Дан након стравичних поплава које су погодиле Босну и Херцеговину наставља се потрага за несталима. У општинама Јабланица, Кисељак, Крешево, Коњиц, Фојница и другима штета је немерљива, а она најтежа огледа се у броју жртава, извештава "Дневни аваз".
Тренутно се 18 особа води као мртво, јер су спасиоци, претражујући девастиране терене , пронашли још два беживотна тела, једно у Бутуровић Пољу, друго на подручју Доње Јабланице.
Првобитно су на конференцији за новинаре Владе Херцеговачко-неретванског кантона објашснили да су погрешно израчунали број жртава и да је на овом подручју укупно 13 погинулих, стога је званично укупан број настрадалих у поплавама у БиХ до сада 18.
Како се додаје, трага се за укупно 10 особа на подручју Херцеговачко-неретванског кантона.
"Аваз" сазнаје да је једна од жртава и 29-годишња трудница из Јабланице. Она је међу првим жртвама које су погодиле ово подручје.
Такође, према информацијама "Аваза", скоро целе породице изгубиле су живот.
Патријарх Српске православне цркве Порфирије упутио је жаљење због ситуације које се задесила делове Босне и Херцеговине, а породицама настрадалих упутио је пуну подршку.
5. окт 2024 • 20:05
За 36 сати прикупљено више од милион евра
За само 36 часова од покретања акције "Поплаве 2024." у БиХ, прикупљено је близу два милиона конвертибилних марака, што је више од милион евра, саопштено је из Удружења "Помози.ба".
"Хвала вам дивни људи широм света", стигла је захвалност из овог удружења.
За унесрећене у поплавама отворен је хуманитарни телефонски број 17039.
Позивом се донирају две КМ (евро), а број је јединствен за све телеком оператере у БиХ.
Донације за људе погођене поплавама могуће су и путем wеб платформе www.pomoziba.org или жиро рачуна и PayPala "Помози.ба" организације са назнаком "Поплаве 2024".
Патријарх Порфирије: Морамо показати веру на делу и помоћи другима у невољи
Патријарх Српске православне цркве Порфирије упутио је жаљење због ситуације које се задесила делове Босне и Херцеговине, а породицама настрадалих пружио је пуну подршку.
Део те подршке односи се на материјалну помоћ.
"Моја посета верном народу у Канади спречила ме је да лично поделим тугу са најугроженијим, али сам одлучио да упутим одређену новчану помоћ. Али, новац није све", поручио је поглавар СПЦ.
Он је додао да је са великом тугом и болом у срцу примио вести о разорним поплавама које су погодиле БиХ.
"Наше комшије су изгубили домове, имовину, а многи су остали без својих најдражих. У овим тешким тренуцима, када се суочавамо са трагичним природним пошастима, морамо показати веру на делу и помоћи другима у невољи. Отворимо своја срца и пружимо подршку свима који су погођени овом катастрофом. Покажимо да смо људи великог срца и да смо спремни да помогнемо једни другима у невољи", написао је Порфирије.
БиХ затражила међународну помоћ за санирање последица поплава
Министарство сигурности Босне и Херцеговине данас је путем Механизма за цивилну заштиту Европске уније упутило захтев за међународну помоћ у санирању последица поплава и клизишта које су погодиле неколико општина у Босни и Херцеговини.
Захтев је упућен након што је Влада Федерације БиХ донела одлуку да је, због размера поплава, у санирању последица потребна међународна помоћ, те доставила листу најнеопходније опреме и средстава.
Влада ФБиХ задужила је федерални Штаб цивилне заштите да припреми предлог одлуке о издвајању из средстава остварених по основу посебне накнаде за заштиту од природних и других несрећа у сврху интервентне помоћи угроженим подручјима, а с циљем санирања последица природне несреће узроковане поплавама и клизиштима на подручју ФБиХ.
Из федералне Владе раније је саопштено да је упућена иницијатива Савету министара да донесе одлуку о проглашењу Дана жалости у БиХ због губитака људских живота узрокованих поплавама и клизиштима на подручју ФБиХ.
Реке Купа и Корана у опадању
Иако су реке Купа и Корана у Карловцу у опадању, на снази је и даље ванредно стање одбране од поплава.
На подручју Бродараца поплављено је 15 кућа.
Становници на рубу суза, чисте и утврђују штету. Љутито поручују - време је да се напокон изгради зид и заштите куће, преноси ХРТ.
