Прво редовно јесење заседање Скупштине Србије, биће настављено сутра у 10 сати. На дневном реду прве седнице је предлог измена Закона о рударству и геолошким истраживањима, којим се тражи забрана примењених геолошких истраживања, експлоатације и прераде руде бора и литијума.
Министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић је рекла да је Закон лоше написан, да има много нетачних и погрешних информација. Она је рекла да је предлог овог закона у супротности са стратешким интересима Србије, а да свака одговорна држава настоји да обезбеди заштиту стратешких сировина и да подстиче дугорочна решења за превазилажење социјалних, еколошких и геополитичких изазова у вези са несташицом сировина.
Председница Скупштине Србије Ана Брнабић одложила је јутрос почетак седнице Скупштине Србије до 11 сати јер није био обезбеђен кворум. Седница парламента је била настављена касније, јер је применом електронског система утврђено да је у сали 223 посланика.
Пред посланицима Скупштине Србије је једна тачка дневног реда, Предлог закона о изменама и допунама Закона о рударству и геолошким истраживањима, којим се тражи забрана истраживања и експлоатације бора и литијума, a који је поднело 86 народних посланика у Народној скупштини Републике Србије.
Литијум је ујединио еколошке организације и опозиционе странке различитих програма и они су јасно против тог пројекта. Власт им, са друге стране, поручује да тиме штете Србији.
Опозиција, као и еколошки активисти захтевају да се компанији "Рио Тинто" забрани да прави рудник на западу Србије, сматрајући да ће угрозити становнике и животну средину наше земље.
Власт каже да тражи од компаније "Рио Тинто" гаранције да неће бити никаквих последица по људе и животну средину.
"Бићу најгори могући полицајац за 'Рио Тинто'. Гори ћу им бити ја него сви они који су се тобоже борили против њих, а у ствари су желели да се без избора дочепају власти", изјавио је раније председник Србије Александар Вучић.
Он је додао да се бори за истину, да у друштву може да се разговара, како држава не би пропустила велику шансу "ако је све у реду по питању здравља и заштите животне средине".
Такође је нагласио да "барем још две године неће бити копања" литијума.
Председник Србије Александар Вучић рекао је у петак да неће присуствовати седници Скупштине Србије о литијуму, јер је опозиција инсистирала да он не присуствује.
Брнабићева је рекла јуче за РТС да је све спремно за седницу и да је то важна тема за грађане који су уплашени, наводећи да је Предлог закона непоткован и да га је требало вратити на дораду.
Ово је други покушај да се одржи седница о ископавању литијума. Пре више од недељу дана било је најављено да ће се о овој тачки расправљати по завршетку расправе о ребалансу буџета.
Иако је било најављено да ће седница о литијуму почети прошлог понедељка, она није одржана, будући да није било времена јер је ванредно заседање на коме је главна тачка био ребаланс буџета, морало да буде завршено у току дана.
Предлог за измену Закона о рударству потписали су посланици из посланичких група Еколошког устанка, Народног покрета Србије, Ми снага народа - проф. др Бранимир Несторовић, коалиција НАДА, Ми - Глас из народа, Србија центар, Демократске странке, Зелено-левог фронта, Странке слободе и правде, Покрета слободних грађана, као и самостални посланици.
7. окт 2024 • 18:04
Сутра наставак седнице
Прво редовно јесење заседање Скупштине Србије, биће настављено сутра у 10 сати. На дневном реду прве седнице је предлог измена Закона о рударству и геолошким истраживањима, којим се тражи забрана примењених геолошких истраживања, експлоатације и прераде руде бора и литијума.
Брнабић: "Рио Тинто" је добио експлоатациона права још 2006. године
Посланик Демократске странке Срђан Миливојевић рекао је да је 1998. године у Србију дошла ћерка фирма "Рио Тинта", и да је добила експерименталну и пробну дозволу да истражује на територији Јадра. Подсетио је да су тада у Влади били Томислав Николић, Јоргованка Табаковић и Александар Вучић.
Председница парламента Ана Брнабић је одговорила да не зна шта је било 1998. године, да те истражне дозволе нису биле "ни по јада", већ да је проблем у измени Закона о рударству из 2006. године, коју је предложила.
