Додик: Идемо поносно на БРИКС иако ће Запад у томе видети разлог за нови напад на Републику Српску
Самит БРИКС-а је прилика да будемо присутни, да видимо куда савремени свет иде. То је организација слободних земаља које поштују суверенитет, желе да сарађују на економском и сваком другом плану и одрже мир у свету. То су вредности које баштини Република Српска, каже у интервјуу за "Спутњик" председник Републике Српске Милорад Додик.
Идемо у Казањ да бисмо се срели са људима који несумњиво детерминишу оно што ће бити савремени свет у будућности. Једна мала Република Српска имаће прилику да из прве руке спозна на који начин ће се БРИКС организовати и како ће се кретати у будућности, истиче Додик.
"Видимо да постоји значајан број земаља које су заинтересоване за ту асоцијацију која није војног, него искључиво економског и политичког карактера. Ми видимо Републику Српску управо у тој врсти света, у коме суверено одлучујемо о нашим правима, о нашем уставу и законима, суверено одлучујемо о нашем начину живота, о поштовању оних вредности, традиције које смо ми кроз историју, кроз развој нашег народа стекли", напомиње он.
БРИКС је, према његовим речима, асоцијација која формира и институционализује разне облике помоћи земљама које су заинтересоване да да очувају своју слободу и своју независност.
Додик је рекао да је састанак са председником Русије Владимиром Путином већ договорен, али да ће се у наредним данима договорити око састанака са још неким светским лидерима.
Коментаришући недавне претње генералног секретара НАТО-а Марка Рутеа Републици Српској, Додик је рекао да није очекивао да ће он као папагај да понавља већ истрошене фразе које нису уопште тачне.
"Ако узмете међународну класификацију тога шта је сецесија, то је догађај који се већ десио. Дакле, није догађај који се дешава. Сецесија је кад се један део земље одвоји насилно од другог дела и тај други део не признаје тај отцепљени део", рекао је он.
Додик каже да званичници НАТО-а говоре о неком "малигном руском утицају" у БиХ, али једини малигни утицај у БиХ је онај који шире Британци, Американци и у значајном делу бриселска администрација. "Руси ни у чему тамо посебно нису присутни, а они их стално оптужују за малигни утицај."
"Ако хоће да причају малигном утицају, онда је то малигни утицај. Кад кажу да је руски малигни утицај, онда они сматрају да треба тај њихов већ остварени малигни утицај пребацити на неког другог. Е то не успевају", рекао је он.
На питање да ли је са Запада било сигнала да не иде у Казањ, Додик је рекао да је неких ранијих година било таквих прича, па су се уверили да не вреди.
"Мислим да треба да будемо тамо. Мени је част да идем тамо. Посебна је част што ми је председник Путин приредио ту могућност. О БРИКС-у се већ говори десетак, петнаест година, али он интензиван раст доживљава у задње две, три године", истакао је председник Републике Српске.
Коментаришући критике БРИКС-а које су присутне у бошњачкој штампи, Додик је рекао да многи политичари у БиХ не желе да разумеју свет.
"Они имају потребу да показују да су са Запада јер припадају муслиманској вери и они сматрају да су они, како воле да кажу, нека умерена прича. Никако не желим да кажем да су они екстремни. Нису. Нису сад. Раније су били. Кад су могли да доведу муџахедине овде, да одсецају Србима главе, тада су били", истакао је он.
Додик се осврнуо и на "непристојне понуде" – да ојача нешто што се зове "функционалност БиХ" у замену за ослобађајућу пресуду у процесу који се води против њега, наводећи да оне стално постоје, истичући да то говоре они који желе да експлоатишу рудна богатства Босне и Херцеговине.
"Ја тражим да ми будемо 50 одсто власници свега, и експлоатације и онога што пролази испод тога. Ја нећу да држава остане сиромашна. (...) Е, сад наравно, они су научили да отимају. Као што су отели изворишта нафте у прошлости, сад би отели и рудна налазишта на овим просторима. Па сад, пошто ми то нећемо, онда су смислили концепт да то сместе у Сарајеву у канцеларију, па је то лакше решити", рекао је Додик.
Он је рекао да је илузија да би недавно одржани локални у БиХ могли да доведу до стабилизације ситуације у тој земљи.
"БиХ нема никакву шансу. БиХ никада није имала шансе. БиХ је била пашалук у Отоманској империји. Била је провинција у Аустро-Угарској. БиХ је нешто била кроз бившу Југославију. Била је социјалистичка република, која је формирана комунистичким творевинама. БиХ никада није могла сама да живи. Нема доказа у историји да је један тренутак живела сама. Сама собом управљала. БиХ не може да буде држава", истакао је он.