Србија и Балкан

Крњи Уставни суд БиХ оспорио Изборни закон Српске: Додик поручује да ће ипак бити примењиван

Крњи Уставни суд БиХ ставио је данас ван снаге Изборни закон Републике Српске уз образложење да није у складу са Уставом БиХ и Изборним законом БиХ, због тога што се овим законом наводно преузимају надлежности институција БиХ
Крњи Уставни суд БиХ оспорио Изборни закон Српске: Додик поручује да ће ипак бити примењиван© ATA images

Председник Републике Српске Милорад Додик изјавио је да је Изборни закон Републике Српске уставан и да ће овај законски акт бити примењиван, без обзира на то што га је крњи Уставни суд БиХ данас прогласио неуставним.

Додик је, поводом одлуке крњег Уставног суда БиХ о стављању ван снаге Изборног закона Републике Српске, рекао да је тај суд предвиђен Уставом, али да у свом раду крши тај највиши правни акт, Дејтонски споразум и међународне принципе уставног права и чини све да згади БиХ коју треба да брани и представља.

Он је навео да је Уставни суд задужен по закону да оцењује сагласност аката са Уставом БиХ.

"Да Уставни суд држи до тога онда би рекао да је Изборни закон Републике Српске уставан, јер он управо предвиђа на који начин ће се вршити избори и поштује Устав БиХ" истакао је Додик.

Српски члан Председништва БиХ Жељка Цвијановић рекла је да није никакво изненађење одлука крњег Уставног суда БиХ, јер овај суд већ годинама настоји да се на сваки могући начин политички обрачунава са Српском.

"То није никакво изненађење јер Уставни суд БиХ већ годинама примењује праксу која није она која би требало да штити Устав и уставна решења, већ настоји да се на сваки могући начин политички обрачунава са Републиком Српској", истакла је Цвијановићева.

Председник Народне скупштине Републике Српске Ненад Стевандић рекао је за РТРС да је Изборни закон Српске уставан и да је Уставни суд данашњом одлуком увео БиХ у правну анархију.

"Јасно је да сви у Федерацији БиХ, Уставном суду и ЕУ знају да у уставу пише да је Централна изборна комисија задужена за провођење избора само за Парламентарну скупштину и члана Председништва БиХ", рекао је Стевандић.

Он је истакао да је неуставан Изборни закон БиХ, којег је, како каже, додатно неуставним учинио нелегални Кристијан Шмит својим одлукама, али по којем су принуђени да спроводе изборе.

Председник Владе Републике Српске Радован Вишковић је поручио је да је овде реч о отимању надлежности и да Република Српска не признаје одлуке Уставног суда БиХ.

"Веће стараца, ја их тако зовем, слободно нека наставе да раде оно што мисле да раде, јер они тиме руше БиХ", рекао је Вишковић.

Вишковић је нагласио да не зна због чега би Изборни закон Републике Српске био неуставан.

Професор уставног права Синиша Каран изјавио је да је Уставни суд тренутно антидејтонски, неуставан, непостојећи, самопрозвани, самозвани, једноставно речено - отуђени центар моћи групе странаца и домаћих унитариста, а све са циљем одузимања део по део надлежности Републике Српске.

"Уставни суд БиХ, уместо да чува Устав, дао је себи за право да га тумачећи, по неким својим правилима мења, вршећи ревизију уставних норми и прекрајање нашег изборног система", истакао је Каран.

Изборним законом Републике Српске хтео се увести какав-такав ред у очито хаотичним изборним процесима у које се мешају неовлаштени странци, а одлука крњег Уставног суда БиХ да овај закон стави ван снаге не чуди, рекао је правник Огњен Тадић.

"То што ће она бити побеђена управо у изборним условима које је лично Шмит створио, успех продејтонске политике Републике Српске чини још значајнијим, а рад крњег Уставног суда БиХ неутицајним на будуће политичке процесе у БиХ", истакао је Тадић.

Министар безбедности у Савету министара Ненад Нешић рекао је Срни да је ова одлука још једном намеће питање како даље у оваквој БиХ.

Нешић је рекао да је ово очекивана одлука неуставног суда и да би се сви у Републици Српској изненадили да је донета другачија одлука.

Крњи Уставни суд БиХ ставио је данас ван снаге Изборни закон Републике Српске уз образложење да није у складу са Уставом БиХ и Изборним законом БиХ, због тога што се овим законом наводно преузимају надлежности институција БиХ.

Захтев за оцену уставности Изборног закона Републике Српске поднео је заменик председавајућег Представничког дома Парламентарне скупштине БиХ Денис Звиздић.

Подсетимо, Уставни суд БиХ, у којем нема представника Републике Српске, привремено је ставио ван прaвнe снаге Изборни закон Републике Српске, након ванредне седнице у јуну ове године.

Иначе, Изборни закон Народна скупштина Републике Српске усвојила је на седници 19. априла 2024, а ступио је на снагу 17. јула 2024. године.

Претходно је високи представник у БиХ Кристијана Шмита, којег у Републици Српској не признају, наметнуо нови изборни закон, (зло)употребом тзв. бонских овлашћења.

image