Министарка државне управе и локалне самоуправе Јелена Жарић Ковачевић изјавила је да је ресорно министарство покренуло поступак измене Закона о слободном приступу информација од јавног значаја са циљем решавања проблема злоупотребе захтева, а који представља огроман проблем грађанима, Поверенику за информације од јавног значаја, али и судовима.
Она је Танјугу казала да се данас одржава први састанак Посебне радне групе коју чине представници министарстава државне управе и локалне самоуправе, правде, финансија и Управе за законодавство, као и Повереник за информације од јавног значаја Милан Мариновић.
"Министарство је и раније сарађивало са Повереником на изменама које су рађене 2021. и управо зато ми данас нисмо на трагу неких великих и суштинских измена, али појавиле су се одређене околности и оне су нас навеле да радимо измене", рекла је Жарић Ковачевић.
Министарка је нагласила да би волела да читав поступак буде јаван, транспарентан, да се постигне консензус око неких питања на самој радној групи и да се касније упознају јавност, грађани и сви заинтересовани са предложеним изменама.
Она је додала да касније предстоји јавна расправа и позвала све заинтересоване да се прикључе како би се радило на неким одредбама које ће се мењати.
Жарић Ковачевић је подсетила да су након претходних измена и допуна Закона о слободном приступу информацијама од јавног значаја из 2021, све нове, добре и квалитетне одредбе бачене у сенку због злоупотреба захтева у остваривању права.
"После квалитетног и конструктивног састанка са Повереником добили смо и званичан допис из његовог кабинета са предлогом измена овог закона, а паралелно са тим и други органи власти и локалне самоуправе обратили су нам се са захтевом да више не знају шта да раде са злоупотребама које се дешавају приликом примене закона", рекла је Жарић Ковачевић.
Како је објаснила, избацивање из закона института "злоупотребе права", али и промена дугогодишњег става Уставног суда у погледу накнаде трошкова заступања у поступку по жалби из јуна 2022, довели су до системске и масовне злоупотребе.
"Ови разлози су створили могућност за велике трошкове поступка, а то изузетно лоше утиче на буџете малих локалних самоуправа, државних органа и институција, односно на укупан буџет Србије. Изменама овог закона сачуваћемо републички буџет од злоупотреба и надам се да ће јавност добро реаговати на измене", казала је министарка.
Повереник за информације од јавног значаја Милан Мариновић рекао је пре почетка састанка Посебне радне групе да је ово први корак у коначном уклањању хаоса и бесмисла које је настало у овој области.
Мариновић је указао да се право јавности да зна, до те мере злоупотребљава да угрожава и само остваривање права, јер су огромни материјални трошкови.
Он је навео да су на удару злоупотреба преко 4.000 месних заједница, преко 1.000 основних школа, затим центри за социјални рад, домови здравља, установе културе и сви они морају да троше новац из својих буџета за сврхе које за те намене нису одобрене, али и да ангажују и људске капацитете које немају како би удовољили захтевима, а то са друге стране опет повећава трошкове јер људи морају да раде прековремено, а то мора да им буде плаћено.
"Иста ствар је и са службом повереника, јер кад нам стигне хиљаде неоправданих захтева, ми ангажујемо додатно људство, односно наше људе додатно и њих онда морамо да платимо за прековремени рад, а где је ту додатни утрошак папира, тонера, рачуна за пошту. То је неиздрживо", рекао је Мариновић.
Он је навео да је пре него што је почела злоупотреба, просечан број жалби на годишњем нивоу био између 3.600 и 3.800, док је прошле године то било преко четири пута више, односно преко 17.000.
"С друге стране, некада су адвокати учествовали у поступку по жалби у области приступа информацијама јавног значаја од четири до седам осам одсто годишње, али је прошле године тај проценат био преко 80 одсто, а ове године тај проценат је за сада преко 67 одсто", рекао је он.
Навео је и да је број новинарских жалби смањен са девет до десет посто на два до три одсто.
"То су само неки од бројних показатеља зашто треба мењати закон", рекао је Повереник и захвалио се министарки Жарић Ковачевић што је препознала значај и хитност измене овог закона.