У Србији су се појавили захтеви да се донесе измена Закона о добробити животиња према којем ће казна за напуштање животиња бити најмање годину дана.
Наиме, иницијатива је потекла од Народне странке која је позвала да се у дневни ред Скупштине Србије уврсте измене и допуне закона тако да се напуштање животиња квалификује не као прекршај, већ као кривично дело с казном затвора од најмање годину дана.
Генерална секретарка те странке Ања Јевић затражила је и да се новчане казне повећају, да се системски и свеобухватно размотре модалитети да власници од првог дана узимања паса буду обавезани на одговорност према њима.
"Новчане казне су и 100 пута мање него у другим европским државама. Азили су у катастрофалном стању и најчешће су трагичан исход за псе", написала је Јевић и нагласила да се код нас најчешће злостављање и напуштање животиња не кажњавају.
Она је истакла да су казне за напуштање животиње у Грчкој, на пример, између 5.000 евра и 15.000 евра. У Француској је казна до две године затвора и до 30.000 евра, у Италији до годину дана затвора и до 10.000 евра.
"У Србији најчешће казне нема", навела је примере Јевић и нагласила да је од више од 6.000 кривичних пријава за злостављање животиња, до суда дошло ни 10 одсто.
Навела је да Србија нема званичне податке о броју напуштених паса.
Подсетила је да је Државна ревизорска институција указала на проблем великог броја нерегистрованих одгајивачница које послују без скоро икакве контроле и надзора.
"Било би пожељно да Београд као престоница буде први који ће применити измене, захваљујући којима ће се број напуштених паса смањити, а већ напуштени пси збринути", закључила је она.