Када се дан после избора у Подгорици све сабере и одузме све се, ко би то сада очекивао, врти око Јакова и Мила, главних такмаца председничких избора од пре годину и по дана.
Иако су у изборној трци завршили тек на четвртом месту, око будуће власти у главном граду Црне Горе највише ће се, са својих шест одборника, питати актуелни председник Црне Горе Јаков Милатовић и екс премијер Дритан Абазовић, а други, ништа мање важан закључак јесте да је над Црном Гором и даље дуга сенка, само за политички наивне и неискусне, одавно прежаљеног бившег председника и државе и ДПС-а Мила Ђукановића.
Што се Јакова и Дритана тиче, јасно је, дакле, да без њих до скупштинске већине у Подгорици неће моћи ни ДПС са својих 19 мандата, сада под вођством Нермина Абдића, али ни актуелна већина у Скупштини Црне Горе састављена од ПЕС-а Милојка Спајића и Демократа Алексе Бечића са 14 и коалиције Андрије Мандића и Милана Кнежевића са 13 одборничких места.
Спајићевих и Бечићевић 14, плус Мандићевих и Кнежевићевих 13, плус шест мандата Милатовића и Абазовића и ето скупштинске већине од 33 мандата. Тако ствари стоје на папиру, у стварности, међутим, све је много, много теже, посебно ако се има у виду предизборна кампања, жестоки окршаји бивших ПЕС-оваца који су је обележили.
Носилац листе "Јаков Милатовић - За бољу Подгорицу" Лука Ракчевић синоћ је у првој изјави казао како је "јако важно указати да су партије које на државном нивоу имају двотрећинску већину у Подгорици делегитимисане, да су изгубиле поверење и да партије које чине две трећине на државном нивоу, у Подгорици немају већину".
"Ова листа одређује политички правац Подгорице и Црне Горе. Подгорица ће постати бољи и безбеднији град", казао је Ракчевић.
Са друге стране, утицајни подгорички протал "Борба", за највећег изборног губитника прогласио је јутрос управо – Јакова Милатовића уз закључак да је актуелни председник "листи ГП УРА допринео са свега неколико процената подршке што дефинитовно делегитимише његову председничку подршку коју је освојио".
"Стога, и поред теза да је делегитимисана власт на државном нивоу који долазе из Милатовићевог табора, још више је делегитимисана Милатовићева председничка позиција. Свакако, интересантно ће бити пратити постизборне преговоре и договоре, а судећи по већ изреченом, тешко ће доћи до договора између некадашњих тридесетоавгустоваца. Није изгледна ни опција да ДПС мањински подржи власт Јакова Милатовића, јер у овом тренутку за тако нешто немају довољни проценат подршке, стога се поставља питање – шта чека Подгоричане, и је ли то будвански сценарио и изборни процеси у недоглед", пише јутрос "Борба".
Најпомирљивије синоћ је, док су главе још биле вруће, реаговала носилац Мандићеве и Кнежевићеве листе "За будућност Подгорице" Јелена Боровинић Бојовић која је рекла да ће још "вечерас позвати коалиционе партнере из Владе, Сашу Мујовића (ПЕС и Демократе) и Луку Ракчевића (листа Јакова Милатовића и Дритана Абазовића) на договор, јер је намера била и остала договор".
Бошко Вукићевић, политички аналитичар из Подгорице у недељу увече, у шали је написао да су у главном граду Црне Горе "сви победили", јер су готово све подгоричке листе славиле након објављивања резултата избора.
"Но, пре ће бити истини спознаја да нико није заиста победио. Највећи пад доживеле су листе Милатовић-Ура и ПЕС-Демократе, но такав сценарио и није превише изненађујући, имајући у виду одиграни раскол у оквиру ПЕС -а и између Спајића и Милатовића. Иако је можда и највећи појединачни губитник на овим изборима Милатовић, јер је своју подршку са председничких избора вишеструко смањио, листа са његовим именом ће ипак бити у положају тзв. таса на ваги приликом састављања општинске власти", каже за РТ Балкан Вукићевић.
Како каже, коалиција "За будућност Подгорице" остварила је резултат "који није у потпуности разочаравајући (какав би био да је ишла испод 20 посто, али није ни задовољавајући (какав би био да је остварено макар 25одсто)".
