Петковић: Састанак са Бисљимијем био мучан, не види се никаква спремност да се постигне договор
Директор Канцеларије за Косово и Метохију Петар Петковић изјавио је у Бриселу, после данашње рунде дијалога Београда и Приштине на нивоу главних преговарача, да је састанак са Бисљимијем био мучан и да се види да не постоји никаква искрена спремност да се постигне договор око било чега.
Петковић је, након тројног састанка са специјалним изаслаником ЕУ за дијалог Београда и Приштине Мирославом Лајчаком и главним преговарачем Приштине Бесником Бисљимијем, рекао да је инсистирао на формирању Заједнице српских општина која је, како је истакао, од суштинске важности за процес нормализације односа Београда и Приштине, као и за нормалан живот Срба на Косову и Метохији.
Петковић је нагласио да је формирање ЗСО главна тема за српску страну.
Навео је да је Лајчака упознао са терором премијера привремених приштинских институција Аљбина Куртија према Србима, нарочито на северу КиМ.
"Указали смо на све отежане околности живота Срба на Косову и Метохији. Говорили смо о етничком чишћењу које над Србима спроводи власт у Приштини, њиховим једностраним и ескалаторним потезима, гашењу српских институција, противправним хапшењима Срба и свим другим стварима којима се у потпуности отежава положај и живот српског народа на Косову и Метохији, због чега је дошло и до одласка дела Срба са простора севера Косова и Метохије", рекао је Петковић.
Он је додао да је разговарано и о наставку спровођења Декларације о несталим особама, где је Београд још једном показао пуну конструктивност и прихватио предлог ЕУ који се односи на доношење конкретног правилника о раду у вези са Радном групом и Комисијом у оквиру питања несталих особа.
"Наравно, Приштина је поново имала некакве коментаре, покушала је да заустави тај процес, чиме се још једном показује да суштински не жели да се бави питањем проналаска несталих особа", указао је Петковић.
Навео је да је разговарано и о кршењу споразума о ИБМ-у, односно о управљању прелазима.
"Наша страна је указала да стотине камиона чека на Мердару, што је апсолутно неприхватљиво, јер ако имамо одлуку о укидању забране уласка српске робе, како је могуће да стотине камиона и даље чека из централне Србије да уђе преко Мердара. Тражили смо отварање и других прелаза", истакао је Петковић.
Рекао је да је српска страна покренула питање усклађивања ветеринарских сертификата, што је важно, јер би после дужег низа година заустављања меса и месних производа, млека и млечних производа из централне Србије усклађивање тих сертификата много значило Србима који живе на КиМ.
Додао је да је покренуо питање кршења споразума када је реч о званичним посетама, али и забрани да српски официр за везу посети ухапшене Србе који се налазе у затворима привремених институција на КиМ.
"Бисљими се није се изјашњавао о тој теми. Прво је рекао да он не пристаје на споразуме о званичним посетама, док, ваљда, ја не престанем да причам о терору Аљбина Куртија, нашта сам му јасно указао да ме никада неће зауставити да говорим истину као једног званичника Републике Србије", навео је Петковић.
"Лајчак је рекао да ће нас поново позвати у Брисел, да ли ће бити још једна или две рунде дијалога до краја године, видећемо. То зависи од Брисела и Лајчака", рекао је Петковић и истакао да је Београд апсолутно опредељен за мир, за тражење компромисног решења и да ће се увек одазвати свим позивима који долазе из Брисела.
Петковић је такође указао на веома опасну појаву на КиМ, односно на сексуално узнемиравање Српкиња од стране Албанаца, посебно од стране припадника тзв. косовске полиције.
"Постоје извештаји жена са севера КиМ које су чланице невладиних организација које о томе говоре, постоје сведочења око 30 Српкиња које о томе говоре и те извештаје су добили и представници КФОР-е и представници међународних организација на КиМ и важно је да о томе проговоримо и током овог дијалога, да на то укажемо како би се зауставило шиканирање Српкиња од стране косовских Албанаца нарочито на северу КиМ", нагласио је Петковић.
Суштина договора из Охрида формирање ЗСО
Директор Канцеларије за КиМ истакао је да је суштина договора из Охрида формирање ЗСО.
"Тема је ЗСО кад говоримо о имплементацији договора из Охрида, то је тема јер без тога не можемо да идемо напред. То знају добро у ЕУ, то је темељ за процес нормализације, али сам исто објаснио, не можете да гасите српске институције да протерујете Србе и да с друге стране говорите да сте начелно спремни да говорите о ЗСО. На који начин? Тако што неће бити српских институција и неће бити Срба? Зато то ради (премијер привремених приштинских институција) Аљбин Курти јер он не жели ЗСО и зато иде у правцу протеривања Срба", рекао је Петковић.
Он је, одговарајући на питање новинара о испуњавању обавеза из Охридског споразума, рекао да Курти не жели ЗСО, а да је за Београд главна тема формирање ЗСО.
"За нас је главна тема ЗСО - главно и основно питање тог договора и имплементационог плана, где ми знамо наше обавезе. Знамо да има много ствари које треба заједнички да урадимо, али пре свега сви знају да је предуслов свега тога формирање ЗСО", истакао је Петковић.
Указао је да Београд испуњава обавезе из споразума постигнутих у дијалогу са Приштином, док приштинска страна од 2013. године није формирала Заједницу српских општина (ЗСО).
"Оно што је обавеза Београда биће испуњено као што смо све наше обавезе до сада испуњавали. Ту не постоји никакав проблем. Али знате ли где постоји проблем? Проблем постоји када ви имате споразум из Брисела који је постигнут 2013. године, где се у првих шест тачака тог споразума тражи формирање ЗСО. Па имате тај споразум онда који ратификује приштински парламент са две трећине гласова, где је то онда и по вашем унутрашњем праву и законима превасходна обавеза, а ви 11 година то нећете да спроводите", рекао је Петковић.
Бисљими: Без напретка у нормализацији односа
Заменик премијера привремених приштинских институција и главни преговарач Приштине у дијалогу са Београдом Бесник Бисљими изјавио је да на тројном састанку није било резултата по питању напретка у нормализацији односа са Београдом.
Он је данашње разговоре у Бриселу оценио као "неуспелу рунду", тврдећи да Београд инсистира на "делимичној примени споразума", преноси Коха.
Према његовим речима, било је позитивних помака у другим темама.
Додао је да је договорено да буде формирана радна група, да се усагласи 20 ветеринара, који би радили на административним прелазима између КиМ и централне Србије.
Када је реч о формирању Заједнице српских општина, Бисљими тврди да Приштина не бежи од обавеза и да инсистира на пуној примени споразума.
"Не може се инсистирати само да се изабере ново руководство општина, већ мора да се испуни још неколико услова. Међутим, јасно смо ставили до знања да у том тренутку када постоји договор о пуној имплементацији Основног споразума, Косово не бежи ни од једне своје обавезе и обећава да ће споразум спровести у целости, јер је већ то показало у Охриду", навео је Бисљими.