Србија и Балкан

Осуђујућа пресуда због штете причињене фонду Епархије рашко-призренске

У процесу који је почео пре 15 година, Симеон Виловски, некадашњи секретар владике рашко-призренског Артемија, осуђен је на казну затвора од две године и шест месеци, док је Дејан Суботички, директор Привредног друштва "Епархијски центар Раде Неимар" осуђен на четири године затвора
Осуђујућа пресуда због штете причињене фонду Епархије рашко-призренскеGetty © David Brauchli / Contributor

Виши суд у Београду осудио је данас монаха Симеона Виловског, као и директора Привредног друштва "Епархијски центар Раде Неимар" Дејана Суботичког и Јелену Шубаревић на затворске казне јер су оштетили фонд Епархије рашко-призренске  намењен за обнову манастира на Косову и Метохији од 2004. до 2009. године.

Виловски, некадашњи секретар владике рашко-призренског Артемија, у одсуству је осуђен за продужено кривично дело злоупотреба положаја одговорног лица у саизвршилаштву на казну затвора од две године и шест месеци, док је Суботички за исто кривично дело осуђен на четири године затвора и у ту казну му се урачунава време проведено у притвору.

Шубаревић је осуђена на годину дана кућног затвора уз електронски надзор.

Виловски је обавезан да надокнади штету рашко-призренској епархији у износу од девет милиона динара, а Суботички 15 милиона динара.

Судија је констатовала да се од ПД "Епархијски центар Раде Неимар" одузима имовинска корист у износу од 39 милиона динара због сумње да је проистекла из кривичног дела.

Виловски је осуђен у одсуству јер су правосудни органи Грчке одбили његово изручење Србији.

Ово је првостепена пресуда на коју одбрана и тужилаштво имају право да уложе жалбу Апелационом суду у Београду.

Кривични поступак у овом случају је покренут пре 15 година.

Оптужен је био и тадашњи епископ рашко-призренски Артемије, који је преминуо 2020. године када је обустављен кривични поступак против њега.

Артемије Радосављевић је био оптужен да је давао налоге за исплату незавршених или недовршених радова предузећу "Раде Неимар", и он је у одбрани током суђења тврдио да су наводи оптужнице "базирани на клеветама и неистинама", те да је његов прогон уследио када је 2009. тадашњем потпредседнику САД Џозефу Бајдену забранио да посети епархију.

Оптужницом се Виловски, Суботички и Шубаревић терете за продужено кривично дело злоупотреба положаја одговорног лица у саизвршилаштву.

Оптужница, која је спојена од два оптужна акта из 2010. и 2015. године, терети их да су извршили злоупотребе у вези са обрачуном трошкова за грађевинске радове, те да је фирми "Раде Неимар" исплаћено знатно више од стварне вредности радова, док неки наплаћени радови нису ни изведени.

Исплате из благајне Епархије рашко-призренске, према оптужници, су обављане без претходне потребне сагласности надлежних црквених органа.

Првим оптужним актом тужилаштво терети оптужене да су СПЦ оштетили за 349.000 евра.

Пуномоћник СПЦ се раније придружио кривичном гоњењу окривљених и истакао имовинско-правни захтев од 20 милиона динара, 32.000 евра и 1,8 милиона евра за колико се црква сматра оштећеном.

image