Председница Скупштине Србије Ана Брнабић је поручила предлагачима измена Закона да нису разумели, да није проблем у дозволама, већ изменама Закона о рударству из 2006. коју је предложила влада Војислава Коштунице.
"Тиме сте им обезбедили да они једини могу да аплицирају за експлоатациона права, да право експлоатације има искључиво инвеститор који спроводи геолошка истраживања, без спровођења тендера. Ви сте им изменом Закона дали експлоатациона права и нико то након тога није могао да измени", рекла је Брнабић.
Она је рекла да су све што треба "Рио Тинту" дали Демократска странка, Демократска странка Србије и Г17 плус.
Ђедовић-Хандановић: Србија би морала да надокнади штету инвеститорима
У наставку седнице министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић је рекла да је Закон лоше написан, да има много нетачних и погрешних информација.
Министарка рударства и енергетике рекла је да није чула "ни један прави аргумент зашто се предлаже забрана експлоатације литијума".
Она је навела да би забрана експлоатације литијума "значила да тржиште Републике Србије није отворено, нити је слободно".
"Наведеном забраном, предузећа чија би делатност била ископавање литијума би се без разумног оправдања довела у лошу позицију у односу на друга предузећа која се баве рударском делатношћу, а улагања која су већ постојала у овој области била би потпуно беспредметна. Истовремено, предузећима која су већ извршила одређена улагања у складу са позитивним прописима Републике Србије, наведеном забраном би се повредило и уставно право на имовину", рекла је она.
Такође је рекла како би Република Србија сигурно била обавезна да инвеститорима надокнади сву штету.
Она је рекла да се погрешно наводи да бисмо добијали рудну ренту од три одсто, а да је то пет одсто и да предлагачи нису ни успели да тачно наведу њен износ у предлогу измена закона.
"Она је само један од прихода који би остваривала држава. Важно је истаћи да на једног запосленог у рударству долази пет запослених у другим гранама. Планирана инвестиција би била 2,5 милијарди евра, што би била највећа највећа индустријска гринфилд инвестиција у Србији", рекла је Ђедовић.
Она је рекла да пројекат има потенцијал да привуче и друге инвеститоре.
Министарка је истакла да је крајњи циљ производња електричних возила у нашој земљи и да би остварење тог циља допринело расту БДП-а са 15,14 одсто, односно 11,4 милијарде евра.
Она је рекла да се пројекат односи на 52 стално насељена домаћинства, од којих је 51 већ добровољно продато. Министарка је навела да је укупно расељено 168 становника и да "нема говора о сценарију масовног расељавања, којом опозиција застрашује народ".
"Увођење забране би довело до вишеструких негативних последица, не само по економију, већ и на позиционирање у геополитичким оквирима. Србија би била први и јединствен случај забране експлоатације бора и литијума, и то није у складу са стратешким интересима наше земље. Забрана би значила да тржиште није ни отворено ни слободно, да не постоји слобода предузетништва и привреде, забраном би те компаније биле стављене у гории положај од других које се баве рударском делатношћу, а улагања би била обесмишљена", истакла је у Скупштини министарка рударства и енергетике.
Она је истакла да су европска истраживања показала да ће потражња за литијумом у ЕУ до 2050. порасти 21 пут, бората десет пута, а ретких елемената шест до седам пута.
Министарка је рекла да ништа неће бити решено, бар још две године, док не будемо сигурни да је све по стандардима ЕУ.
"Боре се за то да експлоатације не буде док они не дођу на власт, а исто би наставили са давањем дозвола. У овом тренутку не знамо да ли ће пројекта бити и нема потребе да забрањујемо ископавање. Позивам све да слушају струку, а не буку", поручила је министарка.
Вучевић: Предавања о "Рио Тинту" нам држе они који су га довели
Премијер Милош Вучевић оценио је данас да је добро што је председница парламента Ана Брнабић заказала седницу о литијуму у редовном заседању чиме је распршен наратив да неко, како је рекао, не сме да говори о тој теми, додајући да је Српска напредна странка дајући кворум опозицију показала да жели да се о томе разговара.
