Оно што је у Босни и Херцеговини изгледало немогуће, успео је да издејствује лажни високи представник Кристијан Шмит, који је последњих дана ујединио Бошњаке и Србе – уз Републику Српску која одавно тражи смену нелегитимног званичника – сада то тражи и Сарајево.
Стотинак грађана Сарајева затражило је Шмитову смену и спровођење пресуде Европског суда за људска права. Шмит је, тврде, "искористио ауторитет институције високог представника како би након шест изречених пресуда Европског суда за људска права, деструисао предстојећу финалну пресуду у случају Ковачевић".
Славен Ковачевић, иначе саветник Жељка Комшића, који се изјашњава као припадник из реда "осталих" жалио се Европском суду за људска права у Стразбуру, јер му је, како тврди угрожено активно бирачко право јер, као неко ко живи у ентитету Федерација БиХ, приликом избора чланова Председништва БиХ може гласати искључиво за Хрвате и Бошњаке.
Европски суд за људска права пресудио је крајем августа прошле године да су Славену Ковачевићу повређена права и да је дискриминисан, те да конститутивни народи, који су по Уставу БиХ Бошњаци, Срби и Хрвати, "очигледно уживају привилегован положај у садашњем систему".
Позив на оставку Шмита који иначе нема сагласност свих чланица СБ УН да врши мандат, јавља Радио слободна Европа, пренео је представник невладине организације Круг 99 Адил Куленовић, који је рекао да је разлог окупљања "упорно антибосанско, антиевропско и антидемократско деловање високог представника Кристијана Шмита".
Ова организација је реаговала на писање медија да је Шмит наводно добио позив за саслушање у вези овог предмета, оцењујући како он "нема овлашћења да се меша у спорове које воде појединци". Што иначе све време тврде и у Републици Српској одакле одавно већ Кристијана Шмита називају и колонијалним управником будући да има амбиције да о свему што се дешава у БиХ управо он одлучује иако га за то нико није овластио.
Бивша шефица БиХ дипломатије Бисера Турковић због његовог најављеног сведочења у Стразбуру, затражила је чак и да реагује Савет за имплементацију мира. Овакве реакције изостале су, међутим, због тога што је Суд БиХ је одбио предлог одбране председника Републике Српске Милорада Додика да у кривичном поступку Шмит буде саслушан као сведок, образлажући то "дипломатским имунитетом Шмита". А Шмит је тај политички процес и креирао.
"У томе свему, сада оргијању са Шмитом, ја им само желим добро. Да нису најавили то окупљање као окупљање пробосанских снага, вероватно бих и ја био на том скупу. Али пошто су рекли да су то пробосанске снаге, ето нећу ићи. Али то све говори колико су они спремни да прихвате туђина за владара ако ради нешто лоше за нас Србе", рекао је Додик јуче коментаришући најављени скуп незадовољних Сарајлија.
Најаве да ће Шмит сведочити у случају Ковачевића, међутим, само су врх леденог брега фрустрације које су Бошњаци почели да осећају према високом представнику који им се највише замерио јер им је "дирнуо" у Алију Изетбеговића.
Лажни високи представник Кристијан Шмит покушао је да се умеша и у образовни систем БиХ најављујући да ће "сести и потпуно ујединити курикулуме, односно образовни програм у БиХ". Проблем у овом случају није то што Шмит, као и за многе друге ствари, нема овлашћења, већ то што је, како "у исту раван ставио Алију Изетбеговића првог председника Председништва БиХ и генерала ВРС Ратка Младића".
Што заиста и нема смисла, будући да је Ратко Младић бранио сопствени народ, спречавајући да се над њим понови геноцид који се десио током Другог светског рата.
Но, гостујући у федералним медијима, Шмит је, рекао да је неприхватљиво објављивати и постављати слике Алије Изетбеговића и Ратка Младића, а овакво поређење у делу БиХ које Изетбеговића и даље види као хероја изазвало је праву револуцију. Огласио се, међу другим Алијиним обожаваоцима, и син Бакир, који је Шмитову изјаву назвао скандалозном и позвао га да "добро да размисли пре него што каже неке ствари о народима, њиховим вођама и да више поштује овај народ".
А када је Шмит размислио и схватио да је против себе окренуо Бошњаке, чије интересе, бар је тако он то годинама схватао, треба једине да заступа, уследило је и саопштење канцеларије Високог представника. Које би, да није жалосно, било смешно.
"Све злонамерне и погрешне тврдње којима се сугерише да високи представник намерно изједначава првог председника Председништва БиХ Алију Изетбеговића с пресуђеним ратним злочинцем Ратком Младићем потпуно су неутемељене", рекли су они, додајући за Изетбеговића и "он је спасио животе".
Како је Изетбеговић "спасио животе" знају добро Срби, а знају и Бошњаци који некако увек избегавају да се не сете како је Алија жртвовао мир зарад својих ратних циљева. Памте и злочине муџахедина које је управо Алија довео да се боре под заставом тзв. Армије БиХ.
"Алија Изетбеговић је човек који је доводио муџахедине који су одсецали главе Србима ми знамо и да је Алијин син учествовао у мучењу Срва у логорима за Србе у Сарајеву. Не може у исту раван бити стављен неко ко је бранио свој народ и неко ко је трговао са својим народом и жели да се над њима изврши покољ зарад међународне интервенције над Србима", рекао је Бранимир Којић, председник општинске организације породица погинулих бораца и несталих цивила Сребреница, а пренела АТВ.
Да је Алија Изетбеговић био "зликовац", каже и Милорад Додик.
"Добро су то знали и у међународној заједници. Против њега се водило више предмета за ратне злочине, као што је Карла дел Понте у својој књизи то и потврдила, али његова смрт је прекинула судске процесе који би против њега засигурно били вођени", истакао је пре неколико дана председник РС Милорад Додик.