Србија и Балкан

Светски ујгурски конгрес заседа у Сарајеву

Организација коју издашно финансира НЕД, заједно са другим америчким агенцијама, тврди да је изложена претњама. Радио-телевизија Републике Српске стала је уз НР Кину, објавивши интервју са кинеским дипломатом који је скуп назвао антикинеским
Светски ујгурски конгрес заседа у СарајевуGetty © VCG / Contributor

У Сарајеву данас почиње заседање Осме генерална скупштине Светског ујгурског конгреса које ће трајати до 27. октобра.

Посреди је исламистичка организација, основана пре 20 година, која подржава отцепљење ујгурског аутономног региона Синђанг од НР Кине и притом ужива издашну финансијску и логистичку подршку америчке Националне задужбине за демократију (НЕД) која се доводи у везу са Централном обавештајном агенцијом (ЦИА).

Према извештају кинеске владе из ове године, Светски ујгурски конгрес годишње од НЕД-а добија од 5 до 6 милиона долара за своје активности.

Уочи почетка конгреса у Сарајеву организатори су саопштили да је кинеска амбасада у Босни и Херцеговини (БиХ) вршила притисак на домаћине да скуп буде отказан, након чега су, наводно, председнику те организације Иси Долкуну упућене претње хапшењем, будући да БиХ са Кином има потписан уговор о екстрадицији.

Зумрета Аркин, портпаролка и директорка ове организације, саопштила је, како преносе медији из Сарајева, да је пет делегата одустало од доласка због претњи кинеских власти, али није изнела доказе за своју тврдњу, нити је обелоданила имена делегата који, наводно, у Сарајево нису дошли због претњи.

Радио-телевизија Републике Српске из Бањалуке пренела је изјаву отправника послова кинеске амбасаде у БиХ, Мијао Даке, који је рекао да је питање Синђанга унутрашње питање НР Кине.

Такозвани "Светски ујгурски конгрес" је потпуно антикинеска сепаратистичка организација која већ дуго смишља гласине и лажи у вези са кинеским регионом Синђанг, подстиче насилне терористичке и сепаратистичке активности и нераскидиво је повезана са терористичким организацијама, нагласио је Мијао у изјави за Радио-телевизију Републике Српске, упозоривши да су многи који присуствују заседању терористи Туркестанске исламске партије које тражи Интерпол.

Он је подсетио да су власти у БиХ дале званично обећање Кини да ће поштовати принцип једне Кине, односно њен суверенитет, независност и територијални интегритет и да неће подржати Светски ујгурски конгрес у било којем облику.

"Искрено се надамо да ће се институције БиХ на свим нивоима придржавати става своје земље, те да званичници неће ни на који начин подржати Светски ујгурски конгрес, нити чинити било шта што штети односима између Кине и БиХ", рекао је Мијао.

Народна Република Кина се деценијама, све донедавно, суочавала са терористичким нападима ујгурских сепаратиста.

Од 2007. до приближно 2016. године, изведено је неколико хиљада терористичких напада на грађане, кинеске снаге безбедности и институције у којима је животе изгубило више од хиљаду људи, а повређено је неколико хиљада.

Аутор ових редова, који је 2013. године живео и радио у Кини, сведок је самоубилачког терористичког напада ујгурске групе која је аутомобилом улетела у масу окупљену на тргу Тијенанмен. У нападу је страдало троје нападача, али и једна странкиња и једна држављанка Кине.

Кина је успела да сломи терористичке снаге које су угрожавале становништво у Синђангу.

Кина је протеклих година у западним медијима била оптуживана да је у Синђангу отворила "концентрационе логоре" за Ујгуре. Кинеска влада је одговорила да су посреди образовни центри, приложивши фотографије са лица места, на тај начин демантујући тврдње западних медија које нису биле поткрепљене конкретним доказима, већ нејасним сателитским снимцима.

Исламске земље не подржавају Светски ујгурски конгрес. Велики број представника исламских земаља у више наврата је током протеклих година посећивао Синђанг.

Представници исламских земаља, новинари, научници и улеме на лицу места су имали прилику да се увере у ставарно стање у том региону, а једна од тих група о својим запажањима је обавестила и УН.

Након што је поразила терористичке снаге у Синђангу, Кина је у тај регион уложила стотине милијарди јуана у инфраструктуру, модернизацију и значајно побољшање животног стандарда становништва.

Централна влада у Пекингу од ове до 2026. године, према извештајима који су доступни, намерава да уложи додатних 700 милијарди јуана у 133 пројекта, захваљујући којима би у региону требало да буду отворене 32 хиљаде радних места.

Да у Синђангу, након година терористичких напада, ипак дувају другачији ветрови вероватно најбоље сведочи чињеница да је поменути регион, у ком Ујгури иначе не чине већину становништва, лане посетило невероватних 265,44 милиона ноћења туриста који су заинтересовани за нетакнуту природу, богато мултиконфесионално и мултиетничко наслеђе и локалну кухињу, па их домаћини као такве и дочекују побољшавајући рапидно свој животни стандард.

РТ Балкан је летос објавио да је шеф Националне задужбине за демократију (НЕД), Дејмон Вилсон, крајем маја и почетком јуна боравио у Сарајеву, а једна од тема његове посете, извесно, био је и скуп који је данас почео у Сарајеву.

Западни медији нису одолели, а да Кину не оптуже за наводни "геноцид" над Ујгурима, иако је број Ујгура у НР Кини од њеног оснивања, када их је било 3,29 милиона, порастао на више од 20 милиона колико их данас има, од чега нешто више од 11 милиона живи у Синђангу.

image