Председник Савеза новинара Русије Владимир Г. Соловјев изјавио је да су односи Србије и Русије увек били добри, без обзира ко се налази на власти, али наводи да је Москва посебно захвална што Србија није увела санкције Русији.
"То смета нашим заједничким непријатељима, они циљају пре свега на омладину и годинама улажу огромна средства да преваспитају Србе и Црногорце, да угасе нашу љубав према Русији. Међутим, у томе немају никаквог успеха", рекао је он за београдску "Политику".
Соловјев има богату каријеру извештавања из ратних и опасних зона, која је почела у јесен 1991, у бившој Југославији, у коју је дошао са већ солидним знањем српског језика.
"Србији је данас посебно тешко, нарочито председнику Александру Вучићу. Разумем са каквим се све изазовима сусреће. Захвални смо што упркос свему није увео санкције Русији. Ја увек са радошћу долазим у Србију и Црну Гору. Недавно је наша делегација била у Црној Гори и Републици Српској и сви људи које смо срели, од продаваца на пијаци до колега и званичника, казали су нам да се 'моле за победу Русије'", испричао је председник Савеза новинара Русије.
Говорећи колико је сада у Русији због сукоба у Украјини могуће одржавати објективност у писању и извештавању, он је подсетио да су из уџбеника и од професора на факултету новинарства учили да у сваком конфликту треба приказати гледишта обе зараћене стране, те да је њему то полазило за руком током 90-их у нашем региону.
"Успео сам прво на Палама да интервјуишем Радована Караџића, а потом сам са нашим Унпрофорцима прешао линију фронта и у окруженом Сарајеву интервјуисао Алију Изетбеговића. Тада је то упркос свим опасностима било могуће", истакао је Соловјев, додајући да данас, нажалост, није тако.
"Пропаганда која се годинама водила у Украјини довела је до тога да је већина људи који тамо живе индоктринирана мржњом, или се боји да контактира са било ким у Русији, а камоли руским новинарима. Било ко од јавних личности, појединаца експерата ко би дао коментар за руске медије, ризикује да изгуби посао, грађанска права, па чак и да буде лишен слободе, јер тамошња служба СБУ прати све контакте Украјинаца са грађанима Руске Федерације", каже он, додајући да је немогуће приказати позицију обе стране у Русији, јер рат сукоб који се води је жесток.
На питање може ли да упореди извештавање медија са Запада о Русији данас са оним како су извештавали о Србима током 90-их, Соловјев истиче да у америчким мејнстрим медијима данас ће се тешко наћи чак и неутрални текстови и репортаже о Русији.
"Пре него што него што неку друштвену групу сатанизујете, потребно је да урадите идеолошку и информативну припрему. Ја сам 90-их отворено говорио о сатанизацији Срба. До почетка НАТО бомбардовања СРЈ ви сте годинама представљани у западним медијима као највеће зло на планети, да би се убио осећај сажаљења према вама у западној јавности. Исто се сада ради према Русији и Белорусији. Председника Путина и руски народ представљају највећим злом на планети. Ако узмете текстове написане у медијима попут 'Њујорк тајмса' и 'Вашингтон поста' и властиту именицу Руси замените називом неког другог народа, вероватно би се суочили са судским процесом. Али против Руса сада, као што је било против Срба 90-их, све је дозвољено", оценио је.
На питање колико ова ситуација утиче на међународну сарадњу савеза који предводи, истиче да су они још 2020. узашли из Европског савеза новинара, јер су схватили да је за њих та асоцијација бескорисна.
"Тамо је све подређено интересима савеза из земаља Европске уније, а ми који смо плаћали високу чланарину били смо стално критиковани. Кап која је прелила чашу била је критика због наше подршке новинарима из Белорусије. Што се тиче Светске федерације новинара, ми остајемо њихов члан. Међутим када смо у ЛНР, ДНР, Херсонској и Запорошкој области отворили регионална представништва, наше чланство у тој федерацији је на захтев представника Скандинавских земаља и Украјине замрзнуто. Из чланства нас може искључити само конгрес који треба да се одржи 2026. године", истакао је.