Линта 23 године од злочина у Госпићу: Покренути борбу за истину о страдању српског народа
Председник Савеза Срба из региона Миодраг Линта, изјавио је данас, поводом годишњице злочина у Госпићу 1991, када је убијено најмање 130 Срба, а око 250 ухапшено и одведено у непознатом правцу и нагласио да је важно покренути активну и планску борбу за истину о масовном и планском страдању српског народа.
"Један од начина je оснивање посебне државне институције тј. Меморијалног центра српских жртава на простору бивше Југославије са седиштем у Београду. Тужилаштво за ратне злочине у Београду има законску и цивилизацијску обавезу да процесуира налогодавце и починиоце масовног и свирепог злочина на подручју Госпића над припадницима ЈНА и српских цивила", рекао је Линта, наводи се у саопштењу савеза Срба из региона.
Линта је подсетио да је злочин у Госпићу у Лици, који се догодио између 16. и 18. октобра био један од највећих злочина током рата на подручју данашње Хрватске.
"Више од 60 Срба је одведено из својих кућа и станова и убијено од 16. до 18. октобра 1991. на најстравичније начине. Пронађени су и сахрањени посмртни остаци свега 60 жртава док се за осталима још трага", рекао је Линта, наводи се у саопштењу Савеза Срба из региона.
Како је истакао од почетка 1991. године у Госпићу и многим хрватским градовима Срби су били изложени притисцима и претњама, убрзо је почело минирање српских кућа и локала, а затим су почела хапшења српских цивила и припадника ЈНА.
"Срби су одвођени у Окружни затвор, градску болницу која је претворена у војни објекат и затворе у местима Кланац, Смиљан, Заблате и др. где су пребијани и мучени често до смрти. За монструозни злочин над Србима у Госпићу осуђени су на минималне затворске казне само тадашњи секретар Оперативог штаба у Госпићу Тихомир Орешковић на 15 година, тадашњи командант 118. бригаде Мирко Норац на 12 година и Стјепан Грандић на 10 година. Осуђени ратни злочинац Мирко Норац је за госпићке и личке Хрвате и већину хрватског народа херој, а не злочинац", навео је Линта.
Према његовим речима, многи припадници хрватске војске и полиције који су планирали, хапсили и учествовали у ликвидацијама нису одговарали пред лицем правде за овај монструозни злочин.