Штета је што Русија и Србија немају заједничку границу, али са друге стране, Србија је део Балкана, саставни део Европе и са економског гледишта разумљиво је да српске власти желе ближу сарадњу са ЕУ. Међутим, Европска унија је само мали део Европе, а највећа држава у Европи је Русија, те ће будућност Европе одредити Русија, а не ЕУ, каже за РТ Балкан потпредседник Државне думе Петар Толстој.
Одговарајући на питање наше редакције како оцењује све веће притиске са којим се суочава Србија, потпредседник Државне Думе оцењује да Европска унија све више личи на Совјетски Савез – ту су њена правила, бирократија, њено незадовољство појединачним, малим државама које не желе да се повинују Бриселу.
"А, колико ће то трајати, сада нико не може да каже. Дакле, Србија можда неће имати времена ни да се придружи ЕУ, јер ће се до тада распасти. Али, ако говоримо о БРИКС-у, то је модел правичног и вишеполарниог света. БРИКС укључује велике силе попут Русије, Кине, Индије, Бразила, Јужне Африке, али и 30 других држава, које желе да се придруже. Са економског гледишта обим привреде БРИКС-а је неколико пута већи од привреде ЕУ", наводи наш саговорник.
Толстој истиче да привреда Европске уније полако бледи због престанка сарадње са Русијом у области енергетских ресурса, а да ће та криза расти и све више погађати средњу класу европских земаља.
"Залажемо се за то да Србија увек буде у привилегованој позицији у односу на сарадњу са Русијом, јер је Русија увек била и биће поуздан партнер Србије. Залажемо се за то да српске власти саме одлучују о томе шта им је важно и од користи", истиче потпредседник Државне Думе.
Наиме, Толстој је допутовао у Србију како би учествовао на манифестацијама посвећене 80. годишњици ослобођења престонице од немачких трупа. Он се данас обратио и на научној конференцији под називом "Култура сећања и неговање историјске истине", у организацији Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Републике Србије, Амбасаде Русије у Србији и Руског дома у Београду.
Русија је поуздан партнер Србије
Наш саговорник указује да Русија зна да се врши притисак на Србију, те као пример наводи путовање авионом, па да су тако власти ЕУ поставиле Ер Србији услов да не лети за Русију.
"А, шта је заправо то ако не притисак, тачније ово је директан притисак на суверену државу. Али ми, схватајући сву ту сложеност, знамо једну ствар, а то је да ћемо наставити да развијамо историјске односе које имамо – пријатељство, сарадњу и заједничку љубав", наглашава Толстој.
Он додаје да је руско-српска сарадња у области горивно-енергетског комплекса, гаса и нафте веома важна за привреду, као и да је важнија од "неких слаткиша које Београду доносе са Запада".
"Русија је поуздан партнер Србије. Надам се да ћемо ову сарадњу развијати. Упркос томе што Русија сада доживљава још већи санкциони притисак него Србија у годинама блокаде и зато што јој је уведено 25.000 санкција. ЕУ покушава некако да 'откине' Русију, тачније води економски рат против ње. Али, ми ћемо добити овај рат, баш као и рат у Украјини. Како кажу Срби: 'Нема проблема'", закључио је наш саговорник.