Председница скупштинског Одбора за КиМ Данијела Вујичић сматра да је формални пролаз српске робе на Косово и Метохију преко Мердара привидан, док је на терену слика другачија због избора који предстоје Аљбину Куртију. Вујичићева истиче да је "језик терора" према српском народу на КиМ једини који Приштина разуме.
Српска роба само формално може да се достави на Косово и Метохију преко Мердара, јединог административног прелаза предвиђеног за пролаз производа из Србије. Суштински, све су веће километарске колоне камиона због дуготрајних прегледа.
Председница Одбора Скупштине Србије за КиМ Данијела Вујичић каже да километарска колона апсолутно илуструје однос приштинских власти према српском народу на Косову и Метохији.
"Више од годину дана смо чекали када ће Аљбин Курти под притиском међународне заједнице попустити у једном сегменту, али је то привидно. Рецимо, зато је изабран прелаз Мердаре, јер се у том случају пролази кроз албанску зону и насеља са чисто албанским становништвом, па тек онда роба стиже до корисника у Грачаници или Косовској Митровици", истиче Вујичићева.
Председница скупштинског Оодбора за КиМ наводи да би прелаз Јариње био боље решење.
"Ту је роба и пре увођења забране могла до дође до корисника без икаквих проблема", сумира Вујичићева, наглашавајући да су тренутни потези Приштине припреме пред предстојеће изборе.
"Језик терора једини који Курти разуме"
Саговорница указује да је "језик терора" једини који Куртијева администрација разуме.
"То је осликано на много начина. Тренутно имамо и нова хапшења Срба, а не поштују ниједан договорени споразум уз посредство међународних институција", каже председница скупштинског одбора за КиМ.
Истиче да је ултиматум Немачке да се дозволи проток српске робе на територију Косова и Метохије свакако важан за народ у јужној покрајини, али да није перманентан.
"Народ тиме не може да буде потпуно слободан, у смислу слободног протока роба, услуга и капитала. Тога и даље нема", напомиње Вујичићева.
Наглашава да у наредном периоду очекује и додатни притисак Приштине на српски народ, док сматра да у свему недостаје притисак међународне заједнице на Куртија и његову администрацију.
"Да је тог притиска било довољно у претходном периоду и да је он заиста реалан, било би и формирања Заједнице српских општина (ЗСО), коју чекамо дуже од 11 година. Кад год они кажу да Курти нешто мора да спроведе, на терену видите другачију слику", истиче председница скупштинског Одбора за КиМ.
"Дипломатски простор Београда сужен"
За 24. октобар је заказана нова рунда дијалога Београда и Приштине на техничком нивоу, а Вујичићева објашњава да се, када је Курти у питању, ни ту ништа унапред не зна.
"Београд је пружио руку и она остаје испружена. Дакле, желимо дијалог. Бојим се, међутим, да ће због избора који су Куртију на видику, он сву своју снагу преусмерити ка српском народу на КиМ", каже председница скупштинског одбора за КиМ.
Наглашава да је маневарски простор Београд сужен.
"Ми само дипломатијом можемо да убедимо међународну заједницу, или њен део, да осуде Куртијева непочинства према српском народу. Наравно да он то не ради сам, али је важно да степен осуде буде релевантан", закључује Данијела Вујичић.