"Мислим да је добро да сви грађани наше државе могу да чују аргументе за и против и шта је права прича и истина око рударства, рударења, па и литијума", рекао је Вучевић новинарима у Скопљу.
Он је додао да ће учешће у расправи у парламенту узети министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић која ће, како је рекао, покушати да објасни позицију владе, односно министарства и са стручне стране одговори на постављена питања.
Он је оценио да је опозиција поднела лош предлог закона и да се влада о њему негативно изјаснила.
"Мислимо да би то било погубно за Србију да донесе такву одлуку и да не дозволи корисћење природних ресурса које имамо зато што неко није на власти", рекао је Вучевић подсетивши на коментар тог дела опозиције да "су за рударење у демократским условима".
"Да нам предавања о 'Рио Тинту' држе они који су довели 'Рио Тинто'…Ја не могу да верујем да ће отерати 'Рио Титно' они који су га довели и који кажу да су за рударење литијума, али у демократским условима", рекао је Вучевић.
Он је казао да Србија треба да води рачуна о себи, а навео је и пример Северне Македоније која је, како му је пренео премијер Христијан Мицкоски, забранила рудник из неког претходног периода, а потом изгубила на арбитражи 450 милиона долара.
"Пред нама је период од 24 месеца где треба да добијемо одговоре пре свега од струке, да ли је то добро за нас, да ли угрожава животну средину… Када добијемо те гарантије, онда можемо да причамо о том процесу као потпуном", истакао је Вучевић.
Брнабић одредила паузу, наставак расправе о литијуму после подне
Председница Скупштине Србије Ана Брнабић одредила је једночасовну паузу у раду парламента који расправља о предлогу за измену Закона о рударству и геолошким истраживањима.
У току преподневног рада, представница предлагача, посланица Еколошког устанка, Данијела Несторовић је скоро два и по сата образлагала предлог закона који је поднело 86 опозиционих посланика, тврдећи да би експлоатација литијума нанела велику штету природној средини, а донела малу економску корист.
Затим су у расправи у име надлежних одбора посланица Српске напредне странке Милица Николић и шефица посланичке групе Социјалистичке партије Србије Снежана Пауновић рекле да је то, како су оцениле, сраман предлог закона, који би нанео велику штету Србији и да га треба одбацити.
Николићева: Предлог закона је сраман
Посланица Милица Николић са листе СНС-а јавила се за реч након што је овлашћени предлагач Данијела Несторовић завршила образложење.
"У предлогу говоре и о преради литијума, а то је уређено Законом о планирању и изградњи. Да смо се држали форме то се овде не би нашло. Предлог закона је сраман", рекла је Николићева.
Она је рекла да закон није у складу са Уставом и законима Србије.
"На скупштинском Одбору за уставна питања и законодавство расправљали смо о овом штетном предлогу закона и сигурна сам да није у складу ни са Уставом ни са законима Србије, али ни са здравим разумом", додала је Николићева.
Додала је да је СНС ипак гласала да се о предлогу закона расправља у Скупштини да би се ствари "истерале на чистац".
"Ови дилетанти су хтели да економски осакате Србију и брутална лаж је да нису потребна никаква економска средства да би се овај закон спроводио, како су навели", изјавила је Николић.
Према њеним речима, све компаније које су овде нешто улагале, тужиле би Србију и зато, понавља, овај предлог закона није у складу са правним системом Србије.
Вујадиновић: Четвртина предлагача није дошла, раскол међу опозицијом
Посланик Српске напредне стране у Скупштини Србије Милимир Вујадиновић оценио је да је оно што се дешавало јутрос на почетку седнице у парламенту "прави циркус", јер се није појавила четвртина посланика који су предложили закон о забрани ископавања литијума, а који је на дневном реду данашње седнице.
"Четвртина предлагача закона се није удостојила да јутрос устане и дође у Скупштину. На тај начин показују свој однос према грађанима и држави Србији. Ми смо као одговорни људи дошли и дали кворум за почетак седнице", рекао је он на конференцији за новинаре у Скупштини Србије.
