Министар одбране Хрватске Иван Анушић изјавио је данас да је све спремно за увођење обавезног војног рока од 1. јануара 2025. године, али да се чека политичка одлука.
"Политичка одлука ће бити донета у Сабору, у разговору с премијером и у разговору с председником државе. Кад та политичка одлука буде дефинисана, да је то од 1. јануара, ми крећемо с 1. јануаром", рекао је новинарима у Бјеловару Анушић, потпредседник владајуће Хрватске демократске заједнице (ХДЗ).
Анушић је поновио да је Министарство одбране испунило све предуслове да обавезни војни рок буде уведен почетком 2025. и да су спремне три локације за смештај будућих војника – у Пожеги, Сињу и Книну.
Изразио је уверење да ће на двомесечно служење војног рока годишње бити упућено између 17.000 и 18.000 позива хрватским младићима старијим од 18 година и додао да остаје могућност позивања на приговор савести.
Анушић је казао да би трошак основног војног образовања требало да буде мањи од пет милиона евра по генерацији, пренела је Влада у саопштењу.
У хрватској јавности се већ неко време говори о враћању обавезног војног рока.
Један од највећих заговорника тог потеза је управо Анушић, који је неколико пута најавио враћање обавезног војног рока од почетка идуће године за младиће старије од 18 година.
Председник Хрватске Зоран Милановић, из опозиционе Социјалдемократске партије (СДП), изјавио је више пута да нема ништа од враћања војног рока без разговора и договора с њим као председником државе и врховним командатом.
Милановић је оптужио премијера Андреја Пленковића, председника ХДЗ, да покушава да га заобиђе приликом доношења одлуке и да тима крши Устав.
Милановић је казао да начелно није против враћања обавезног војног рока, али је упитао "чему журба".
"Нема никакве журбе, осим политичке агенде, да (председнички кандидат ХДЗ) Драган Приморац иде на изборе, а он о томе нема став, као ни о чему другом", рекао је недавно Милановић, који је најавио да ће се кандидовати за нови председнички мандат на изборима крајем године.
Милановић је оптужио Пленковића да већ осам година "сатире Устав" и истакао да је он као председник државе једина брана томе.
У медијима је више пута истицано да није обављена потребна политичка процедура за повратак обавезног служења војног рока, које је укинуто 2008. године. Од тада се војни рок служи само добровољно, али за то, према званичним подацима, влада слабије интересовање.
Невладина организација Центар за економско образовање предала је у јулу Влади и Министарству одбране петицију против враћања обавезног војног рока, с више од 5.000 потписа.