Заменик министра одбране у Савету министара БиХ Славен Галић извинио се министарки одбране Аустрије Клаудији Танер након након што је један официр из БиХ одбио да се рукује са њом јер је жена, правдајући то својим верским уверењима.
Како пише бечки "Курир", инцидент се догодио протеклог викенда на Терезијанској војној академији у Бечком Новом Месту непосредно пре традиционалне свечаности, која представља крај годишњих активности те академије.
Као резултат тога, он је одмах искључен из остатка церемоније, а није му уручен ни традиционални академски прстен, што је потврдило Министарство одбране Аустрије.
"Уважавајући једну од најстаријих академија, која због својих процедура заузима престижно место у свету, у име Министарства одбране БиХ и Оружаних снага БиХ сам се извинио и министарки и осталима. Верујем да овакав догађај неће нарушити одличне пријатељске односе у области војне сарадње нас и Републике Аустрије", изјавио је заменик министра одбране БиХ Галић.
Овај догађај, који је, како се наводи, већ проглашен инцидентом, није покварио даље процедуре Терезијанске војне академије да свечаност до краја буде окончана.
"Када сам имао прилику још једном сам захвалио Министарству одбране Аустрије и Терезијанској војној академији што препознају потребе система одбране Босне и Херцеговине и омогућавају кадетима из Босне и Херцеговине да се школују и образују за обављање официрске дужности уз наду да ће се ова сарадња наставити и у будућности", рекао је Галић, преноси загребачки "Вечерњи лист".
Како незванично сазнаје РТРС кадет из БиХ је Бењамин Фукељ из Сарајева.
"Лоша порука међународним партнерима уколико буде потписан уговор са кадетом"
Заменик министра одбране у Савету министара Алексадар Гогановић изјавио је да ће бити послата веома лоша порука свим међународним партнерима, уколико министар Зукан Хелез потпише уговор о пријему у војну службу тог кадета.
Он је рекао за Срну рекао да је пре потписивања уговора потребно обавити расправу о овој теми на састанку Стручног колегијума Министарства одбране, где би се чуо и званични став верских служби о овом питању, преноси РТРС.
На питање Срне да прокоментарише инцидент, Гогановић је рекао да се нада да је Хелез свестан озбиљности поступка кадета који, уколико не буде санкционисан, пружа пример другим младим особама у Министарству одбране и у Оружаним снагама да се понашају на исти или сличан начин, а што сигурно није у складу са НАТО стандардима, за које се Хелез декларативно залаже.
Гогановић је нагласио да је убеђен да кадет за овај свој поступак не би добио подршку од војног муфтијства из Министарства одбране, јер је годинама на челу тог министарства била жена Марина Пендеш и да је то представљало проблем са верског аспекта, сигурно би било тема у претходном периоду.
"Такође, подсетио бих и да је командант НАТО штаба у Сарајеву у претходном мандату била жена, бригадни генерал Памела Мекгаха, уз чију подршку је учињен значајан напредак на достизању НАТО стандарда у сегменту родне равноправности", навео је Гогановић.
Он је нагласио да се оправдано поставља питање да ли ће кадет, уколико Хелез са њим потпише уговор о професионалној војној служби, бити у могућности да извршава своје редовне задатке и обавезе, јер ће у својој каријери сигурно имати ситуацију да му, по ланцу командовања, надређени командант буде особа женског пола.
Гогановић је појаснио да кадети који се школују на војним академијама других земаља, укључујући и Терезијанску војну академију у Аустрији, потписују уговор којим се дефинишу права и обавезе, при чему се кадети обавезују да ће поштовати правила и процедуре земље домаћина, односно институције која их прихвата на школовање.
Он је истакао да поштовање верских права и слобода само по себи није спорно и да они у Министарству одбране најбоље знају, јер имају успостављене верске службе све три конфесије које су најзаступљеније у БиХ, али коришћење тих права не може и не треба бити у супротности са кодексом понашања земље домаћина.
"Оружане снаге БиХ требају бити мултиетничке, где се поштују људска права и верске слободе, са циљем развоја толеранције и међусобног уважавања", оценио је Гогановић.
Бивша министарка одбране у Савету министара, а сада први заменик Заједничке комисије за одбрану и безбедност у ПС БиХ Марина Пендеш, коментаришући чин кадета који је одбио да се рукује са министарком одбране Аустрије поручује да је такав потез скандал и да је младић осрамотио не само свој народ, већ и Министарство одбране, Оружане снаге и читаву БиХ.
"Очекујем од министра одбране у Савету министара Зукана Хелеза да предузме све законом предвиђене мере против таквих људи, јер БиХ није исламска земља. Ми смо секуларна земља, и сви требају то поштовати", рекла је Пендешева.
Пендеш је додала да су Оружане снаге утемељене 2004. године, и законом се гарантује свим припадницима верска слобода.