Додао је да ни ситуација у сали није другачија и да је велики део посланика опозиције изашао из сале док посланица Данијела Несторовић образлаже законски предлог.
То, према његовим речима, доста говори о односима унутар опозиције.
"Да би замаглили јутрошњи догађај појавио се посланик Радомир Лазовић са причом о народној иницијативи за формирање комисије која би утврдила где су нестали потписи за забрану ископавања литијума. То је покушај да се у други план стави оно што је јутрос било и оно што је данас на дневном реду", оценио је Вујадиновић.
Он је истакао и да је Данијела Несторовић рекла да се доста спекулисало о томе да је она наводно заборавила да стави на дневни ред другу тачку, а да је заправо био постигнут договор да се то уради као допуна дневног реда.
"С друге стране Драган Ђилас је још 18. септембра рекао да је проблем што ће на седници бити само једна тачка, јер је посланица Несторовић заборавила да преда друга тачку у којој би требало да се бавимо захтевом око народне иницијативе. Дакле, имамо две супротстављене изјаве, јер Несторовићева тврди да је постојао договор, а Ђилас каже да је она заборавила", напоменуо је Вујадиновић.
Према његовим речима, очигледно постоји раскол међу опозиционарима и то групацијама које воде Ђилас и онима које воде Лазовић и Ћута.
Павловић: Посланици опозиције који нису били на почетку седнице криви за кворум
Председник посланичке групе "Ми - глас из народа" Бранко Павловић рекао је данас да су посланици опозиције који нису присутвовали почетку седнице о литијуму криви што није било кворума и оптужио их да сарађују са влашћу.
Он је на конференцији за новинаре у холу Скупштине Србије рекао да је за кворум потребно 126 посланика, а да је, како тврди, 67 или 69 оних који су убацили картице.
Павловић је рекао да је свих шест посланика њихове странке присуствовало почетку седнице и да ће до краја дана дати листинг ко није био, оцењујући да је то као "доказ неозбиљности опозиционих групација".
Брнабић Ћути: Да ли то титлујете
Током обраћања Данијеле Несторовић, посланик Александар Јовановић Ћута држи папир са натписом "Нећете копати".
Реаговала је председница Скупштине Ана Брнабић која га је упитала да ли је то "титловање" и опоменула га да не омета рад. Посланик Јовановић јој је одговорио да "прекине".
Предлагач Данијела Несторовић: Без литијума ништа неће стати
Закон који предлажем односи се једино и искључиво на рударење литијума и бора и само на истраживање литијума и бора. Предлог је и да се ископавање трајно забрани, не до наредних власти, већ до наредних генерација. За сада је на нама, на нашој деци, али заиста свој нашој деци, оставимо чисту воду, ваздух и земљу, што им је и Уставом загарантовано, рекла је пред посланицима предлагач закона Данијела Несторовић.
"Без литијума неће ништа стати. Без литијума неће бити никакве апокалипсе, нити било какве немаштине. Без литијума неће бити немаштине. Са литијумом нећемо бити окићени златом и парама и морам да нагласим да заиста није све у парама. Можда јесте за Ану, Александра или Дубравку, али за обичан свет у недељицама је битно да живе колико-толико здраво. За њих је богатство млеко које производе, мед, кукуруз и остали пољопривредни производи. Не живе лако", нагласила је она.
Несторовићева се осврнула и на ранију изјаву председника Александра Вучића да немамо право да уништавамо животе већег броја људи него што је то било предвиђено првобитним плановима.
Она је критиковала изјаве представника власти у вези са овом темом и осврнула се на одлуке Уставног суда и истакла да је међу њима било доста контрадикторности те да је доношењем разних одлука у вези са пројектом Јадар, како тврди, више пута повређен и Устав Србије.
Несторовићева је запитала и како је дошло до оживљавања просторног плана и пројекта Јадар.
Позвала се и на скуп у САНУ и речи академика Владимира Стевановића да се природни извори у Србији посматрају као извори профита, а не посебне бриге те да је Србија по односу према природној средини на зачељу у Европи.
Изнела је тврдњу и да се стране рударске компаније у Србији понашају као државе у држави и да ће се последице њиховог рада у нашој земљи видети стотинама годинама након завршетка експлоатације, а да ће за њихово санирање бити потребно много новца.