Бујичне поплаве погодиле Макарску ривијеру: Надлежни позивају на приправност, могућа и евакуација
Бујичне поплаве, какве су се могле видети протеких дана у Федерацији БиХ, погодиле су данас мало рибарско место Подгору на Макарској ривијери, пише сплитска "Слободна Далмација".
Велике количина падавина која се у поподневним сатима излила на Биоково, дословно се у бујицама спустила низ падине према мору и носећи све пред собом.
Јесу ли томе разлог зачепљени столетни потоци или опожарене површине, није познато, али је једно сигурно - да ни најстарији Подгорани ово не памте, пише лист.
Поплављено је на десетине подрума и угоститељско-трговачких објеката, а вода дословно извире из неколико кућа, што се може видети на Фејсбук групи "Подгора и Подгорани".
"Услед великих количина падавина, дошло је до многих одрона, пукнућа инфраструктуре и поплаве", поручила је начелница Подгоре Петра Радић.
Она је на Фејсбуку објавила упутство за мештане у којем их позива да вредне ствари расподеле на виша места, да припреме питку воду јер ће након поплаве можда бити загађена.
Грађане је позвала и да не користе воду из водовода за пиће, као ни из бунара и других извора.
"Будите приправни на евакуацију с руксаком за хитне ситуације", навела је, између осталог, Радићева.
Исламска заједница учиниће све што може да помогне становништву
Реис-ул-улема Исламске заједнице у БиХ Хусеин Кавазовић изјавио је данас да ће Исламска заједница учинити све што буде могла како би помогла становништву погођеном поплавама у Федерацији БиХ.
Кавазовић је са својим сарадницима обишао подручја погођена катастрофалним поплавама у Јабланици и Коњицу и констатовао да је, нажалост, велики број живота изгубљен.
"Молимо драгог Бога да породицама да снаге да ово преброде и да остану на окупу. На нашој заједници, држави, друштву је да помогнемо овим људима и ја не сумњам да ће помоћи бити", казао је Кавазовић, пренели су медији.
Свима који су остали без дома биће обезбеђен алтернативни смештај
Министар за људска права и избеглице у Савету министара Севлид Хуртић ставио је на располагање 20 расположивих стамбених јединица за све којима је потребна хитна помоћ због катастрофалних поплава које су задесиле Јабланицу, Коњиц, Фојницу, Кисељак и друга места у Федерацији БиХ.
Нермин Никшић: Савет министара да размотри одлуку о захтеву за међународну помоћ
Премијер Федерације БиХ Нермин Никшић рекао је данас, након хитне седнице Владе ФБиХ поводом катастрофалних поплава, да ће у наредном периоду Савет министара размотрити одлуку о захтеву за пружање међународне помоћи.
"Сматрамо да оним што сада имамо можемо санирати посљедице. Међутим, сада смо добили информацију директора Жељезнице ФБиХ који су можда најпогођенији у смислу угрожавања пословања, јер они углавном остварују комуникацију преко луке Плоче. То је нешто што може довести до огромне штете", рекао је Никшић.
Он је рекао и да ће блокада пруге оставити огромну штету генерално привреди, а посебно "Жељезницама ФБиХ", а да дневне штета износи 270.000 КМ.
РУЦЗ БиХ: Муљ и изливање канализације отежавају потрагу за несталима
Ситуација у поплављеној Јабланици, у Федерацији БиХ, је данас врло тешка, потрага за несталима је отежана због муља и изливања канализације, изјавио је в.д. директора Републичке управе цивилне заштите Борис Трнинић.
Трнинић је нагласио да је у сталном контакту са тимовима Републичке цивилне заштите Српске који су на терену.
"Тимови Републичке управе цивилне заштите претражују појединачно сваки објекат, ломе стакла да би ушли у куће", рекао је Трнинић за РТРС.
Цвијановић: Важно је исказати солидарност са Федерацијом БиХ
Српски члан Председништва БиХ Жељка Цвијановић истакла је да су поплаве и клизишта у неколико општина у Федерацији БиХ услед којих је више људи страдало страшна трагедија и да је важно исказати солидарност. Она је нагласила да Република Српска осећа жалост због такве ситуације и да спремна је да помогне ФБиХ.
"Јуче сам изразила саучешће породицама. Страхота, нажалост, није завршена, јер је велики број несталих. Плашим се да ће бити већи број настрадалих", рекла је Цвијановић.
