За Слободарску партију Аустрије (ФПО) којој се предвиђа победа на данашњим изборима у тој земљи, Косово није држава, иако ју је званични Беч признао, каже за "Политику" шеф посланичког клуба ФПО у бечкој скупштини Максимилијан Краус, истичући да на Косову нема владавине права, док Срби живе у тешкој ситуацији.
"Положај српске мањине на Косову и Метохији већ дуго је тежак. Редовно се нападају хришћанске институције, као што су цркве или се скрнаве гробља. За време хиршћанских празника се нападају верници, а на удару су и свештеници", рекао је Краус, коментаришући то што је његова партија недавно бечком парламенту упутила захтев да се повуче признање "Косова".
У њиховом захтеву су, како је рекао, јасно ставили до знања да "Косово" није држава, иако га је Аустрија признала.
"Тамо не постоји владавина права. Стога с њима уопште не треба преговарати о уласку у Европску унију. Ми смо странка која поштује међународне споразуме и захтева од других да то чине. Када дође до неправди ми ћемо и даље дизати глас", рекао је Краус, коме је иначе супруга Српкиња па га, између осталог и зато занима ситуација у овој земљи.
Подсећа да се колегама из Слободарске партије недавно састао са високим политичарима Србије, те да их примио и председник Александар Вучић.
Истиче и да је ФПО, са главним кандидатом Харалдом Вилимским први пут у историји странке освојила је прво место када су у питању избори за Европски парламент.
"Након тога смо успели да формирамо снажну патриотску снагу са нашим европским партнерима која сада чини трећу по величини фракцију У ЕП. Ми смо у Аустрији једина противтежа уједињеној страни коју чине Народна партија, Социјалистичка партија и Зелени. Једина смо странка која доследно заступа интересе сопственг становништва. Зато нам је циљ да после избора именујемо Херберта Кикла за савезног канцелара", каже Краус.
Појашњава и да је кључни разлог за тренутни успех његове странке то што се Аустрија суочава са невиђеним таласом миграција из арапских и афричких земаља, а његова партија захтева заштиту граница и депортацију криминалних азиланата, наводи.
Подсећа и да су Аустријанци били незадовољни радикалним мерама током пандемије, током које су вишемесечна закључавања озбиљно наштетила грађанима и економији, док се ФПО, каже, борила за слободу појединаца.
Када је реч о рату у Украјини, Краус је рекао да је Аустрија неутрална држава, због чега би њена улога требало да буде посредничка.
"Народњаци, социјалисти и Зелени крше начело неутралности које је уграђено у Устав, подржавајући санкције против Русије – санкције које су озбиљно оштетиле аустријску економију и довеле до рекордне инфлације. Само ФПО инсистира на очувању те неутралности", рекао је Краус.