"Тајмс": Србија би могла да одбаци европску будућност – тас нагиње ка Кремљу

Београд је балансирао између Истока и Запада, али је, према британским новинарима, све ближи источној страни

Председник Србије Александар Вучић довео је у сумњу европску будућност Србије, наговештавајући да би ова земља могла да се придружи БРИКС-у, забринуто констатује британски "Тајмс", наводећи како се тас ваге, иако је Београд дуго балансирао између Истока и Запада, све више нагиње ка Кремљу.

"Тајмс" подсећа да је Србија одбила да се придружи западним санкцијама против Русије, а истиче и како је српски потпредседник владе Александар Вулин ове недеље са осталим члановима српске делегације присуствовао самиту у Казању.

Вулин, је констатује медиј, човек који се "удвара Кремљу". Али, с друге стране, ту је и Милош Вучевић, кога британски медиј описује као "шармантног српски премијер са наочарима" – послат је, кажу, у европске престонице да разговара о чланству у ЕУ.

"Обојица су лојални помоћници свог све ауторитарнијег председника који је био спречен да и сам присуствује самиту БРИКС-а због добро темпиране посете пољског премијера Доналда Туска у четвртак и друге Урсуле фон дер Лајен, председнице Европске комисије. Уместо тога, разговарао је са Путином телефоном у недељу, први пут за две и по године, захваливши му на руском гасу и славећи блиско пријатељство земаља. Истог дана одржао је обраћање на руском језику поводом ослобођења Београда од нациста од стране југословенских партизанских трупа и трупа Црвене армије", забринуто констатује "Тајмс".

Медиј истиче и како је Вучић навео да је подршка српског народа БРИКС-у, групи земаља које нас "мање уцењују" од ЕУ, достигла 42 одсто.

"Када људи буду гласали за новог председника за две и по године, ово ће постати једна од кључних тема. Ко зна, можда то постане и тачка за референдум", рекао је Вучић, а преноси "Тајмс".

Медиј оцењује и да Русија и Србија "дуго славе блиску везу" због заједничког словенског порекла, али и да је "Путин користио јефтине испоруке гаса да консолидује свој утицај на балканску нацију, која се стратешки налази усред ЕУ и НАТО савезника".

Вулин је, наводи "Тајмс", илуструјући како се "вага помера", рекао да ће "сваки пораз Русије бити пораз Србије", и Запад  оптужио да подстиче обојену револуцију у Србији, коју би он ограничио законодавством "у стилу Кремља" – НВО које се финансирају из иностранства проглашавајући за стране агенте.

Подсећа се да је Вулин био на челу БИА, агенције за државну безбедност Србије, све док га САД нису санкционисале прошлог лета, оптужујући га за трговину дрогом и оружјем и "омогућавање злонамерних активности Русије".