Она је рекла да је захвална председнику Републике Српске Милораду Додику што је брзо интервенисао, позвао начелнике федералних општина и упутио помоћ.
"Рекао им је да су наше институције на располагању", нагласила је Цвијановићева.
Она је изразила жаљење што ће Влада ФБиХ имати велике изазове и када је реч о трошковима.
"Премијеру Нермину Никшићу се ово други пут дешава. Пре десет година смо заједно пролазили кроз овакве страхоте, знам да ће му бити тешко, али и осталим нивоима власти – кантоналним, општинским", рекла је Цвијановић.
Она је навела да је Република Српска поступила на најбољи могући начин нудећи помоћ властима и народу у Федерацији БиХ, пренела је РТРС.
Биће потребно неколико месеци да се поправи пруга до луке Плоче
Премијер Федерације Босне и Херцеговине Нермин Никшић је на ванредној конференцији за медије након хитне седнице Владе ФБиХ рекао да ће бити потребно неколико месеци да се поправи и успостави железнички саобраћај ка Плочама, а који је уништен након природне катастрофе.
"Неће бити проблем санирати до Јабланице, али хоће овај део од Острошца. Чули смо прогнозу из Железница ФБиХ да ће то бити неколико месеци, а ми смо тражили да то буде у што краћем року, а добиће помоћ да користе ресурсе Владе ФБиХ", казао је Никшић.
Он је рекао да ће блокада пруге оставити огромну штету генерално привреди, а посебно Железницама ФБиХ. Дневна штета због блокаде овог саобраћаја ће, према информацијама Никшића, бити у износу од 270.000 конвертибилних марака.
"Ми сматрамо да оним што сада имамо можемо санирати последице. Међутим, сада смо добили информацију директора Железнице ФБиХ који су можда најпогођенији у смислу угрожавања пословања, јер они углавном остварују комуникацију преко луке Плоче. То је нешто што може довести до огромне штете", казао је Никшић, пренео је сарајевски портал Кликс.
Додик: РС ће прогласити дан жалости због страдања у поплавама
Председник Републике Српске Милорад Додик рекао је да ће у понедељак 7. октобра, Влада Републике Српске одредити који дан ће бити проглашен за дан жалости у РС због поплава и клизишта који су погодили делове Федерације Босне и Херцеговине.
Додик је рекао да се врше притисци да Вијеће министара донесе одлуку о дану жалости, те напоменуо да је то политизација, за коју у овим тренуцима нема места.
"Вијеће министара није за то надлежно, него је то питање влада РС и Федерације БиХ. Влада РС ће то урадити у понедељак и одредити који дан ће бити дан жалости", рекао је Додик, а преноси "Аваз".
Милош Вучевић за "Аваз": Србија је спремна на сваку врсту помоћи
Председник Владе Србије Милош Вучевић рекао је данас у изјави за "Дневни аваз" да је Србија у овој трагедији уз грађане БиХ и да је спремна на сваку врсту помоћи.
"Ово су веома тешки дани за БиХ и општине Јабланица, Коњиц, Кисељак, Фојница и Крешево, због незабележених поплава и губитка великог броја људских живота. Србија је у овој трагедији уз грађане БиХ, спремна на сваку врсту помоћи која је потребна", рекао је Вучевић.
Вучевић је рекао да је Србија не заборавља помоћ БиХ.
"Не тако давно и наша држава је била погођена поплавама и памтимо да је у тим тешким тренуцима БиХ била уз нас. Губитак људских живота је велика трагедија, пре свега за њихове породице и ја им упућујем искрено саучешће", рекао је Вучевић.
Вожња кроз поплављена подручја: Савети да се не путује до Јабланице
Укупни људски и материјални губици након катастрофалних поплава и одрона на подручју Јабланице још нису познати. Штета тек треба да буде процењена с обзиром на то да је у току санација, а број страдалих нажалост није коначан будући да се неколико људи води као нестало, пише Кликс.
Савети власти су да се не путује до Јабланице, а путна инфраструктура је и даље на многим деловима затрпана и непроходна.
Из Сарајева се до Мостара вози алтернативним путним правцима преко средње Босне и Тјентиша, а за путничка возила је од Јабланице отворен само пут ка Коњицу, који је саниран јутрос, пише овај портал.