"Откуд толика навала на рудна богатства у Србији", запитала је она и навела да се одговор налази у томе што се у нашој земљи не води рачуна о заштити животне средине.
Према њеним речима, Србија мора да прекине са површно оцењеним пројектима, као што је и пројекат Јадар и навела да је наша развојна шанса у томе да се више води рачуна о другим ставрима као што је уређење животне средине.
Неповерење према овом пројекту, истакла је она, потиче и од негативних сазнања о ономе што је компанија "Рио Тинто" радила по свету.
Несторовићева је прочитала више имена стручњака и њихове референце, а који се, како каже, називају незналицама.
Усвојена прва тачка дневног реда
Усвојена је прва предложена тачка дневног реда, што је предлог измена Закона о рударству и геолошким истраживањима.
"За" је гласало 220 народних посланика, није гласало три, а уздржаних није било.
Лазовић: Шта је са народном иницијативом
Радомир Лазовић из Зелено левог фронта оптужио је СНС да је са писарнице "украдена" народна иницијатива како би спречили расправу о литијуму.
"У мају 2022. прикупљено је 38.000 оверених потписа подршке за забрану ископавања литијума. Ово није онлајн петиција, ради се о томе да је ово званичан законски механизам. Требало је те потписе прикупити, платити оверу. Ово је озбиљан напор и труд како би се грађани обратили Народној скупштини. Неко је украо са писарнице ту народну иницијативу", рекао је Лазовић.
Он је рекао да су због тога поднете кривичне пријаве против двојице претходних председника парламента Ивице Дачића и Владимира Орлића и да су спремни да поднесу кривичну пријаву и против актуелне председнице Ане Брнабић.
Брнабићева је на то одговорила да нема никакав проблем са тим и да се сигурно неће позивати на посланички имунитет као што су то чинили неки који су, како је рекла, дивљали аутомобилима по градовима у Србији.
Посланици скупштинске већине одбили су да на дневни ред ставе захтев за формирање Комисије која би утврдила шта се догодило са Народном иницијативом против ископавања литијума.
Седница настављена после прекида због недостатка кворума
После прекида због недостатка кворума, седница парламента је настављена. Применом електронског система утврђено да је у сали 223 посланика.
Председница Скупштине Ана Брнабић је "замолила посланике СНС-а да дозволе кворум".
Јованов: Нисмо обезбедили кворум, јер на седницу нису дошли ни сви предлагачи
Шеф посланичког клуба Српске напредне странке Миленко Јованов изјавио је да су почетку седнице Скупштине Србије од 86 посланика опозиције на чији захтев је седница заказана присуствовала само 67 или 69 и да зато посланици владајућих странака нису желели да им помогну да обезбеде кворум.
"Да је у сали било бар 86 посланика који су предложили Измене закона о рударству и геолошким истраживањима, посланици СНС би узели учешће у утврђивању кворума, али пошто их није било, желели смо да покажемо колико им је стварно стало до тог закона и да се расправа одржи", рекао је Јованов на конференцији за новинаре у Скупштини Србије.
Он је најавио да ће седница бити настављена у 11.10 и да ће посланици СНС омогућити наставак рада, јер посланици опозиције нису били способни за то.
"Почећемо седницу, даћемо кворум да она почне и грађани ће имати прилике да чују разне неправилности и контрадикторности које су унели у предлог закона, а неке од њих су такве као да потичу из зоне сумрака или Трећег ока", рекао је Јованов.
Нема кворума, одређна пауза до 11 сати
Председница Скупштине Србије Ана Брнабић одложила је почетак седнице Скупштине Србије до 11 сати јер није обезбеђен кворум
Интонирањем химне почела седница парламента
Интонирањем химне "Боже правде" у Скупштини Србије започела је данас прва седница редовног јесењег заседања, на којој је предвиђено разматрање измена Закона о рударству и геолошким истраживањима, којима се тражи забрана истраживања и експлоатације бора и литијума.
Као на почетку сваког редовног заседања, посланике је испред Дома Народне скупштине сачекао шпалир Гарде Војске Србије.