Министар финансија Синиша Мали изјавио је данас да је Србија никад јача и стабилнија, упркос огромним изазовима који долазе из глобалног света од 2020. године, додајући да ће се са ребалансом буџета за ову годину, који је од данас пред посланицима, убрзати даљи раст и развој.
Мали је навео да се иде ка циљу да просечна плата у Србији 2027. године буде 1.400 евра, а пензија 650 евра.
Говорећи о економским показатељима, Мали је указао да је у Србији данас број запослених већи него икада, додајући да је стопа запослености 51,4 одсто, а да је стопа незапослености 8,2 одсто.
"Претходна власт нам је оставила стопу незапослености од 25,9 одсто, сваки четврти грађанин Србије тада није имао посао, а сада смо на 8,2 одсто и идемо даље. И управо је циљ да даље смањујемо стопу незапослености и отварамо нова радна места. То је циљ који се на неки начин одсликава у ребалансу буџета који је пред вама", истакао је министар.
Према његовим речима, нижа је стопа незапослености међу младима, те да је 2012. године била 52,3 одсто, а данас је 20,3 одсто.
Мали је навео да је у првој декади ниво страних инвестиција износио 3,2 милијарде евра, што је за 12, 1 одсто више у односу на исти период лане, када је Србија привукла рекордних 4,5 милијарди евра.
"Веома је важно да смо девизни курс сачували и да је девизни курс стабилан већ 12 година уназад. Имамо рекордно високе девизне резерве, преко 28 милијарди евра, имамо 46 тона злата у трезорима Народне банке, дакле потпуно смо стабилни и потпуно смо сигурни када је наша финансијска позиција у питању", рекао је Мали. Он је пренео да је од јутрос на државном рачуну 695 милијарди динара и да је Србија апсолутно ликвидна.
"Ми смо сачували макроекономску стабилност, нама је удео јавног дуга у БДП-у на данашњи дан 49,8 одсто, дакле, испод нивоа Мастрихта који је 60 одсто, а веровали или не 89 одсто је просек Еврозоне. Сачували смо макроекономску стабилност, имамо никада већу стопу раста, стабилну стопу раста нашег БДП-а, никада већи број људи који раде и никада нижу незапосленост", рекао је Мали.
Подсетио је да је договорено да се подигне минимална зараду од 1. јануара наредне године за 13,7 одсто, прецизирајући да ће она бити 457 евра.
Он је навео да је према последњем податку, из јуна ове године, просечна плата била 818 евра, а да се очекује да она до краја године буде 920 или 922 евра.
"Потпуно смо у динамици да до краја наредне године, као што смо и обећали програмом Србија 2025, просечна зарада буде у Србији. Као што сам већ неколико пута и поменуо, апсолутно долазимо до циља од просечне зараде од 1.400 евра.
Он је подсетио да је просечна плата 2012. године била 329 евра.
Такође, навео је да се иде са додатним повећањем пензија месец дана раније, односно од 1. децембра чиме је испуњена молба председника Републике.
"Оно што ми је посебно важно је да смо потпуно променили трајекторију раста пензија. Уместо да из буџета издвајамо све више и више новца као што је било до 2012. године да се пензије исплаћују, сада се издваја никада мање. Управо захваљујући рекордном броју радних места, порезима и доприносима који се уплаћују у ПИО фонд", рекао је Мали.
Он је казао да се ребаланс ради због већих прихода од 132,5 милијарди динара који ће бити усмерени ка више области, међу којима је пољопривреда.
"У ребалансу буџета који је пред вама идемо са додатним улагањима за пољопривреду негде 18 милијарди динара додатних улагања. Имамо скоро 30 милијарди, тачније 28,7 милијарди додатног улагања за здравство. Највећи део тога иде за лечење ретких болести, за лечење деце у иностранству. Имамо више новца за просвету, неких 12 милијарди динара, за науку две милијарде динара, за културу, затим за нашу војску 48,6 милијарде динара", рекао је Мали.
Подсетио је да је потписан уговор са Француском о набавци 12 авиона Рафал и да се сада издваја прва рата за плаћање.
"И оно што ми је посебно важно, што директно доприноси расту нашег БДП-а, а то су капиталне инвестиције, додатних 111 милијарди динара у ребалансу буџета. Укупан буџет за капиталне инвестиције тиме је 706 милијарди динара, никада већи није био. То је 7,9 одсто нашег БДП-а", рекао је Мали.
Мали је рекао да очекује квалитетну расправу у парламенту.