Вулин за РТ Балкан: Учешће Србије на Самиту БРИКС-а знак искреног поштовања и поверења у Русију

У интервјуу за РТ Балкан из Казања Вулин је поручио да је уверен да ће грађани Србије за две-три године бити у прилици да бирају између БРИКС-а и Европске уније

Чињеница да је Србија присутна на Самиту БРИКС-а говори колико нам је стало до нашег пријатељства са Руском Федерацијом, али и са осталим чланицама БРИКС-а, изјавио је потпредседник Владе Србије Александар Вулин за РТ Балкан.

"Наравно, ово је знак нашег поштовања према председавању Руске Федерације БРИКС-ом и посебно према председнику Путину. Председник Вучић и председник Путин су и лични пријатељи и тако се односе један према другом. Ово је знак нашег искреног поштовања и дубоког поверења којег имамо у Руску Федерацију", рекао је Вулин у интервјуу за нашу редакцију из Казања.

Вулин је истакао да је БРИКС постао нада човечанства, те да Србија до пре неколико година није имала никакву алтернативу у односу на Европску унију, али се сада појавио БРИКС.

"Како расте утицај и снага, а како расте и популарност БРИКС-а међу грађанима Србије, нећу се изненадити ако за две или три године не будемо имали и формално одлучивање грађана Србије између Европске уније и БРИКС-а", казао је Вулин.

Оценио је да БРИКС може да нам понуди много више него што ми смемо и да затражимо, а заузврат не тражи ништа од нас, за разлику од Европске уније која увек има политичке циљеве и захтеве, врло ретко економске, а када их има они су у служби политике.

"Нико из БРИКС-а не тражи да признамо Косово, да се одрекнемо Републике Српске или да уведемо санкције Европској унији или било коме другом", појашњава Вулин.

Истиче да што привлачи БРИКС-у није само економија, већ и партнерски однос.

"Имао сам ту част и ретку прилику да разговарам са председником Путином. Видите његову мудрост, али не видите понашање некога ко има немерљиво већу моћ у односу на Србију. Видите понашање човека који се труди да буде партнер који Србији даје на значају, као да смо земље исте величине и исте снаге. То још нисам доживео када сам разговарао са лидерима Европске уније", каже Вулин.

С тим у вези, упитан да прокоментарише именовање Тонина Пицуле за известиоца Европског парламента за Србију и његове изјаве, Вулин одговара да ће такво понашање европских функционера учинити да Србија свој европски пут заврши пуноправним чланством у БРИКС-у.

"Поставити Пицулу за известиоца Србији, а надати се или правити се да је у питању нормална одлука и да ће он бити објективан према Србији је као да мене поставите за амбасадора Србије при Европској унији", каже Вулин и додаје:

"Како би се понашала Европска унија да мене Србија постави за амбасадора у Бриселу? Не би ме ни примили наравно."

Напомиње да Европска унија тиме показује да не жели Србију свом чланству, већ да желе да извуку још неки уступак од нас.

"Порука је јасна, ми смо је разумели – они желе нас у БРИКС-у. Хвала вам, и ја то желим, задовољан сам вашим одлуком. Што више Пицуле, то мање Европе", каже Вулин.

Одговарајући на питање да ли би Србија могла да постане прва европска чланица БРИКС-а, Вулин је изразио уверење да ће политичари у Србији бити у прилици да за две-три године замоле грађане да учине избор између БРИКС-а и ЕУ.