Председник Владе Мађарске, која је у мандату председавајуће Европском унијом, Виктор Орбан, оценио је данас у Охриду да је историјска грешка Брисела то што су преговори о чланству Северне Македоније и Албаније одвојени и понудио је да званична Будимпешта посредује у решавању споразума између Скопља и Софије.
Орбан је то рекао након састанка влада двеју земаља у Охриду и истакао да за такву одлуку ЕУ не види ниједан разлог.
Он је подсетио да је Северна Македонија кандидат за чланство од 2005. године и заједно са Хрватском је 2008. добила позитивно мишљење. Хрватска је, казао је, већ чланица ЕУ, а приступни преговори са Северном Македонијом још нису почели.
"Ово је огромна грешка ЕУ, коју бих окарактерисао као историјску и сада је јасно да ће Северна Македонија бити стављена иза Албаније, за шта не видим ниједан разлог", рекао је Орбан након састанка на заједничкој конференцији за новинаре са македонским премијером Христијаном Мицкоским.
Орбан је рекао да је македонском колеги предложио да Мађарска буде посредник у проналажењу решења спора између Скопља и Софије.
"Имам предлог за спор са Бугарском. Спремни смо да посредујемо у овом питању. Мађарска треба да буде посредник у спору две земље, да се нађе решење које одговара обема странама", рекао је Орбан.
Најважнија тема данашњег састанка са премијером Христијаном Мицкоским, истакао је Орбан, било је приступање Македоније ЕУ.
"Став Мађарске је познат. Стабилност Западног Балкана и интеграција у ЕУ су веома важни. Придруживање земаља није проблем и изазов, већ огромна прилика за све и за земље које су већ чланице ЕУ, као и за Мађарску. Сви смо видели да смо чланством постигли велики напредак, али је ЕУ у међувремену изгубила замах и зато морамо да омогућимо проширење", рекао је Орбан.
Према Орбановим речима, мора да постоји геополитички фактор, али и поштовање према земљама које дуги низ година раде на приступању ЕУ.
"Није поштено са наше стране. И зато, као председавајући ЕУ, сматрамо да је веома важно да чланство Западног Балкана у ЕУ остане на дневном реду, и сходно томе желимо да убрзамо процес чланства Северне Македоније у ЕУ. Спремни смо да се одржи међувладина конференција, а ако не, идемо на билатералну", рекао је Орбан.
Народи Западног Балкана, казао је мађарски премијер, заслужују много више и одавно је требало да буду део Европске уније.
Северна Македонија важна за Мађарску и због мигрантске руте
Додао је да Северна Македонија и Мађарска ове године обележавају 30 година од успостављања дипломатских односа и да је тим поводом позвао Мицкоског у Мађарску, где ће бити одржана наредна седница двеју влада.
Он је истакао да Северна Македонија није само пријатељска земља, већ и веома важна за безбедност Мађарске, јер се налази на мигрантској рути.
Мицкоски је истакао да је посета мађарске делегације предвођене Орбаном доказ одличних пријатељских односа и сарадње две земље, који се сваким даном продубљују.
Са нашим мађарским пријатељима, казао је Мицкоски, делимо заједничку визију интегрисаног Балкана, где ће све земље региона бити део велике европске породице.
"Верујем да ће уз подршку Мађарске и других наших савезника Балкан заузети место које му припада у ЕУ", рекао је Мицкоски.
Претходно су премијери Мицкоски и Орбан одржали састанак "у четири ока", након чега је одржана и седница двеју влада.
Горки плодови избора ЕУ по питању миграције сазревају
Одговарајући на питање, Орбан је рекао да је Европа "у стању лицемерја" по питању миграције, пренео је МТИ.
"На Западу су се кладили на Вилкоменскултур (културу добродошлице), верују да би имали користи од миграције, па уместо да је спрече, желе да управљају њоме", казао је он.
Орабан је навео да је Мађарска увек сумњала у то упркос томе што су неке веће земље изабрале тај пут.
"Горки плодови овог избора сада сазревају и требало би да промене своју политику, али то није лако", нагласио је он.
Орбан је рекао да су западне земље тренутно у фази "промена колосека... али никада нисам сумњао да ће пре или касније стићи у нашу улицу где ћемо их чекати".
Мађарски премијер Виктор Орбан преводи владину делегацију састављену од десет министара, која је од јуче у посети земљи.
Поред званичног дела предвиђена је шетња Охридом, посета цркви Богородице Перивлепте, Античком позоришту и манастирском комплексу Светог Наума, а председници влада две земље положиће цвеће испред цркве Светих Ћирила и Методија у Охриду.