Мацура упутила саучешће породицама настрадалих у поплавама у БиХ
Министарка без портфеља задужена за област родне равноправности, политичко и економско оснаживање жена и спречавање насиља над женама Татјана Мацура упутила је саучешће породицама настрадалих и грађанима Босне и Херцеговине након катастрофалних поплава у тој земљи.
"Србија и српски народ чврсто стоје уз грађанке и грађане у БиХ и спремни су да помогну на било који начин у овим тешким тренуцима. Дубоко саосећамо у овим тешким тренуцима, свима који су изгубили своје најмилије желим да кажем да смо ту да пружимо сваку врсту помоћи", навела је Мацура.
Истакла је да овакви моменти подсећају на то колико су саосећајност и подршка важни међу људима, а нарочито према женама и деци, који су најугроженији.
У неколико градова у БиХ постављени пунктови за прикупљање помоћи
Удружење Помози.ба поставило је у неколико градова пунктове за прикупљање помоћи истичући да је најпотребнија донација воде, конзервиране хране и средстава за хигијену.
Пунктови за прикупљање помоћи у три града биће активни од данас када ће грађани и сви људи добре воље моћи донирати намирницу која је најпотребнија становништву у подручјима погођеним поплавама.
Удружење је јуче у функцију ставило хуманитарни број за прикупљање новчане помоћи за места која су најтеже погођена катастрофалним поплавама и за мање од 24 сата прикупљено је 363.500 конвертибилних марака.
За унесрећене у поплавама отворен је хуманитарни телефонски број 17039, а позивом се донирају две конвертибилне марке.
ЦИК: Одлажу се избори у Јабланици, Кисељаку, Коњицу и Крешеву
На седници Централне изборне комисије БиХ донета је једногласна одлука да се локални избори сутра одрже у свим општинама осим оних које су погођене поплавама, пише "Аваз". Локални избори се отказују у Јабланици, Кисељаку, Коњицу и Крешеву, док у Фојници неће бити гласања на три бирачка места.
Одлука о одржавању избора у овим општинама ће бити донета када се стекну услови, у року од седам до 30 дана.
Председница ЦИК-а Ирена Хаџиабдић је током дискусије рекла да су у току јучерашњег дана прикупљали релевантне информације и да су донели овакву одлуку.
Фојница: На поплављеним подручјима нема струје ни воде за пиће, село Дусине одсечено
На поплављеним подручјима у општини Фојница у Босни и Херцеговини нема електричне енергије, већина становника нема воду за пиће, а обустављен је и саобраћај на регионалном путу до села Дусине које у потпуности одсечено, саопштено је из општинског Кризног штаба, а преноси Танјуг.
С обзиром на то да се ситуација на подручју Фојнице у вези са поплавама стабилизује, Кризни штаб је закључио да постоје услови да сутра буду одржани локални избори на 15 бирачких места, док на три бирачка места - Гојевићи, Баковићи и Дусина нема услова за њихово одржавање, наводи се у саопштењу општинског Кризног штаба у Фојници.
На седници коју је Кризни штаб јутрос одржао речено је да за сада нема пријава о несталим особама, али да је материјална штета огромна.
Водостај река је у опадању, а екипа Цивилне заштите општине Фојница на терену настоји да евидентира штету и утврди шта је неопходно за даље деловање, наведено је у саопштењу на сајту општине Фојница.
Механизација је упућена на терен и радиће се на оспособљавању путне комуникације за село Дусина из оба правца.
Никшић о каменолому у Јабланици: На мештане се обрушило цело брдо
Дошло је до забуне у бројању погинулих у поплавама с обзиром на то да су две спасилачке екипе пријавиле истих троје страдалих, објаснио је премијер Федерације Босне и Херцеговине Нермин Никшић у програму телевизије БХРТ.
"Спасиоци су дошли и до возила која су празна, а нису из Јабланице па се не може знати ко је био у возилу и је ли бујица однела та тела", казао је Никшић, а преноси Кликс.
Многи су изнели сумњу да је каменолом узрок велике катастрофе у Доњој Јабланици с обзиром на то да њих није унесрећила поплава, него одрон земље.
"Наводно је нека породица Хонџо власник каменолома. Неки мештани ми кажу да 20 година није експлоатисан, неки кажу да јесте, али да не спекулишемо. Оно што је евидентно и за шта не треба посебан истражитељ јесте да су у том насељу жртве тога што се обрушило цело брдо. У Бутуровић Пољу је заиста бујица наишла и однела људе, а овде је другачије", рекао је Никшић.
