Дејтон, прегласавање и отимачина: Како ће Српска заштитити своју имовину?
Председништво Босне и Херцеговине не може предлагати законе који се тичу имовине, каже за РТ Балкан правник Огњен Тадић, коментаришући актуелно прегласавање српског члана Председништва БиХ у вези са Предлогом тзв. закона о државној имовини.
Та надлежност припада искључиво ентитетима – Републици Српској и Федерацији БиХ, додаје Тадић и истиче:
"Председништво Босне и Херцеговине сходно пословницима оба дома Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине може да упути предлоге закона искључиво уколико се они тичу надлежности Председништва Босне и Херцеговине. Пошто Председништво Босне и Херцеговине нема никакву надлежност у вези са имовинским законима онда је врло јасно да овакав предлог Председништво Босне и Херцеговине није могло ни да сачини нити га може упутити у даљу процедуру."
Тадић даље објашњава да чак и уколико тај Предлог дође до Парламентарне скупштине БиХ, она се не може бавити њиме због тога што Босна и Херцеговина, нити једна њена институција, немају надлежности у вези са имовинским законима, јер су те надлежности Дејтонским мировним споразумом и укидањем Устава Републике Босне и Херцеговине 1993. године пренесене искључиво на ентитете.
Тадић наводи да поменути Предлог закона нема будућност, јер ће бити обустављен, управо због тога што је уставно неоснован.
"Дакле, без намере да било кога уверавам да је ово опасност или није опасност, јер се то, пре свега тиче политике, а ја говорим искључиво о праву, могу да кажем да такав текст који дође из Председништва евентуално у Парламентарну скупштину долази код чланова колегијума Представничког дома или Дома народа и ту се не може постићи консензус око тога да он буде упућен на дневни ред", истиче правник Огњен Тадић за РТ Балкан.
Много је потенцијалних разлога због којих би се хрватски и бошњачки чланови Председништва бавили имовинским питањима, која им по Уставу БиХ не припадају, истиче Огњен Тадић. Сигурно је само то да је у основи свега много политиканства, а нимало права.
"У конкретном случају распон разлога може бити огроман, од тога да Бећировић и Комшић као врло себичне особе у политици покушавају да за себе нађу неку тему која ће их промовисати у предстојеће изборе, па до тога да неко покушава, наравно, да ту тему искористи, 'закачи се' за њу и да на њеним крилима покуша да нешто реализује када је у питању све ово што смо до сада чули од Кристијана Шмита и осталих, а тиче се развоја приче око имовине, коју овде колоквијално зовемо државна имовина, иако суштински нема неког основа да се тај назив користи", наводи наш саговорник.
Он истиче да је став Републике Српске јасан – поштовање слова Дејтона и Устава БиХ.
"Република Српска, без обзира о чему се радило, има врло јасну позицију: да су та питања решена Дејтонским мировним споразумом, да их је она решила својим законима, да до сада није било ниједног проблема, да сваки покушај опструисања Републике Српске од стране Федерације БиХ на питањима решавања ове теме, није ништа друго него рад против Дејтонског мировног споразума и настојање да се изврши његова ревизија", закључује Тадић.
Подсећамо, на јучерашњој седници у Председништву Босне и Херцеговине, српски члан Жељка Цвијановић је прегласана када су хрватски и бошњачки чланови, Жељко Комшић и Денис Бећировић, гласали за Предлог закона о тзв. државној имовини.