Србија поштује територијални интегритет Украјине, али неће уводити санкције Русији, рекао је председник Србије Александар Вучић на Самиту Украјина - Југоисточна Европа, који се одржава у Дубровнику. "Ја сам указао на неопходност поштовања Повеље УН и држања до тог принципа. Некада некоме одговара да тај принцип поштује, а када им не одговара они се брже боље удаље. Србија је најбољи промер за то", рекао је Вучић.
Учесници Самита Украјина – Југоисточна Европа, који је одржан у Дубровнику, усвојили су декларацију којом се, између осталог, исказује подршка суверенитету и територијалном интегритету Украјине. За почетак, занимљиво је да се у декларацији наводе само имена и функције званичника који су учествовали на Самиту, али не и државе, то јест државолике творевине из којих долазе. То значи да је Вјоса Османи потписана само као "председница", без навођења да представља "Косово", и представљана је у истом рангу као и остали лидери.
Приштинско министарство унутрашњих послова променило је "мере безбедности за производе из Србије" и уместо забране робе, увело је "детаљну контролу" и дозволило улазак само преко једног административног прелаза – Мердаре. Влада тзв. Косова је, иначе, одлуку о забрани увоза робе из Србије донела средином јула 2023. године из "безбедносних" разлога. Српску привреду је ова забрана, према подацима Привредне коморе Србије, коштала више од 280 милиона евра, али изјава немачког амбасадора Јорна Родеа наговештава да би цех који ће Србија платити на крају могао бити много већи и да је заправо компромис плаћен Унмиком.
- Београд се никада неће придружити антируским санкцијама, упркос жестоким притисцима Запада, изјавио је потпредседник Владе Републике Србије Александар Вулин.
- Данашње рочиште председнику Републике Српске Милораду Додику и вршиоцу дужности директора Службеног гласника Српске Милошу Лукићу обележила је жестока расправа судије Сене Узуновић са адвокатом Гораном Бубићем и првооптуженим Додиком, као и захтев одбране за изузеће Узуновићеве.
Председник Белорусије Александар Лукашенко учинио је много на развоју билатералних односа између Руске Федерације и Белорусије, рекао је руски председник на састанку са белоруским лидером у Кремљу. "Данас ће вам, као што знате, бити уручена највиша државна награда Руске Федерације – Орден апостола Андреја Првозваног. У овом случају, за посебне заслуге у јачању билатералних веза између Русије и Белорусије. Ви сте веома много учинили за то", рекао је Путин.
Генералштаб Оружаних снага Украјине признао да је ситуација на фронту тешка и да су руске трупе супериорније."Ситуација на фронту и даље је тешка. Непријатељ, користећи своју надмоћ у људству и опреми, непрекидно напада наше положаје", наводи се у саопштењу штаба на Телеграму.
- Изјаве бившег генералног секретара НАТО-а Јенса Столтенберга и бившег британског премијера Бориса Џонсона могу указивати на то да Запад истражује опције за решавање украјинског сукоба, нудећи Украјини чланство у НАТО-у како би спречио колапс режима Владимира Зеленског, оценила је портпаролка руског Министарства спољних послова Марија Захарова.
Председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен оптужила је мађарског премијера Виктора Орбана да је "близак" са руским председником Владимиром Путином и да зато не жели да се придружи "партнерима" из ЕУ у помагању Кијеву.Фон дер Лајенова је на пленарној седници Европског парламента рекла да је Орбан "изневерио мађарски народ" дозволивши Русији и Кини да спроводе свој утицај, извештава "Политико".
Мађарски лидер Виктор Орбан обећао је да ће отворити "неколико флаша шампањца" ако се Доналд Трамп врати у Белу кућу следећег месеца, отприлике у време када би у Будимпешти требало да буде одржан самит шефова ЕУ."Отворићемо неколико боца шампањца ако се Трамп врати", рекао је Орбан, описујући новембарски самит ЕУ као тренутак да се блок окупи "како би покушао да пронађе заједнички глас".
- Србија и Русија почеле су радове на проширењу подземног складишта гаса Банатски Двор, изјавио је за РИА Новости Душан Бајатовић, генерални директор компаније "Србијагас".