Ђурић у посети Словенији: Са Гoлобом о јачању билатералне сарадње, ситуацији о КиМ

Шеф српске дипломатије је нагласио да су једнострани потези Аљбина Куртија довели до флагрантних кршења људских права Срба у нашој јужној покрајини.

Министар спољних послова Србије Марко Ђурић разговарао је  у Љубљани са председником Владе Словеније Робертом Голобом, као и са председницом Народне скупштине Словеније Уршком Клакочар Зупанчич.

Ђурић је током састанка са словеначким премијером оценио посету Љубљани као одличну прилику да се српско-словеначким односима дâ нови замах, и изразио наду да ће у наредном периоду доћи до одржавања Заједничке седнице двеју влада, на којој ће се размотрити додатне могућности за јачање билатералне сарадње у свим областима од обостраног интереса.

Шеф српске дипломатије пренео је захвалност на подршци коју Словенија пружа Србији на путу ка пуноправном чланству у европској породици као стратешком опредељењу наше земље, саопштило је Министарство спољних послова.

Када је реч о Косову и Метохији, Ђурић је упознао саговорника са забрињавајућом ситуацијом на терену, и нагласио да су једнострани потези Аљбина Куртија довели до флагрантних кршења људских права Срба у нашој јужној покрајини.

Такође, истакао је важност међународног присуства на територији покрајине, те у том смислу подвукао да Србија веома цени учешће словеначког контингента у Мисији КФОР.

Говорећи о економском јачању Србије, која је само у протеклој деценији удвостручила свој бруто домаћи производ и смањила незапосленост са скоро 26 одсто на једноцифрени ниво, Ђурић је, као једну од најзначајнијих тачака у билатералним односима, истакао привредну сарадњу.

Имајући у виду да ће Београд бити домаћин Специјализоване изложбе ЕКСПО 2027, шеф српске дипломатије је оценио да ће то бити добра прилика за словеначке компаније да узму учешће у реализацији наших капиталних пројеката.

Ђурић се састао и са председницом Народне скупштине Словеније Уршком Клакочар Зупанчич, и том приликом је истакао значај редовне и садржајне интерпарламентарне сарадње за развој квалитета билатералних односа.

Како је саопштено из Министарства спољних послова, Ђурић је рекао да је Србија "опредељена да са Словенијом јача и даље продубљује односе", нагласивши да је она један од најважнијих политичких и економских партнера Србије.

Он је захвалио Словенији на континуираној подршци у процесу евроинтеграција Србије, и указао да што скорија интеграција западног Балкана у ЕУ представља гаранцију за просперитет и стабилност како региона, тако и читаве Европе.

Шеф српске дипломатије навео је да Србија велики значај придаје регионалним иницијативама и форумима за јачање сарадње и развоја, те је, у том контексту, указао на значајан ангажман Словеније у оквиру "Берлинског процеса", и процеса "Брдо-Бриони".

Говорећи о ситуацији на АП Косово и Метохија, Ђурић је изразио забринутост због све већих притисака којима је изложен српски народ у покрајини, услед једностраних и насилних потеза привремених приштинских институција.

Поновио је да је Београд конструктиван партнер у дијалогу са Приштином, али и навео да конструктивност једне стране није довољна за изналажење обострано прихватљивих решења.