Србија и Балкан

Стенфорд универзитет: Међу два одсто најутицајнијих научника на свету - више од 80 је из Србије

Најбоље пласирани научници који тренутно раде на Универзитету у Београду су: професор Драган Памучар са Факултета организационих наука, доктор Мирослав Драмићанин из Института за нуклеарне науке Винча и професорка Гордана Ћирић Марјановић са Факултета за физичку хемију
Стенфорд универзитет: Међу два одсто најутицајнијих научника на свету - више од 80 је из Србије© Editorial RF

Универзитет у Београду саопштио је данас да се на овогодишњој ранг листи два одсто најутицајнијих научника на свету Стенфорд универзитета нашло више од 80 научника из Србије.

"На основу комбинованих библиометријских индикатора, заснованих на ауторским профилима базе Сцопус, амерички Стенфорд универзитет је објавио ранг листе два одсто најутицајнијих научника на свету у научним под-областима, за ову годину. Више од 80 научника из Србије нашло се на овој листи. Од тог броја, преко 60 одсто научника, односно укупно њих 50, је са Универзитета у Београду", пише у саопштењу

Додаје се да су најбоље пласирани научници који тренутно раде на Универзитету у Београду професор Драган Памучар са Факултета организационих наука, доктор Мирослав Драмићанин из Института за нуклеарне науке Винча, и професорка Гордана Ћирић Марјановић са Факултета за физичку хемију.

"Међу најутицајнијим научницима је и више професора и истраживача са Универзитета у Београду који су пензионисани (доктор Петар Сеферовић), тренутно запослени у другим српским или иностраним установама (доктори Милан Јанић и Душан Теодоровић) или су нажалост преминули, али су њихови радови и даље међу најчешће цитиранима (доктор Завиша Јањић)", саопштили су представници Универзитета у Београду.

Стенфордова листа најбољих научника је рангирање које идентификује научнике који су најбоље цитирани у својим областима, саопштено је.

Заснована је на анализи утицаја цитата у више научних области и подобласти користећи податке из Скопус неутралне база сажетака и цитата, коју воде независни стручњаци и признати лидери у својим областима.

"Индексирање у овој бази је показатељ квалитета часописа и утицаја на глобалну академску заједницу, које може да побољша видљивост и кредибилитет истраживања и подстакне академско напредовање. Конкуренција је оштра, а први корак у њеном превазилажењу је спровођење висококвалитетног истраживања, које мора да буде оригинално, значајно и ригорозно", навео је Универзитет.

image