Терористички напад на Полицијску станицу у Босанској Крупи: Исламски екстремиста убио полицајца?

Убијен је полицајац Огњен Маран из Новог Града, док је тешко рањен његов колега Авдо Хасановић из Босанске Крупе

У нападу на Полицијску станицу у Босанској Крупи убијен је полицајац Огњен Маран из Новог Града, док је тешко рањен његов колега Авдо Хасановић из Босанске Крупе. Тужилаштво је напад окарактерисало као "акт тероризма".

Малолетник који је синоћ у Босанској Крупи убио једног полицајца, а другог ранио има 14 година и ухапшен је, саопштено је из МУП-а Унско-санског кантона.

Према писању сарајевског портала Н1 у тренутку када је малолетник ушао у станицу полицајци су радили на писању извештаја, а када су га приметили Огњен Маран га је упитао где је кренуо и након што је отворио врата од своје службене просторије задобио је најмање три убода ножем.

Од три убода, наводи се, фаталан је био онај који је прошао између ребара и полицајца убо директно у срце.

Други полицајац Авдо Хасановић покушао је да онеспособи малолетника који је махнито махао ножем и он је задобио вишеструке повреде у предјелу абдомена, повреде стомака и повреде главе, а након операције у Кантоналној болници његово стање је стабилно.

Нападач је радикално инструисани исламски верски фанатик, тврди за АТВ извор близак истрази.

"Након убиства полицајаца истражиоци су дошли до порука у којима је нападач Елмир С. навео да су разлози због којих напада полицију 'подржавање циониста, жеља за Европском унијом, убијање невиних муслимана и убиство шејха Јусуфа Барчића (вођа и оснивач селефијског покрета у БиХ који је 2007. године погинуо у саобраћајној несрећи у Тузли)'", саопштио је извор за АТВ.

Исти извор је навео да нападач потиче из породице чији је отац припадник вехабијског покрета, а са истомишљеницима је често виђан у једном кафићу у Босанској Крупи.

Да се ради о исламском екстремисти указује и његов Фејсбук профил који је препун исламистичких обележја, наводи АТВ. Како се прецизира, на позадинској фотографији профила налази се застава "Абдулах Азам" бригаде, односно милитантне групе која је део Ал Каиде у Либану.

Министар унутрашњих послова Федерације Босне и Херцеговине Рамо Исак реаговао је након напада у Босанској Крупи, који су власти у овом граду окарактерисале као терористички.

Исак је у изјави у емисији Јутро за све на БХРТ рекао да ће полиција појачати присуство на терену.

"Једино што можемо да поручимо грађанима је да ће полиција учинити све да безбедност доведе на ниво који је подношљив. Ниво који ће гарантовати безбедност грађанима. Полиција ће бити што више на терену како би лишити слободе све особе које почине кривична дела. Учинићемо све што је у нашој моћи да се изрекну максималне казне за овакве случајеве", рекао је Исак.

Напад је извршио хладним оружјем, прво је напао полицајца којег је убио, а затим се умешао и повређени полицајац, преноси "Кликс". Према незваничним информацијама, рањени полицајац је стабилно и налази се у Кантоналној болници "Др. Ирфан Љубљанкић". На улицама Босанске Крупе је током ноћи био присутан велики број припадника специјалне полиције, униформисане полиције, као и инспектора МУП-а УСК, наводи "Кликс".

"Тужилаштво се изјаснило да у описаном догађају постоје обележја кривичног дела из члана 201. Кривичног закона ФБиХ, односно 'тероризам'. Истрага и даље иде својим током ради утврђивања узрока и мотива", рекао је портпарол МУП-а Унско-Санског Кантона Аднан Бегановић.

Полиција је, према речима федералног министра унутрашњих послова Рама Исака, након напада подигла степен безбедности у ФБиХ на виши ниво након убиства и рањавања полицајца у Босанској Крупи.

"Оно што нас је посебно све изненадило јесте да се ради о извршиоцу који је малолетно лице, које има 14 година и који се усудило ући у полицијску станицу и напасти полицијске службенике. Ово је аларм и ми као друштво треба да се запитамо шта се све овде дешава", каже министар унутрашњих послова Унско-санског кантона Аднан Хабибија.

Он је изразио наду да ће истрага понудити и неке додатне детаље, те најавио повећање степена безбедности око објеката од посебног значаја.

Каран јуче упозорио на активности радикалних група у ФБиХ

Министар унутрашњих послова Републике Српске Синиша Каран рекао је да безбедносне претње које долазе из Федерације БиХ представљају заједнички проблем укупне безбедности БиХ.

Каран је јуче упозорио на безбедносне претње које долазе из ФБиХ, односно активности вехабијских покрета, параџемата, радикалних група и оних који су се вратили са страних ратишта, а ни 24 часа није прошло од његовог апела, дошло је до терористичког напада у Босанској Крупи.

Каран је истакао да се не може сакрити екстремно и радикално понашање.

"То се крије, и то на начин да не схватају да је то заједнички проблем укупне безбедности БиХ", рекао је Каран.

Он је нагласио да се екстремно и радикално понашање мора спречити у корену, а на то не реагују.

Напад на полицијску станицу у Босанској Крупи је својеврсна безбедносна претња на целом простору БиХ, чијим елиминисањем се морају озбиљно позабавити сви субјекти одговорни за безбедност у БиХ тако што ће повећати степен кооперативности и сарадње, сматра декан бањалучког Факултета за безбедност и заштиту Слободан Жупљанин.

"Иако још нису утврђене и јавности познате све околности и мотиви овог напада, са правом се може претпоставити да је реч о својеврсној индоктринацији радикалне младе популације и њеној дрскости и смелости да нападају и када постоји велики степен вероватноће да у том нападу могу изгубити и властити живот", указао је Жупљанин.

Према његовим речима, ако су припадници полицијских структура изложени оволиком степену угрожености, колика је онда потенцијална угроженост било ког грађанина у БиХ.

"Нажалост, овакве примере смо имали у БиХ и у релативно блиској прошлости и очито је да из тих догађаја нису извучене одговарајуће поуке", указао је Жупљанин.

Према његовим речима, цијела друштвена заједница мора се запитати ко је све заказао у превентивном деловању против потенцијалних починилаца ових дела.

"Већ и у овој фази утврђивања чињеница основано је веровање да је овде реч о кривичном делу тероризма, које је, веома тешко предвидети и предупредити, поготово када се то питање актуелизује само када се деси конкретно дело и брзо после тога падне у заборав", констатовао је Жупљанин.