Србија и Балкан

Спречен покушај да се кућа Павелићевог најближег сарадника прогласи националним спомеником БиХ

Док се декларативно заклињу у антифашизам, бошњачки политички и јавни представници на све могуће начине покушавају да оперу биографије својих предака, који су током Другог светског рата били на страни фашизма и НДХ
Спречен покушај да се кућа Павелићевог најближег сарадника прогласи националним спомеником БиХGetty © ullstein bild

Таман кад помислите да у БиХ не може ништа да вас изненади, демантује вас петиција Музеја Тешањ. Иако стара десетак година, петиција је сада стигла пред надлежну комисију а у њој се тражи да кућа доглавника НДХ Адемаге Мешића, буде национални споменик.

Док се декларативно заклињу у антифашизам, бошњачки политички и јавни представници на све могуће начине покушавају да оперу биографије својих предака, који су током Другог светског рата били на страни фашизма и НДХ.

Последњи пример на светло дана изашао је на седници Комисији за очување националних споменика БиХ, када је пред њене чланове стигла је десет година стара петиција, да се једна кућа у Тешњу прогласи националним спомеником. И то ни мање ни више него кућа Павелићевог најближег сарадника и осуђеног ратног злочинца - Адемаге Мешића.

"Ми се морамо сетити да је БиХ у Другом светском рату, учествовала на страни антифашистичких сила и да су њени народи, сви који живе у њој, дужни да поштују антифашистичко наслеђе ове земље и да се овакав ревизионизам не сме дозволити, да се велича име некога ко вређа верске, етничке и људске осећање било којег народа у БиХ, а нарочито потомака оних који су страдали на стратиштима, у логорима НДХ", каже Анђелина Ошап Гаћановић, члан Комисије за очување националних споменика из Републике Српске.

Кад је покушала да укаже да је проглашавање куће усташког доглавника и ратног злочинца за национални споменик у најмању руку непримерено, наишла је на отпор другог члана Комисије Фарука Капиџића са којим је ушла и у вербални сукоб. Потврђује то и тонски запис са седнице.

Да ли подржава иницијативу да се Мешићева кућа прогласи спомеником, да ли је то примерено с обзиром на његову улогу у Другом светском рату – питања су на која Капиџић није желео да одговори.

Адемага Мешић, пут до високог функционера НДХ, градио је између два светска рата. Тај пут и оданост, наводе, великохрватској идеји награђена у јулу 1941, када га је Анте Павелић именовао својим доглавником.

"Доглавник је заменик поглавника, први до њега, и он од тада оснива усташке организације у БиХ и активно учествује у организацији и спровођења геноцида над Србима, Јеврејима, Ромима и антифашистима. Неспорна је његова улога у Другом светском рату, стотине хиљада људи су изгубили живот од усташког режима", рекла је Сандра Лукић, историчар са Филозофског факултет Универзитета у Бањалуци.

Адемага Мешић, је 1945. након слома НДХ побегао у Аустрију, где је ухапшен и предат југословенским властима. За велеиздају и ратни злочин, осуђен је на доживотни затвор и губитак грађанске части и одузимање имовине. И поред ових података, идеја да његова кућа буде национални споменик, не чуди Лукићеву, јер покушаји ревизије историје, у Федерацији, нису непознаница.

"Ми смо заправо сведоци свакодневног историјског ревизионизма у ФБиХ. Није овде само ствар ревизионизма, овде се ради и о нечему много опаснијем, стављање куће Адемаге Мешића на листу националних споменика данашње БиХ значи нешто друго, и ревитализацију и рехабилитацију фашистичке идеологије", додала је Лукићева.

Због свега, Ошап Гаћановић најављује да ће инсистирати на правним механизмима који постоје прописани за кривично кажњавање оних који желе да величају усташког поглавника.

image