Србија и Балкан

Влада Србије: 3. и 4. мај Дани сећања на жртве масовних убистава

Различите активности допринеле би подизању свести јавности, посебно младих о томе како спречити да се овако трагични догађаји понове
Влада Србије: 3. и 4. мај Дани сећања на жртве масовних убистава© ATA images

Влада Србије усвојила је данас Одлуку да се 3. и 4. мај установе као Дани сећања на жртве масовних убистава и Закључак о усвајању Програма за подршку спровођења мера у циљу спречавања породичног и вршњачког насиља у 2024. за који је опредељено укупно 55.000.000 динара.

Овом одлуком, подстиче се изградња културе сећања на страдале и шаље јасна порука да жртве не смеју бити заборављене, као и да овакви трагични догађаји не смеју да се понове, саопштено је на данашњој седници Владе Србије.

Различите активности допринеле би подизању свести јавности, посебно младих о томе како спречити да се овако трагични догађаји понове.

Одлука је донета на предлог Министарства просвете, а на иницијативу Виктимолошког друштва Србије, коју је подржала Радна група за успостављање Меморијалног центра у знак сећања на жртве масовног убиства у Огледној ОШ "Владислав Рибникар".

Различите активности допринеле би подизању свести јавности, посебно младих о томе како спречити да се овако трагични догађаји понове.

Почев од школске 2024/2025. Министарство просвете је у правилницима о календару образовно-васпитног рада основних и средњих школа утврдило обележавање Недеље сећања и заједништва, као неговање културе сећања и одавања почасти невиним жртвама - ученицима и младима кроз примере добре праксе реализоване током школске године, развој и промоцију хуманости, емпатије, толеранције, поштовања и дијалога.

Чланови Владе усвојили су и Извештај о раду Радне групе за успостављање Меморијалног центра у знак сећања на жртве масовног убиства у Огледној ОШ "Владислав Рибникар" за период од 8. јуна до 6. септембра ове године.

Имајући у виду да је један од основних циљева Владе Србије системска подршка у погледу спречавања породичног и вршњачког насиља, Програмом се утврђују циљеви, промовисање примера добре праксе, подршка у спровођењу мера и подизању капацитета професионалаца за примену прописа, како би били у стању да препознају и адекватно реагују у случајевима насиља.

Такође, уређени су и услови за доделу средстава, расписивање јавног конкурса, критеријуми за избор пројеката, као и праћење реализација и извештавање.

image