Вархељи: Амбициозне Реформске агенде земаља Западног Балкана, одобрен и план Србије
Пет партнера са Западног Балкана, укључујући Србију, поставило је веома амбициозне Реформске агенде да би започели да користе наредних недеља исплате из Инструмента за реформу и раст за Западни Балкан вредног шест милијарди евра, изјавио је европски комесар за проширење и суседство Оливер Вархељи.
"Данас смо корак ближе да започнемо имплементацију овог новог инструмента пошто смо одобрили ове планове", написао је Вархељи на платформи Икс.
To start the disbursement of the €6b Reform & Growth Facility for the #WesternBalkans in the following weeks, 🇦🇱🇽🇰🇲🇪🇲🇰🇷🇸 have set out their very ambitious #ReformAgendas.Today we’re one step closer to kick start implementing this new instrument as we approved these agendas. 👇 pic.twitter.com/cyxkBnQAur
— Oliver Varhelyi (@OliverVarhelyi) October 23, 2024
Европска комисија одобрила је раније данас реформске агенде пет партнера са Западног Балкана, укључујући Србију, чиме се отвара пут за исплате из Инструмента за реформу и раст за Западни Балкан, вредног шест милијарди евра.
"Комисија је данас одобрила реформске агенде Албаније, Косова, Црне Горе, Северне Македоније и Србије након позитивног мишљења држава чланица ЕУ. У својим амбициозним Реформским агендама, пет влада Западног Балкана обавезује се на друштвено-економске и фундаменталне реформе које ће предузети како би подстакли раст и приближавање ЕУ у оквиру Плана раста у периоду од 2024. до 2027. године", наводи се у саопштењу објављеном на сајту Комисије.
Исплате ће се вршити два пута годишње до 2027. године, на основу захтева које су поднели партнери са Западног Балкана и провере Комисије три сета услова.
Како се додаје, овај корак је био кључан да се омогуће исплате у оквиру Инструмента ЕУ за реформу и раст од шест милијарди евра, које ће бити извршене по завршетку договорених реформских корака.
За Србију би, према методологији Европске комисије, прва транша требало да буде у износу од око 112 милиона евра, од укупно 1,58 милијарди евра, колико ће јој бити на располагању до краја 2027. године, односно у наредне нешто више од три године, уколико оствари све што је реформском агендом предвиђено, саопштило је раније Министарство за европске интеграције.