава када водостај на реци достигне прописану границу (која је одређена за сваки речни сектор) и има тенденцију даљег пораста. Редовну одбрану од поплава проглашава надлежни водопривредни центар и она подразумева непрекидно осматрање и праћење стања одбрамбених насипа и објеката.

Ванредна одбрана од поплава се проглашава када водостај достигне прописану границу и има тенденцију даљег пораста, или када то захтевају други разлози (дуго трајање водостаја изнад границе редовне одбране, стање насипа и објеката, наступање опасности од нагомилавања леда и др.).

Ванредну одбрану проглашава надлежни водопривредни центар и она подразумева непрекидно праћење стања одбрамбених насипа и објеката и отклањање негативних појава на њима.

У случају да дође до преливања или неконтролисаног пробоја насипа као и контролисаног просецања насипа, проглашава се ванредно стање. Ванредно стање проглашава надлежна угрожена општина, а подразумева изградњу локализационих насипа, евакуацију становништва и др.