Србија и Балкан

Живадин Јовановић: Јачањем односа Србије и Русије одбраниће се и историјска истина

Под окриљем западне демократије и антикомунизма одвија се свеобухватна ревизија историјске истине и резултата Првог и Другог светског рата, оценио је некадашњи министар спољних послова СР Југославије
Живадин Јовановић: Јачањем односа Србије и Русије одбраниће се и историјска истина© Лола Ђорђевић / Спутњик

Срби и Руси су кроз дугу историју, делили заједничку судбину, бранили слободу и достојанство као најдрагоценије вредности. За ослобођење Београда 1944, а затим и целе Југославије 1945, раме уз раме, борили су се борци Народноослободилачке војске и партизанских одреда Југославије и Црвене армије СССР-а. За коначну победу над наци-фашизмом, злом без преседана у историји човечанства, највеће људске жртве поднели су управо руски и српски народ, рекао је председник Београдског форума за свет равноправних Живадин Јовановић поводом 80. годишњице ослобођења Београда.

Наиме, Јовановић се обратио на научној конференцији под називом "Култура сећања и неговање историјске истине", у организацији Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Републике Србије, амбасаде Русије у Србији и Руског дома у Београду.

Како је навео, то нису биле жртве само за слободу српског и руског народа већ за слободу свих народа Европе и света, јер, како каже, слобода није дељива, као што нису дељиви ни мир и безбедност.

"Вечито ћемо памтити херојство ослободилаца Београда и хиљаде партизана и црвено-армејаца палих у борбама за његово ослобођење. Истовремено одајемо пошту и десетинама хиљада цивила - заточеника логора 'Старо сајмиште', 'Бањица' и других, који су зверски убијени у Јајинцима и на другим стратиштима. Култура памћења жртава за слободу, памћења солидарности и савезништава у најтежим временима, део је националног бића српског народа што је далеко више и значајније од протокола или датума", истакао је Јовановић. 

Он је указао да се под окриљем западне демократије и антикомунизма одвија свеобухватна ревизија историјске истине и резултата Првог и Другог светског рата.

Према његовим речима, ревизијом историјске истине захваћене су све важније области људских делатности и развоја, посебно оне које директно утичу на формирање свести и вредносног система младих људи - од медија за масовно комуницирање и културе, до система образовања и науке.

"Уобличен је тренд паралелног умањивања одговорности 'сила осовине', односно, агресора, носилаца наци-фашизма и геноцида, на једној, и потцењивања одлучујуће улоге Црвене армије Совјетског Савеза у ослобађању Европе 1945. У основи ревизије историјске истине, налази се дугорочна геополитика експанзионизма водећих земаља Запада на Исток. Више је него јасан интерес Немачке да се удаљи од наци-фашистичког наслеђа, гасних комора, холокауста и геноцида, као и интерес англо-америчких хегемона да Европу трајно држе у вазалном положају", наводи Јовановић.

Умањивање жртве српског народа

Некадашњи министар спољних послова СР Југославије истиче да се паралелно, запажа тренд умањивања доприноса Народно-ослободилачке војске и партизанских одреда Југославије (НОВ и ПОЈ), ослобођењу земље и победи савезника, као и да се систематски умањују допринос и огромне жртве српског народа.

"Посебно забрињавају координирани напори међународних размера, да се заташка геноцид над српским народом извршен током Првог и Другог светског рата од стране аустроугарских и немачких снага, односно, немачких нацистичко-фашистичких окупатора и сателитске НДХ. На таласу 'демократизације' и антикомунизма врши се организована рехабилитација усташке идеологије, у чијој је основи антисрпска формула да 'трећину Срба треба побити, трећину протерати и трећину похрватити', односно, покатоличити", додаје он.

Осим тога, Јовановић је указао да када је реч о броју жртава геноцида над српским, јеврејским и ромским народом у систему логора "Јасеновац", забрињава запостављање налаза послератне Државне комисије и изворних докумената.

На делу је осмишљено, наставља Јовановић, систематско умањивање одговорности такозване НДХ за геноцид, уз подршку одређених политичких и верских центара моћи у Европи.

"Свако потцењивање, свесно или несвесно повлађивање носиоцима ревизије истине о првом и Другом светском рату и геноциду над српским народом, је веома штетно и опасно. Оно охрабрује носиоце ревизије и кривотворења историје, продубљује и убрзава поделе на националном и међународном плану и гомила конфликтни потенцијал", наглашава Јовановић.

Према његовим речима, тезе о томе да је српска историја 20. века била погрешна, односно, да је то историја "пропуштених прилика", су злонамерне, усмерене на промену националне свести, умањивање одговорности фашистичких агресора и завојевача.

"Морамо се чувати повлађивања било коме ко покушава да нас увуче у ревизију историјске истине, било преко система образовања, било на друге начине. Историја Србије и српског народа мора се брижљиво чувати и одлучно бранити од кривотворења као најпоузданији национални оријентир и ресурс. Одбрани историјске истине, Србија и Русија ће највише допринети тако што ће даље унапређивати своје традиционално пријатељске, савезничке односе засноване на принципима равноправности, немешања, међусобног поштовања и узајамности интереса", закључио је Јовановић.

image