Србија и Балкан

Ко је нови шеф делегације ЕП за односе са Србијом? Кипранин, некадашњи новинар и политичар

Лукас Фурлас је изабран за новог председавајућег делегације ЕП за односе са Србијом, односно Парламентарног одбора за стабилизацију и придруживање ЕУ-Србија
Ко је нови шеф делегације ЕП за односе са Србијом? Кипранин, некадашњи новинар и политичар© European Parliament/Wikipedia

Посланик Европског парламента са Кипра Лукас Фурлас, који је изабран за новог председавајућег делегације ЕП за односе са Србијом, рекао је да је Србија важна земља за Европу и поручио да ће његов циљ бити да се искористе средства на располагању како би Србија значајно напредовала на путу ка ЕУ.

Фурлас је рекао да се ЕУ налази у значајном тренутку за политику проширења за Западни Балкан.

"Посебно је Србија важна земља за Европу са значајним могућностима, али и великим изазовима и ми ћемо бити овде да се суочимо са изазовима. Мој циљ биће да искористимо средства којима располажемо заједно са нашим пријатељима у парламенту Србије како бисмо допринели да Србија направи значајан напредак на свом европском путу", рекао је Фурлас.

Фурлас је данас изабран за новог председавајућег делегације ЕП за односе са Србијом, односно Парламентарног одбора за стабилизацију и придруживање ЕУ-Србија.

Члан је политичке групације Европске народне партије у ЕП и странке десног центра Демократско окупљање са Кипра, а посланик ЕП је од 2019. године.

У ЕП је члан Одбора за спољне послове, а део је и делегације ЕП у Заједничком парламентарном одбору ЕУ-Турска.

Некадашњи новинар и политичар са Кипра наследиће на месту председавајућег делегације ЕП за односе са Србијом италијанску посланицу из групације социјалиста и демократа у ЕП и чланицу италијанске Демократске партије Алесандру Морети, која је изабрана за потпредседницу делегације ЕП за односе са Србијом као једини кандидат за ту функцију.

За другог потпредседника делегације ЕП за односе са Србијом изабран је Јоргос Афтиас из грчке Нове демократије, такође члан Европске народне партије у ЕП.

Делегација ЕП у Парламентарном одбору за стабилизацију и придруживање ЕУ-Србија имаће 15 чланова.

Међупарламентарне делегације одржавају односе и размењују информације са посланицима у другим земљама, регионима и организацијама у циљу, како се наводи у саопштењу ЕП, неговања основних вредности ЕУ: слободе, демократије, поштовања људских права и основних слобода, као и владавине права.

Парламентарни одбор за стабилизацију и придруживање су заједничка тела ЕУ и државе потписнице Споразума о стабилизацији и придруживању.

Парламентарни одбор за стабилизацију и придруживање ЕУ-Србија, који се састоји од чланова Народне скупштине и ЕП, основан је, како се наводи на сајту Скупштине Србије, са циљем разматрања свих аспеката односа између Србије и ЕУ и свих важних политичких и економских питања у процесу европских интеграција Србије, нарочито у спровођењу Споразума о стабилизацији и придруживању.

На крају сваког састанка и расправе о питањима са дневног реда, усваја се декларација и препоруке које се упућују Савету за стабилизацију и придруживање, као и институцијама Србије и ЕУ.

image