Додао је да га је ресорна министарка обавестила да не постоји информација у евиденцији министарства да је каменолом радио последњих година.
Поручио је да ће одговорност за ову катастрофу бити испитана, али да је у овом тренутку Влади ФБиХ најважније да санирају штету и збрину преживеле.
Мештанин Доње Јабланице: Само сам видео воду, чуо тутањ и јауке људи
Пробудио нас је језив тутањ, описао је мештанин Доње Јабланице Смајо Туфек за "Дневни аваз" ноћ између среде и четвртка, када се сат иза поноћи догодила катаклизма у његовом насељу.
"Подигао сам ролетне, видим како вода носи балване, камење. У том моменту сам мислио да је пукла брана у Јабланици. Када сам истрчао напоље, то је таква хука била, чуо сам јауке, вриску, дозивају људи у помоћ. Нисам видео ништа, покушао сам батеријском лампом да осветлим, али сам само видео воду и чуо тутањ. Отворили смо гаражу која је мало повише и склонили се", испричао је Туфек како се са супругом спасао од снажне поплаве.
Он је додао да је само делу где живе Туфеци уништено пет или шест кућа.
Погрешно избројани мртви, укупно страдало 13 особа у Јабланици и Коњицу
На прес конференцији Владе Херцеговачко-неретванског кантона објашњено је да су погрешно израчунали број жртава и да је на овом подручју укупно 13 страдалих, преноси Кликс.ба.
Једна особа је пронађена мртва у Бутуревић Пољу у Коњицу, а преосталих 12 су пронађени у Доњој Јабланици, где је ситуација најкритичнија.
Три особе су смртно страдале и у Фојници, стога је званично укупан број настрадалих у поплавама у БиХ до сада 16.
Укупно је 10 особа на подручју ХНК за којима се трага, од чега је њих четворо у Коњицу, а шесторо у Јабланици.
Дарко Јука, портпарол Владе ХНК, потврдио је да је трудница, која је јуче изгубила бебу, данас у стабилном здравственом стању.
Расту водостаји река у Хрватској, ванредне мере на подручју Купе и Коране
Због обилних киша у Хрватској расту водостаји река, многе куће и објекти у Огулину су под водом, као и подручје Карловца, а за подручје река Купе и Коране на снази је ванредно стање.
Водостај Добре опада, а Саве и Одре расте, преноси Танјуг извештај ХРТ-а.
На подручју Карловца проглашене су ванредне мере због водостаја Купе, а због Коране и ванредно стање.
Неки путеви су поплављени па се становници једва пробијају до својих домова.
У Огулину је Добра поплавила десетак кућа и привредних објеката, а нека насеља су одсечена.
Поплављено је насеље Бродарци уз реку Купу, где су становници морали да спасавају домаће животиње.
Возачи се упозоравају да су због воде на путу затворени поједини државни путни правци, као и регионални путеви.
На путу Коњиц-Јабланица успостављен саобраћај за путничка и теретна возила
Саобраћај на путу од Коњица према Јабланици дозвољен је за путничка и теретна возила без приколице, као и теретна возила са приколицом која превозе хуманитарну помоћ, саопштио је Босанскохерцеговачки ауто-мото клуб (БИХАМК).
Осталим возилима са приколицом није дозвољен пролазак, преноси Кликс.ба.
На путевима који воде од Јабланице према Мостару и Блидињу и даље је обустављен саобраћај.
Турска спремна да пружи хуманитарну помоћ БиХ
Министарство спољних послова Турске изразило је дубоко жаљење због губитака живота узрокованих јаким кишама и клизиштима у Босни и Херцеговини и истакло да је Турска спремна да пружи све врсте хуманитарне помоћи овој земљи.
"Турска је спремна да пружи све врсте хуманитарне помоћи, а у сарадњи са властима БиХ већ су у току напори за процену потреба и испоруку помоћи", наводи се у саопштењу турског Министарства, а преноси агенција Анадолија.
Новинарка БХТ1: Места захваћена поплавама су непрепознатљива
Након поплава које су захватиле БиХ најтежа ситуација је у Јабланици, где је и највећи број срушених објеката и објеката под водом, слично је и у Трусини и Бутуровић Пољу, а новинарка ТВ БХТ 1 Драгана Кусмук Станишић каже да су та места непрепознатљива.
