Вучевић: Немачка жели да Берлински процес врати у живот, самит пролази у доброј атмосфери
Председник Владе Републике Србије Милош Вучевић изјавио је данас у Берлину, где је учествовао на самиту Берлинског процеса којим се обележава 10 година те иницијативе, да Србија остаје опредељења за европски пут као свој главни стратешки геополитички циљ, а да је утисак данашњег самита да Немачка жели да види Западни Балкан у ЕУ.
Вучевић је, у изјави за српске медије после учешћа на самиту, рекао да је утисак да Немачка жели да потпуно ревитализује тај пројекат и да он добије потпуно нов замах, као и да је на конференцији представљено много конструктивних идеја.
"Није било тешких тонова, иако увек има пецкања и провокација, али није ништа што би представљало политичку дипломатску опасност за Србију", рекао је Вучевић.
Додао да је Србија у Берлину потписала два документа - Споразум о приступу високом образовању на Западном Балкану и Декларацију подршке Акционом плану о Заједничком регионалном тржишту (ЦРМ) 2025-2028.
"То су документи на које немамо замерке, али Србија увек ставља резерву јер видимо Западни Балкан као '5 плус 1', а не као шест држава. То су наше напомене и црвене линије које увек истичемо", навео је Вучевић.
Додао је да је на самиту изнео план Србије да остаје опредељења за европски пут као свој главни стратешки геополитички циљ.
"Србија жели да види већу присутност европских инвестиција, инфраструктурних пројеката. Посебно смо причали о енергетском сектору, то је била тема и у разговору са министром за европске послове Француске, са италијанским и мађарским премијерима...", рекао је Вучевић.
Како је навео, током самита покренуто је много тема, попут питања мигрантских криза и усклађивања визиних режима.
"Неко од говорника увек спомене Русе, Кинезе, тога увек има, али стичем утисак да није било негативног контекста, већ да је жеља Немачке била да поручи свима да треба да буду део ЕУ", оценио је Вучевић.
На констатацију да је немачки канцелар Олаф Шолц већи део говора посветио односима Београда и Приштине и да је тражио наставак дијалога и решавање отворених питања и на питање да ли је то била доминантна тема на панелима на којима је учествовао, Вучевић је рекао да није и да су још два говорника у неким сегментима напоменули однос Београда и Приштине, али да та тема није доминирала.
"Имао је Курти опаску о Пекингу и БРИКС-у, али није било нешто драматично по том питању", додао је Вучевић.
Истакао је да је Србија добила бројна признања у смислу економских резултата и реализације инфраструктурних пројеката и да је поздрављено потписивање Меморандума са Северном Македонији о изградњи интерконектора преко Северне Македоније ка Грчкој.
"Имамо понуду и Румуније. Ја сам потенцирао Коридор 10, то је истакао и премијер (Мађарске Виктор) Орбан, а и премијер (Северне Македоније Христијан) Мицкоски се томе придружио. Орбан је говорио у равни председника Александра Вучића и показао да је велики пријатељ Србије и врло јасно рекао да нема решења Западног Балкана без пријема Србије у ЕУ", навео је Вучевић.
На питање новинара да ли је Немачка променила политику према Србији, Вучевић је одговорио да је, према његовој оцени, немачки канцелар Олаф Шолц у Берлину хтео да пошаље поруку да Немачка жели да види Западни Балкан у Европској унији.