Председница Скупштине Ана Брнабић оценила је као изузетно важан говор председника Србије Александра Вучића у УН, пре свега јер су те поруке битне због очувања и борбе за територијални интегритет Србије – за објашњавање када је свет почео да срља у хаос.
То је, како каже, кренуло 1999. године агресијом НАТО-а на Србију, а да се 2008. године продубило када су државе пожуриле да прихвате тзв. независно Косово.
"Оно што је важно да нагласим је да сам као председник Владе Србије била у УН и интересовала сам се за политику од 2000. и 2002. године – да је разлика очигледна ове године у наступу Србије у УН", подвукла је Брнабићева.
Поруке западних дипломата
Одговарајући на питање куда иде дијалог Београда и Приштине, она каже да не постоји дијалог у овом тренутку.
"Оно што је ново је очигледан различит став, критички став најоданијих приштинских савезника према Приштини од онога што смо видели пре", каже Брнабићева.
Подвукла је став специјалног изасланика Немачке за Западни Балкан Мануела Сарацина, који је рекао да ако Курти не промени став и не укине мере забране за прелаз српске робе, Приштина може бити искључена из ЦЕФТА-е.
"Делим фрустрацију нашег народа да то није довољно. Курти хвата последњи вагон политичког затишја. Формиран је ЕП, ЕК треба да се формира, али ни ЕП не ради у пуном капацитету. Чекају нас избори у САД у новембру и он то користи и жели да изазове оружани конфликт, да испровоцира српски народ на КиМ", навела је председница скупштине.
Према њеним речима, Курти користи тај моменат, сада је јасно шта покушава да уради.
"Након формирања свих европских институција можемо да очекујемо, ако успемо да одржимо мир, да одолимо свим провокацијама - другачији однос према Приштини", навела је Ана Брнабић.
Редовно заседање 1. октобра
Председница парламента рекла је да редовно заседање Скупштине Србије мора да крене 1. октобра, на којем ће бити донето више важних закона, а један од њих биће и тај да се територија Косова и Метохије прогласи територијом посебне социјалне заштите.
"Очекујем да ће то бити један од првих закона, као и успостављање специјалног тужилаштава које ће се бавити кршењем људских права на КиМ", рекла је Брнабићева.
Вечерас гласање о ребалансу буџета, о литијуму у понедељак
Председница Скупштине очекује да посланици вечерас заврше расправу о амандманима и да се о пређе на гласање о ребалансу буџета, како би заказала нову седницу на којој би се расправљало о литијуму.
"Данас је пети дан расправе, а данас ће се расправљати о амандманима има их 146. Уколико скратимо расправу о амандманима можемо да идемо на гласање вечерас", рекла је Брнабићева.
"Ја ћу се трудити да данас радимо брже и ефикасније, да вечерас завршимо ову расправу и ову седницу да би заказали следећу а то је она о литијуму и претпостављам да би се о томе могло да расправља у понедељак", навела је председница Скупштине.