"Могли смо видети само дрвеће и воду, муљ, све плута на површини воде, могли смо видети забринуте становнике", рекла је она за Танјуг и додала да су већ покренуте и хуманитарне акције за пружање помоћи угроженима.
Она наводи да се према последњим незваничним подацима 48 особа води као нестало само на територији Јабланице, док званични подаци говоре да је након бујичних поплава и појаве клизишта код Јабланице, Коњица, Крешева и Кисељака потврђена смрт 19 особа, а да се за многима трага.
Становништву на погођеним подручјима потребна је помоћ, а најугрентије су конзервирана храна и флаширана вода.
Кусмук Станишић истиче да је путна комуникација отежана, а понегде и у потпуности обустављена.
Према њеним речима, метеоролози нису предвидели овај сценарио.
"Упозорили су на мало падавина у октобру, рекли су да ће јесен бити топла и са мало кише", напомиње Драгана Кусмук Станишић.
У Доњој Јабланици багери уклањају камење како би спасиоци трагали за несталима
Најтежа ситуација након поплава у БиХ је у Доњој Јабланици, која је потпуно затрпана одроном, односно, како се сумња, гранитним отпадом с оближњег каменолома.
То је довело до смртних случајева, а спасиоци на овој локацији и даље трагају за несталима, преноси портал Кликс.
На терен је пристигла механизација која уклања камење, а верује се да испод камења има затрпаних људи.
Наставља се потрага за несталима: Многе куће затрпане
Потрага за несталима у поплавама и одронима на подручју Јабланице, Коњица, Кисељака, Крешева и Фојнице у БиХ се наставља.
Федерална управа цивилне заштите распоређује екипе људи на локације за које се претпоставља да има несталих људи.
Укупан број жртава није познат, али је, према незваничним информацијама, реч о десетинама повређених, несталих и настрадалих, преноси портал Кликс.
Многе куће су затрпане, а јутрос је стигла и додатна механизација.
Помоћ СПЦ од 100.000 евра најугроженијим породицама
Патријарх српски Порфирије дао је налог Верском добротворном старатељству у Београду, добротворној организацији која делује у оквирима Српске православне цркве, да преко Епархије захумско-херцеговачке породицама које су најугроженије у поплавама у БиХ упути једнократну помоћ у износу од 100.000 евра.
Помоћ ће бити подељена без обзира на то које су вере и ком народу припадају, саопштила је Српска православна црква.
"Духовни поглавар православних Срба се моли Спаситељу Христу за све пострадале, да Господ пружи утеху њиховим породицама и да заустави поводањ како би страдање и уништавање имовине коју су стицала поколења престало", наведено је у саопштењу.
Патријарх Порфирије, који борави у канонској посети свештенству и верницима у Канади, апелује на све народе Балкана, а посебно у Републици Српској и Босни и Херцеговини, да у овим тешким данима покажу међусобну солидарност, јер смо сви потребни једни другима.
Зукорлић упутио саучешће породицама страдалих
Министар без портфеља задужен за помирење, регионалну сарадњу и друштвену стабилност Усаме Зукорлић изразио је саучешће породицама страдалих у поплавама у БиХ.
"Са тугом и искреним саосећањем пратимо трагичне последице поплава које су задесиле Босну и Херцеговину. Изражавам најдубље саучешће породицама које су изгубиле своје најмилије, као и свима који су претрпели огромну штету", навео је Зукорлић, а преноси Танјуг.
Истакао је да нас ови тешки тренуци подсећају колико је солидарност важна у оваквим ситуацијама. Он је захвалио свим службама и организацијама Републике Србије које су одмах реаговале и упутиле помоћ нашим суседима.
Најмање 20 особа страдало у поплавама и одронима у БиХ
У поплавама и одронима у Босни и Херцеговини страдало је, према званичним подацима, најмање 20 људи, од којих 17 на подручју Јабланице, а три на подручју Фојнице.
Премијер Федерације БиХ Нермин Никшић изјавио је синоћ да је услед поплава у Јабланици и Бутуровића Пољу код Коњица страдало укупно 17 људи, док се 16 води као нестало, преноси Срна.
У Јабланици је до сада идентификовано 11 жртава настрадалих у поплавама и клизиштима, наводи "Дневни аваз".
На подручју Фојнице, према последњим информацијама, погинуле су три особе, потврђено је за "Кликс" из цивилне заштите.
Након обиласка поплављених подручја, начелник Фојнице Сабахудин Клисура изјавио је да је велики део погођене области без струје.