Србија и Балкан

После пописа у ЦГ: Кнежевић честитао свима који су имали храбрости да се изјасне као Срби

Нек је вечна Црна Гора и сви народи и сви народи који живе у њој, рекао је председник ДНП
После пописа у ЦГ: Кнежевић честитао свима који су имали храбрости да се изјасне као Срби© R.R./ATAImages

Председник ДНП-а Милан Кнежевић честитао је свим грађанима Црне Горе који су учествовали у попису становништва, чији су резултати објављени данас, а посебно онима који су имали храбрости да се национално изјасне као Срби.

"Број Срба у односу на претходни попис порастао је за готово 15 одсто, број говорника српским језиком такође је порастао у односу на претходни попис, а ако се додају они говорници који говоре српско-хрватским језиком то је 45 одсто људи који су лингвистичка већина", саопштио је Кнежевић у видео поруци на друштвеним мрежама.

Он је подсетио јавност на процес систематског деградирања српског језика, културе и духовности од бившег ДПС-овог режима.

"Прво су нам забранили српски језик, утамничили по министарствима, скрнавили по уџбеницима, прогласили персонама нон грата Јову Змаја, Десанку Максимовић, Стевана Раичковића. Нашу децу по школама су учили да је све то исто само мало другачије и да је ин говорити црногорским језиком, а да је српски старомодан и да подсећа на прошлост које би требало да се стидимо", рекао је Кнежевић.

Додао је да су Срби прогоњени што су гласали за заједничку државу са Србијом, да им је суђено и пресуђивано пуних деценију и по од црногорске независности.

"Три пута су нас проглашавали геноциднима. Нашу браћу, рођаке и пријатеље који живе у Србији су проглашавали за антидржавне елементе и стварали атмосферу да је у Црној Гори грех, казна и злочин бити Србин", рекао је.

Они чији су преци, како је Кнежевић истакао, 1945. "организовали јавну сахрану Исусу Христу" у једном селу, 2019. године су му "затражили и крштеницу"  у жељи да приватизују цркве, "веру и Бога кога нам је овде прословио, прозборио и донео Свети Сава". Све су представљали, према његовим речима, као један "великоокупаторски наум најближе нам у региону државе Србије и на сваки начин желели нам, кроз један идеолошки и институционални инжењеринг затру нашу историју, културу и духовност".

"Али како каза велики Његош 'тврд је орах воћка чудновата' и нећу да елаборирам ко је 'поломио зубе на овом ораху'", навео је Кнежевић.

Истакао је да резултате пописа не жели да представља као победу српског народа у Црној Гори.

"Желим да пошаљем поруку свим грађанима Црне Горе, а и политичким елитама да је време да се помиримо, да пружимо једни другима руку, да се договоримо, да опростимо једни другима ако смо негде згрешили, али да се договоримо како да градимо нашу заједничку кућу Црну Гору", навео је Кнежевић.

Он је рекао да његов позив није слабост, већ снага једне идеје чији је он, каже, "само мали део био и биће у Црној Гори" - и то не зато што је против некога, него зато што је за Црну Гору.

"Црна Гора је наша кућа, у њој треба сви да живимо сложни, помирени и задовољни и да никада више ни на једном попису не будемо у ситуацији да се пребројавамо, одузимамо или да се на било који начин неко осети угроженим зато што се национално изјаснио као Србин, Црногорац, Бошњак, Албанац, Хрват или Еским. У то име, у име неке нове помирене Црне Горе желим да још једном свима пружим руку и ускликнем нек' је вечна Црна Гора и сви народи и сви народи који живе у њој", закључио је Кнежевић.

image