Несторовићев покрет: "Рио Сава" већ 20 година нема било какав уговор са Владом Србије
"Рио Сава експлорејшн" нема правни основ ни услова за наставак процеса који води ка експлоатацији руда литијума и бора, саопштила је посланичка група "Ми снага народа", додајући да "инвеститор већ 20 година нема било какав уговор са владом, а посебно да није имао обавезујући Уговор о концесији за геолошка истраживања".
Из ове посланичке групе наводе да су претражили базу података концесија од 2004. и да нема концесије ни тендера за "Рио Саву".
Уочи седнице Скупштине Србије о изменама Закона о рударству и геолошким истраживањима, којима се тражи забрана истраживања и експлоатације бора и литијума, ова посланичка група навела је да је ове минерале открила проф. др Јелена Обрадовић у оквиру рада на Рударско-геолошком факултету, а да је Решењем које је "Рио Сави" издало Министарство рударства и енергетике 2004. године одобрено истраживање евапората (припада врсти соли), што све води закључку да ова компанија нема правни основ ни услова за експлоатацију литијума и бора, како су истакли.
Покрет "Ми снага народа", стога истиче да није тачан навод Владе Србије, којим се предлаже Скупштини да не прихвати Предлог измена закона о рударству, јер су, између осталог, инвеститору гарантована права пре почетка реализације.
"С обзиром на то да се ради о природном богатству у државној својини, ни тада ни данас није могуће вршити геолошка истраживања или експлоатацију минералних сировина без закљученог Уговора о концесији. Све је почело 19.5.2004. године, када је инвеститор затражио од Министарства рударства и енергетике да му дозволи геолошка истраживања евапорита (припада врсти соли). Не захтевајући од инвеститора Уговор о концесији за геолошка истраживања закључен са Владом, већ након 20 дана Министарство је донело Решење којим одобрава тражена истраживања", наводи се у саопштењу.
Како се додаје, то решење је потписао заменик министра, због чега, између осталог, ова посланичка група сматра да је оно спорно.
"Захваљујући научним радовима проф. др Јелене Обрадовић и непрекидној сарадњи инвеститора са Рударско-геолошким факултетом, од 1997. до данас, откривена су налазишта литијума и бора у вредности већој од 56 милијарди долара", истиче се у саопштењу.
Они цитирају и доскорашњег декана Биљану Аболмасов која је у интервјуу за НИН у августу ове године рекла да је факултет, заједно са "Рио Тинтом", нашао минерал јадарит из којег може да се екстракује литијум.
"На питање постављено факултету да ли је по том основу добио акције, новчану накнаду и слично, од новог декана стигао је одговор да је у периоду од 2005. године па до 30.09.2024. године, факултет добио укупно 153.638.387,53 динара или око 1,3 милиона евра", наводи "Ми снага народа".
Ова посланичка група подсећа у свом саопштењу да је "Рио Сава" регистрована у привредном суду у Београду 2001, као и да је први директор био Ненад Грубин, асистент проф. др Јелене Обрадовић који је је још кратко време остао запослен на Рударско-геолошком факултету.
У саопштењу се цитира Грубинова изјава из интервјуа "Политици", односно његово објашњење како су текла истраживања ових руда од средине деведесетих година прошлог века.
Он је навео да су се професорка Јелена Обрадовић и њен тим, чији је био члан, бавили истраживањем, између осталог, и појаве бората у неогеним басенима у Србији, а да су резултати њихових истраживања које су објавили у неколико радова у значајним међународним часописима, привукли пажњу међународних стручњака.
"Професорки Обрадовић 1997. стигло је писмо од колега који су желели да дођу и да се упознају с тим. Већ тада су почела размишљања о томе да компанија дође у Србију и крене са истраживањем бората. Припремили смо извештај са пресеком басена у Југославији који су потенцијално значајни за истраживање бората и при врху листе је био Јадарски басен", описао је Грубин.
Он је потом навео да је "Рио Сава" добио истражно право за Јадар 2004. године, одредили су места за бушења на основу геохемијских истраживања узорака на површини и већ у првој бушотини, у Јадарском басену, пронашли су борате што је, како је навео, било сензационално.
"Наше истражно право у Јадарском басену је покривало огроман простор површине више од шездесет квадратних километара, што је само део целог басена", навео је Грубин, који је тада, у време давања интервјуа "Политици", већ шеснаест година био део компаније "Рио Тинто".