Србија и Балкан

Србија упутила писмо ГС УН: Покушај Бећировића да оживи конфликте у региону

У писму се упозорава на иступање председавајућег Председништва БиХ пред Генералном скупштином УН и указује на покушај да злоупотребом излизаног наратива о "великој Србији" оживи у региону конфликте из деведесетих година прошлог века
Србија упутила писмо ГС УН: Покушај Бећировића да оживи конфликте у региону© Tanjug/AP Photo/Frank Franklin II

Србија је упутила писмо генералном секретару Уједињених нација и председнику Генералне скупштине УН, као одговор на иступање председавајућег Председништва БиХ Дениса Бећировића пред том организацијом, а у којем је он, како се наводи, изнео низ неоснованих и малициозних оптужби на рачун Србије и српског народа, сазнаје Танјуг.

У писму се упозорава на покушај Бећировића да злоупотребом излизаног наратива о "великој Србији" оживи у региону конфликте из деведесетих година прошлог века.

Наглашава се и да је политичко руководство Србије континуирано и у свакој прилици исказивало подршку територијалном интегритету БиХ, што Бећировићеве оптужбе да је Србија некоме претња чини још малициознијим.

Како је истакнуто у писму, Србија није претња миру, већ је оријентисана ка будућности, што изазива нелагоду код оних који би да регион врате у мрачну прошлост.

Став Србије је да се мора уложити напор да се, уместо потпаљивања старих страхова, створи политичка клима за помирење, сарадњу и трајан мир у региону западног Балкана.

Да иронија буде већа, бошњачки политичари у БиХ оптужују Србију за претње, иако су они сами систематично рушили Дејтонски споразум, отимајући протеклих година око стотину надлежности које су тим споразумом гарантоване Републици Српској, наводи се у писму.

У писму се подсећа и да је Бећировић пред Генералном скупштином УН говорио без платформе коју је одобрило Председништво БиХ, чиме је прекршио законе сопствене земље.

У закључку писма наводи се да Србија остаје чврсто опредељена за мир, добросуседске односе и регионалну сарадњу, и да ће управо то бити српски одговор онима који настоје да провоцирају тензије и несугласице на Балкану.

Бећировић је пред Генералном скупштином изнео тврдње да руководство Србије прети суверенитету и територијалном интегритету Босне и Херцеговине, као и да су "великодржавне аспирације Србије према територијама других земаља у региону, суштински разлози због којих су БиХ и Западни Балкан изложени новим опасностима".

Реагујући на Бећировићев говор у ГС УН, шеф српске дипломатије Марко Ђурић је истакао да је Бећировић својим деловањем показао да малигно покушава да подрије Дејтонски поредак унутар БиХ, да земљу Србију која годинама и дуже од две и по деценије доследно и снажно подржава територијални интегритет БиХ, наравно интегритет Републике Српске и Федерације у оквиру БиХ, оптужи пред међународном јавношћу, показујући тиме да му није стало до регионалне сарадње, до добросуседских односа, како је рекао.

"Заиста ништа паметније од Дениса Бећировића нисмо ни очекивали, него да брука своју земљу пред светом покушавајући да лажно и малициозно оптужи суседну и пријатељску Србију", изјавио је министар спољних послова Србије.

image