Петковић сa представницом Унмика уочи седнице СБ УН: Безбедност Срба на КиМ озбиљно угрожена
Директор Канцеларије за Косово и Метохију Петар Петковић састао се данас са специјалном представницом генералног секретара УН и шефицом Мисије УН на КиМ (Унмик) Каролин Зијаде, са којом је разговарао о политичко-безбедносној ситуацији на Косову и Метохији и предстојећој седници Савета безбедности УН, која је заказана за 30. oктобар и на којој ће бити представљен извештај генералног секретара УН о раду Унмика.
Петковић је указао на незаменљиву улогу Мисије УН на АП Косову и Метохији, у очувању мира, безбедности и заштити људских права и изразио је очекивања да ће међународне организације и институције на терену испунити задатак из свог мандата и да ће бити створени услови у којима напади на Србе неће бити могући, а још мање толерисани.
Упозоривши на чињеницу да је безбедност и сигурност српског народа на терену озбиљно угрожена, Петковић је констатовао да ће предстојећи извештај генералног секретара УН о раду Унмика бити од суштинског значаја за разумевање постојеће ситуације на КиМ и немогућих услова живота у којима се налази српски народ у АП КиМ, уз сагледавање свих чињеница и датих околности које су к томе довеле, наводи се у саопштењу Канцеларије.
Истовремено, Петковић је упознао Зијаде са последњим догађајима у јужној српској покрајини, указавши да су једнострани, противправни и ескалаторни потези Приштине усмерени ка стварању неподношљивих услова за живот нашег народа и прете да доведу до његовог потпуног прогона са Косова и Метохије.
"То показује јасну намеру Аљбина Куртија да насилним гашењем српских институција, насиљем, терором и свакодневним притисцима успостави етнички чисто Косово и Метохију и доведе до његове потуне албанизације", истакао је Петковић.
Он је навео и да сви проблеми са којима се наш народ у покрајини суочава, недвосмислено потврђују да је Србима у АП Косову и Метохији неопходно омогућити што хитније формирање Заједнице српских општина, кроз коју би била обезбеђена колективна и индивидуална права српског народа, како је предвиђено Бриселским споразумом, а што приштинске власти одбијају да спроведу више од једанаест година.
Петковић је саговорници пренео и чврсту опредељеност Београда да сачува мир и стабилност у АП Косову и Метохији и у региону, као и решеност да истраје на поштовању међународних правила и норми.
"То подразумева превасходно поштовање Резолуције 1244 Савета безбедности УН и докумената који су на снази и који се морају поштовати и примењивати", закључио је Петковић.