"Иако је у оквиру ње дошло до савеза готово свих српских странака, коалиција није успела да оствари синергетски ефекат, као ни привлачење разочараних и апстинената. Разлоге за изостанак синергетског ефекта код коалиције српских странака треба тражити пре свега у изостанку 'српске приче' током предизборне кампање. Таква прича се тек спорадично појављивала у изјавама високих функционера, док је тежиште, иначе солидне кампање, било искључиво у градским тематикама и у успесима краткотрајне општинске власти", речи су Вукићевића.
Наш саговорник констатује и да је ДПС остварио солидан резултат, као и партије које му гравитирају (које су прешле цензус), али да су, ипак, "пусти снови ДПС -а да његов резултат у Подгорици може угрозити актуелну извршну власт".
"То је нереално у тренутној ситуацији. Но, све партије које чине актуелну већину у парламенту Црне Горе (изузимајући странке националних мањина) треба да се упитају: како је могуће да након 30. августа 2020. године ДПС не само да није крајње политички маргинализован, већ и даље представља значајан политички фактор који чак и јача? Очито је да за такво стање највећу одговорност има владајућа већина (као и оне које су биле на власти пре ње), и да се нешто на том пољу мора мењати", каже Вукићевић.
"Што се тиче формирања нове општинске власти, и поред разочаравајућег резултата листа Милатовића и Уре ће искористити статус тзв. таса на ваги. Имајући у виду њихов изразито негативан став према актуелној извршног власти, они ће захтевати место градоначелника и мањинску подршку за њихову општинску власт, најпре од листи ПЕС - Демократе и ЗБПГ, а потом и од ДПС -а. Странке владајуће већине ће такву врсту аранжмана највероватније одбити, док ће ДПС највероватније прихватити. Осим ове, постоји и мање вероватна могућност, али ипак ближа демократским начелима: да Милатовићева листа прихвати формирање власти са листама ПЕС - Демократе и ЗБПГ, на основу изборног резултата и процента освојених гласова", закључује Вукићевић.
За Спасоја Томића, уредника портала 083 из Никшића, мала излазност и свађа између ПЕС и коалиције УРА - Јаков Милатовић довела је до тога да се бирачко тијело ДПС и сателита мобилише и да уз помоћ мале излазности оствари резултат који је премашио очекивања.
"Што се тиче коалиције 'За будућност Подгорице', ако упоредимо резултат у односу на прошле изборе, проценат подршке није значајно порастао али јесте број мандата са 11 на 13. Међутим, приметна је стагнација и немогућност да коалиција За будућност ЦГ направи корак више на локалним изборима. За тако нешто је осим Јелене Боровинић Бојовић и пристојне кампање коју је ЗБПГ водила било потребно на време створити неоспорног младог лидера у овом граду", каже Томић.
По његовим речима, резултат који је остварила коалиција "ПЕС – Демократе", значи да ће Саша Мујовић морати да прогута жабу и да разговара са Луком Ракчевићем, иако су изјаве ишле у правцу да тога неће бити".
"Личне разлоге морају оставити по страни, идеолошки су исти, и без сумње њихов договор ће бити подржан од стране ЗБПГ. Демократе су у читавој причи прошле лоше и ова странка мора наћи начин да се самостално врати на политички пут", вели Томић.
Анализирајући изборне резултате, наш саговорник констатује и да резултат коалиције Јаков Милатовић – УРА јесте задовољавајући, али ни близу очекивања председника Црне Горе Јакова Милатовића.
"Његове неодмерене изјаве на сву срећу испеглао је Лука Ракчевић који је при крају кампање отворио колико толико врата сарадњи са ПЕС. Готово сам сигуран да ће ова коалиција тражити место градоначелника и да ће се читава прича око формирања власти вртети управо око тога. На крају, договор који буде направљен мора бити чврст, како би ретроградна политика ДПС-а била поражена и то темељно", каже Томић.
Од стране ДПС- синоћ је, у слављеничкој атмосфери, док су окупљени у штабу скандирали –"Срушио си владу Нермине", грађанима честитана "нова власт", и "нови парламентарне изборе“.
Но, све су прилике, неће то баш ићи тако лако, упркос дугој сенци Мила Ђукановића.